انواع سرمایش تبخیری مستقیم و غیر مستقیم

سرمایش تبخیری چیست ؟

در این متن ابتدا به سوال سرمایش تبخیری چیست ؟ پاسخ می دهیم و در ادامه انواع سیستم ها و دستگاه های سرمایش تبخیری مستقیم و غیر مستقیم را معرفی می کنیم. سیستم های تبخیری ( برودت تبخیری ) به انواع کولرهای آبی ( دستگاه های با ظرفیت کم برای ساختمان های کوچک ) و دستگاه های ایرواشر ، اکونوپک و زنت ( دستگاه های با ظرفیت بالا برای سوله ها، ساختمان ها و سالن های متوسط تا بزرگ ) تقسیم بندی می شوند که در ادامه ویژگی ها و کاربرد آنها تشریح داده شده است.

در پاسخ به سوال سرمایش تبخیری چیست ؟ می توان گفت که این نوع سرمایش ( برودت تبخیری ) بر پایه تماس آب با هوای خشک اتفاق می افتد و در طی آن قطرات آب با هوا ادغام شده و گرمای نهان هوا توسط قطرات آب گرفته می شود تا دمای هوا کاهش یابد. قطرات آب نیز با گرفتن این گرما به بخار آب تبدیل و همراه هوا وارد محیط داخل ساختمان می شوند. در این سیستم ، آب بر روی پوشال هایی افشانده می شود (یا به طور مستقیم بر روی هوا افشانده می شود) تا سطح تماس قطرات آب با هوایی که به وسیله فن سانتریفیوژ وزیده می شود ، افزایش یابد.

سرمایش تبخیری

برودت تبخیری برای کاربرد در مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک بسیار مناسب است ولی برای مناطق با آب و هوای مرطوب مناسب نیست زیرا این سیستم در شرایط آب و هوایی مرطوب نمی تواند به خوبی دمای هوا را کاهش دهد و از طرفی در مناطق خشک باعث افزایش رطوبت هوا می شود که مزایای فراوانی به همراه خواهد داشت. معروف ترین دستگاه برودت تبخیری کولر آبی است که اکثر مردم با ساختار آن آشنا هستند. از دستگاه های مشابه دیگر (در ابعادی بزرگتر) می توان به ایرواشر ، اکونوپک و زنت اشاره کرد که مهمترین مزیت آنها، مصرف برق بسیار کمتر آنها (در حد گردش یک فن و پمپ) نسبت به دستگاه های سرمایشی بر پایه کمپرسور و سیکل تبرید (مانند چیلر ، سیستم VRF ، داکت اسپلیت) است.

انواع سیستم های سرمایش تبخیری

سیستم های تبخیری از نظر نحوه خنک کردن هوا به دو دسته سرمایش تبخیری مستقیم و سرمایش تبخیری غیر مستقیم دسته بندی می شوند.

۱ . سرمایش تبخیری مستقیم

اصول کار دستگاه های سرمایش تبخیری مستقیم مطابق آنجه توضیح داده شده، است و هوای ورودی مستقیما در اثر برخورد با قطرات آب، خنک می شود و از میان یک یا چند داکت (کانال) وارد ساختمان می شود که به صورت شماتیک در شکل زیر نشان داده شده است. مطابق شکل، هوای تازه در اثر تماس با پوشال خیس ، خنک شده و پس از عبور از فن وارد ساختمان می شود. از جمله مهمترین دستگاه هایی که بر این اساس عمل سرمایش ساختمان را انجام می دهند عبارتند از دستگاه زنت ، ایرواشر و اکونوپک .

سرمایش تبخیری مستقیم

۲ . سرمایش تبخیری غیر مستقیم

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، سیستم سرمایش تبخیری غیر مستقیم به صورت تبخیری دو طبقه ساخته می شود.

هوای برگشتی و خارج شده از ساختمان، توسط پوشال های خیس، خنک شده و وارد مبدل حرارتی می گردد. از طرفی نیز هوای گرم از بیرون ساختمان وارد دستگاه می شود. این دو جریان هوا بدون تماس با هم و از طریق مبدل حرارتی با یکدیگر تبادل حرارتی انجام می دهند و طی آن هوای خنک شده برگشتی از ساختمان، گرمای هوای گرم ورودی را می گیرد تا هوا خنک شده و پس از گذر از فن، وارد ساختمان گردد. هوای برگشتی نیز که گرمای هوای ورودی را گرفته، به بیرون از ساختمان منتقل می گردد. مزیت سرمایش تبخیری غیر مستقیم این است که رطوبت هوای تازه (که وارد ساختمان می شود) افزایش نمی یابد و در مواقعی که نمی خواهیم رطوبت هوا افزایش یابد، به کار می رود. در واقع در این سیستم، هوای تازه به صورت غیر مستقیم و در یک مبدل حرارتی، خنک می شود.

سرمایش تبخیری غیر مستقیم

معمولا سرمایش تبخیری غیر مستقیم کاربردی ندارد زیرا اولا قیمت اولیه دستگاه افزایش می یابد و دوما اگر در مناطق خشک و نیمه خشک استفاده شود، قابلیت افزایش رطوبت نسبی هوا را (در صورت نیاز) ندارد. همچنین استفاده از آن در مناطق مرطوب نیز منتفی است زیرا در شرایط هوایی مرطوب، نمی تواند به خوبی دمای هوا را کاهش دهد.

انواع دستگاه های تبخیری جهت کاربرد در ساختمان ها و سوله های بزرگ

سیستم های تبخیری مانند ایرواشر ، زنت و اکونوپک دستگاه هایی هستند که سرمایش آنها بر پایه سیستم سرمایش تبخیری مستقیم (مانند کولر آبی ولی با راندمان بالاتر) است و در ابعاد کوچک (خانگی) تا ابعاد بسیار بزرگ برای کاربرد در ساختمان های مختلف تجاری ، اداری ، مسکونی ، سوله های صنعتی ، ورزشی ، سالن ها و غیره طراحی و ساخته می شوند.

سیستم های تبخیری

این سه دستگاه علاوه بر سرمایش ، قابلیت گرمایش را نیز دارند. در دستگاه های ایرواشر و زنت از لوله های آبگرم (کویل) استفاده می شود که آب گرم شده در پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه ، با پمپ به این لوله ها ( کویل) ارسال شده و منجر به داغ شدن سطح لوله ها می شود. هوا نیز که توسط فن به گردش در می آید ، بر اثر تماس با سطوح داغ لوله ها ، گرم شده و وارد ساختمان یا سوله مورد نظر می گردد. در اکونوپک ، یک مشعل گازسوز وجود دارد که منجر به داغ شدن سطوح کوره درون دستگاه شده و هوا در اثر تماس با سطوح داغ کوره ، گرم شده و وارد ساختمان می گردد.

مطالعه بیشتر ⇓

دستگاه زنت چیست ؟

دستگاه ایرواشر

اکونوپک

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انواع سیستم های تبخیری و غیر تبخیری از جمله انواع اکونوپک ، زنت ، ایرواشر ، چیلر ، هواساز و … در طرح های گوناگون است. محصولات ما مطابق با درخواست ها و نیازهای هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه ها، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر

سیستم VRF

داکت اسپلیت چیست

سیستم های تهویه مرکزی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست