تفاوت فن کویل با رادیاتور

بررسی تفاوت فن کویل با رادیاتور از 6 نظر مختلف

برای شناخت تفاوت فن کویل با رادیاتور بایستی مقایسه ای بین آنها انجام شود. پاسخ به این سوال که فن کویل بهتر است یا رادیاتور ، پس از بررسی دقیق هر دو سیستم و شناخت مزایا و معایب هر کدام امکان پذیر است. در برخی پروژه ها و با توجه به نیاز موجود آن، ممکن است از فن کویل به جای رادیاتور و یا هر سیستم دیگری و یا بالعکس استفاده شود. پیشنهاد ما این است که انتخاب فن کویل یا رادیاتور یا هواساز و یا سایر دستگاه ها توسط مهندسان متخصص در زمینه تهویه مطبوع صورت بگیرد.

تفاوت فن کویل با رادیاتور

در ادامه تفاوت فن کویل با رادیاتور را از 6 نظر مختلف نسبت به هم بررسی و مقایسه می کنیم.

1 . تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر سرمایی یا گرمایی بودن سیستم

رادیاتور سیستمی صرفا گرمایی است که آبگرم وارد لوله های آن شده و به صورت طبیعی (بدون فن) و از طریق انتقال حرارت جابجایی ، هوا را گرم می کند و برای سرمایش باید دستگاه جداگانه ای در نظر گرفته شود. ولی فن کویل سیستمی دو کاره (هم گرمایی و هم سرمایی) است. بدین صورت که در فصل گرم، آب سرد وارد لوله های آن شده و در فصل سرد، آبگرم وارد آن می گردد. در برخی فن کویل ها نیز به جای آب، مبرد (گاز فریون) وارد آن می گردد. یک عدد فن، هوا را به صورت اجباری از لای لوله ها دمیده و دمای هوا را کاهش یا افزایش می دهد.

ساختار و اجزای داخلی یک فن کویل توکار سقفی به شکل زیر است.

فن کویل

بنابرین نخستین مورد از بررسی تفاوت فن کویل با رادیاتور از 6 نظر مختلف در این است که فن کویل، سیستمی دو کاره است و در ساختمان هایی که هم به گرمایش و هم به سرمایش نیاز داشته باشند، بهتر است که فن کویل به جای رادیاتور استفاده گردد. اگر در ساختمانی از رادیاتور استفاده شود باید دستگاه سرمایشی آن جداگانه تهیه گردد ولی اگر از فن کویل ها در ساختمانی استفاده شود، دیگر تجهیزات گرمایشی (مثل رادیاتور یا گرمایش از کف و …) و سرمایشی (مثل کولر آبی یا کولر گازی و …) حذف می گردد.

حذف گرمایش از کف و رادیاتور در فن کویل ها

نکته اینکه آب سردی که برای سرمایش در فن کویل ها جریان می یابد باید توسط دستگاهی به اسم چیلر (یا دستگاه مینی چیلر در سایزهای کوچک) تامین شود و بنابرین به همراه فن کویل ها حتما باید چیلر نیز نصب گردد. برای آشنایی کامل با چیلرها مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و طرز کار دستگاه چیلر در متن ⇐ چیلر

در شکل زیر مشاهده می کنید که به چه شکلی یک چیلر و یک پکیج زمینی (یا هر دستگاه گرم کننده آب مثل موتورخانه و …) به فن کویل های داخل یک ساختمان یا آپارتمان با لوله کشی متصل هستند.

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

2 . مقایسه سیستم کنترل فن کویل و رادیاتور

معمولا رادیاتورها دارای شیر کنترل جریان هستند که جریان آب گرم ورودی به آنها توسط شیر و به طور دستی کنترل می گردد. ولی فن کویل ها دارای سیستم کنترل دستی و دیجیتال به صورت همزمان هستند. به این شکل که یک ترموستات در محل نصب فن کویل، نصب می گردد و اطلاعات دمایی اتاق یا سالن مورد نظر را به سیستم کنترلی آن می دهد و وقتی که کاربر با استفاده از کنترل، دمای کار دستگاه را روی مقدار دلخواه تنظیم می کند، کنترلر دیجیتال، سرعت فن و یا جریان ورودی آب (یا مبرد) به لوله ها را کم و زیاد کرده تا دمای هوای خروجی از آن برابر دمای مورد دلخواه کاربر باشد.

مقایسه فن کویل و رادیاتور

بنابرین فن کویل یا رادیاتور از نظر کنترلی با هم یکسان نیستند و در ساختمان هایی که به کنترل دیجیتال و اتصال آن به BMS نیاز باشد، بهتر است که از فن کویل به جای رادیاتور استفاده شود.

3 . تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر ورود و تغییر رطوبت هوا

رادیاتور که در زمستان کار می کند اصلا عمل کاستن رطوبت از هوا را انجام نمی دهد. در عوض فن کویل وقتی در تابستان و در حالت سرمایی کار می کند، به خاطر وجود لوله های آب سرد و برخورد هوا با آن، باعث کاهش رطوبت هوا می شود. فن کویل ها در دو طرح کانالی و بدون کانال طراحی و تولید می شوند. در نوع کانالی، هوای تازه از بیرون از ساختمان و از طریق فن کویل وارد ساختمان شده و دمای آن تنظیم و فیلتر نیز می شود.

بنابرین در پاسخ به این سوال که فن کویل بهتر است یا رادیاتور ، از این زاویه می توان گفت که فن کویل ها برتری محسوسی نسبت به رادیاتورها دارند.

4 . تفاوت محل نصب فن کویل یا رادیاتور

رادیاتورها معمولا به شکل زمینی و یا قرنیزی (در امتداد دیوارها و قسمت پایینی آن) طراحی، تولید و نصب می گردند ولی فن کویل ها در انواع سقفی، دیواری، کاستی، زمینی، پنهان و آشکار (در معرض دید بودن یا نبودن) ساخته و نصب می شوند. انواع دیواری، سقفی یا کاستی آن، هیچ گونه فضای مفیدی از مساحت سطح سالن ها یا اتاق را اشغال نمی کنند.

بنابرین چهارمین مورد از 6 تفاوت اصلی این دو سیستم مربوط به مزایا و معایب آنها از نظر موقعیت نصب می شود و در اماکنی که نباید دستگاه روی زمین نصب گردد، بهترین گزینه استفاده از فن کویل به جای رادیاتور است.

نمونه ای از فن کویل سقفی توکار (پنهان) کانالی را در شکل زیر مشاهده می کنید که برای آشنایی بیشتر با اجزا و طرز کار این نوع از فن کویل ها پیشنهاد می کنیم که مقاله فن کویل سقفی را مطالعه کنید.

فن کویل سقفی توکار (پنهان) کانالی

5 . تفاوت سرعت و توان آنها

چون فن کویل ها دارای فن هستند، به سرعت و با توانی بالا، محیط مورد نظر را به دمای مورد نظر می رسانند ولی رادیاتور چون فن ندارد، به آرامی با هوا تبادل گرمایی کرده و زمان بیشتری طول می کشد تا هوای داخل گرم شود. این مزیت زمانی مشهود می شود که برای مدتی (مثلا در طول یک شب زمستانی) سیستم گرمایشی خاموش باشد و وقتی که بخواهیم در سیستم رادیاتور دمای هوای داخل را به حد مطلوب برسانیم، مدت زمان زیادی طول می کشد تا دما به حد دلخواه برسد ولی در فن کویل ها با سرعت زیادی دمای هوای داخل به حد مورد انتظار می رسد.

6 . تفاوت آنها از نظر مصرف برق

ششمین مورد از 6 مورد بررسی تفاوت این دو سیستم مربوط به مبحث مصرف برق است. چون رادیاتور فن ندارد، مصرف انرژی آن فقط مربوط به گرم کردن آب در پکیج یا موتورخانه و توسط سیستم گازسوز است. ولی فن کویل ها دارای فن هستند (از نوع کم مصرف و کم صدا یا بی صدا) و مصرف برق در آنها مربوط به چرخش الکتروموتور متصل به فن می شود. آبگرم نیز همانند رادیاتور توسط پکیج یا موتورخانه و آب سرد توسط چیلر یا هر دستگاه دیگری تامین می شود.

فن کویل بهتر است یا رادیاتور ؟

ما در این مقالعه سعی کردیم که تفاوت فن کویل با رادیاتور از 6 نظر مختلف که مهمترین موارد بودند را بررسی کنیم. اینها عمده تفاوت فن کویل با رادیاتور بودند که بررسی کردیم. اکنون می توان با توجه به این موارد، انتخابی مناسب بین فن کویل یا رادیاتور انجام داد. یکی دیگر از مهمترین مسائل در انتخاب یکی از این دو سیستم مسئله بودجه مورد نظر است. قطعا سیستم فن کویل به کامل ترین شکل ممکن آسایش حرارتی و برودتی را ایجاد می کند ولی قیمت تمام شده آن نیز بیشتر است.

شرکت ما (گروه تهویه مطبوع ماخ) از جمله با سابقه ترین شرکت های سازنده انواع و اقسام دستگاه های گرمایشی و سرمایشی است. ما محصولات خود را مطابق با استانداردهای روز تولید و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمتی مناسب به فروش می رسانیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان یا سوله خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مقاله پیشنهادی برای مقایسه بیشتر ⇐ مقایسه فن کویل و کولر گازی

مطالعه بیشتر ⇓

فن کویل زمینی

کاتالوگ فن کویل

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 7 میانگین: 3.3]
اشتراک گذاری :

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام برای مساحت 70 متر یک سالن اپارتمان مسکونی از فن کویل ایستاده میخوام استفاده کنم بخاطر کمبود فضای محل قرار گیری ونمیخوام از چتد تا رایاتور استفاده کنم لطفا راهنمایم کنید

  پاسخ
  • سلام بر شما. فن کویل ایستاده هم خودش فضایی از سالن رو اشغال میکنه و بهتره که فن کویل دیواری یا سقفی استفاده کنید. در ضمن اینکه فن کویل ها به همراه چیلر (برای سرمایش) استفاده میشن و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا مهندسان ما کامل راهنماییتون کنن.

   پاسخ
 • فائزه براتی
  ژانویه 28, 2022 2:45 ق.ظ

  سلام وقت بخیر خونه ی ما وسیله گرمایشی (رادیاتور ) داره و سالنمون ۲تا را دیاتورمیخورد ولی چون یکی از رادیاتور ها جایی بود که من می خواستم میزتلوزیون بزنم (توی کار) اون یکی رو بستیم والان سالن ما یک رادیاتور داره و خونمون گرم نمیشه از تعمیر کارش که سوال کرذیم گفتن فن کویل بگیرید

  پاسخ
  • سلام و درود. بهتر است که شما با لوله کشی محل نصب رادیاتور را به مکان دیگری در سالن منزلتان انتقال دهید و مجددا همان رادیاتور را استفاده نمایید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × پنج =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت