چیلر در صنایع غذایی

نقش چیلر در صنایع غذایی ، لبنی و آشامیدنی

چیلر در صنایع غذایی ، لبنیات و آشامیدنی دو نقش اساسی دارد. اول اینکه نقش آن ایجاد آب سرد برای سرمایش پروسه ها و دستگاه های مختلف در جهت بهبود کیفیت مواد غذایی ، لبنیات و آشامیدنی بوده و دوم برای خنک کاری و ایجاد هوای با دما و رطوبت کنترل شده برای شکل دهی مناسب و نیز نگهداری برخی از مواد غذایی خاص به همراه دستگاه های مکمل مانند هواساز است. در واقع چیلرها همواره نقش سردسازی آب یا محلول آب و گلیکول (برای دماهای کمتر از صفر) را بر عهده دارند. این آب سرد شده یا به صورت مستقیم در مدار دستگاه های صنعتی تولید و بسته بندی مواد غذایی ، لبنی و آشامیدنی به عنوان کولر (دستگاه خنک کننده فرآیند که حرارت مازاد فرآیندها و دستگاه ها را به خود جذب می کند) مورد استفاده قرار می گیرد و یا اینکه به دستگاهی به نام هواساز منتقل شده و منجر به سرمایش هوای عبوری از هواساز می شود تا بتوان هوای خنک جهت به کارگیری در تهویه سالن و یا هوای بهداشتی با رطوبت کنترل شده و یا هوای سرد مورد نیاز برای شکل گیری مواد غذایی و … را فراهم نمود. 

1 . کاربرد انواع چیلر به عنوان کولر (خنک کننده) پروسه ها و دستگاه های صنایع غذایی ، لبنی و آشامیدنی

نقش چیلر به عنوان کولر ماشین آلات صنایع غذایی ، لبنی و آشامیدنی

2 . نقش چیلر به عنوان تامین کننده آب سرد سیستم تهویه به همراه بویلر به عنوان تامین کننده آب گرم سیستم تهویه و نیز هواساز و فن کویل ها که کامل ترین و کارآمدترین سیستم تهویه سرمایشی و گرمایشی ممکن را شکل می دهند.

سیستم سرمایشی گرمایشی چیلر ، بویلر ، هواساز و فن کویل ها

در برخی موارد به جای چیلر از آیس بانک (Ice bank) در صنایع غذایی استفاده می شود که قطعا استفاده از چیلر از نظر بهینه سازی مصرف انرژی (صرف هزینه کمتر) ، عملکرد کارآمدتر و توانایی کنترل دقیق دما مناسب تر خواهد بود. آیس بانک با وجود اینکه قیمت اولیه کمتری نسبت به چیلر دارد ولی هزینه صرفه جویی شده در مصرف انرژی در بازه ای کوتاه مدت این هزینه را جبران نموده و در ضمن کیفیت فرآیند سردسازی نیز تاثیر مستقیمی بر کیفیت محصول خواهد داشت. بسیاری از محصولات غذایی در حین تولید بایستی در دمای کنترل شده دقیقی نگه داشته شوند تا شکل و مزه و ماندگاری آنها در بهینه ترین حالت قرار بگیرد.

چیلرهای صنایع غذایی و نوشیدنی در طرح ها و مدل های مختلف و مطابق با نیاز هر قسمت طراحی و ساخته می شوند که عمده ترین آنها عبارتند از :

1 . هوا خنک پرتابل (قابل حمل) برای ظرفیت های کم

2 . هوا خنک ثابت در ظرفیت های مختلف (منظور از هوا خنک نوع کندانسور است)

3 . آب خنک به همراه برج خنک کننده

4 . به صورت کندانسینگ یونیت (در مواقعی که به دلایلی مجبور باشیم به جای آب از مبرد به صورت مستقیم در فرآیند سردسازی استفاده کنیم)

5 . چیلرهای زیر صفر و بالای صفر درجه سانتی گراد

چیلر صنایع غذایی

برخی از کاربردها :

1 . استفاده از چیلرها در صنایع لبنی به منظور جلوگیری از فاسد شدن محصولات قبل از بسته بندی و ارسال به انبار

2 . خنک کاری غلتک های مورد استفاده در خط تولید

3 . سرمایش و کاهش رطوبت در تونل های خنک کننده محصولات غذایی

4 . فرآیند ساخت خمیر

5 . نگهداری دمای مخمر در محدوده ایده آل

6 . فرآیند خنک کاری شیر بعد از پاستوریزه کردن آن

7 . پروسه سردسازی شهد یا شیره انواع آشامیدنی ها قبل از فرآیند گاز زنی 

8 . ایجاد هوای خنک و بدون رطوبت برای سردسازی منبع ذخیره آدامس جهت فرم دهی

9 . سرمایش محلول آب و گلیکول در دماهای کمتر از صفر و پمپاژ آن به واحد سرمایش روغن خوراکی

10 . سردسازی های مورد نیاز در فرآیند تولید رب

11 . کاهش دما و منجمد نمودن انواع بستنی در حین تولید

12 . خنک کاری انواع ماشین آلات تولید تجهیزات بسته بندی محصولات غذایی

13 . کاربرد چیلر به همراه هواساز برای خنک کاری هوای سالن ها و انبارها به منظور حفظ شرایط دمایی ایده آل برای کارگران ، خنک نگه داشتن بستنی ، پنیر ، ماست ، نوشیدنی ها و هر نوع محصول غذایی برای جلوگیری از فاسد شدن آنها در پروسه تولید و انبارش

14 . و هر واحدی که نیاز به کار در شرایط خاص دمایی داشته باشد.

چیلر در صنایع غذایی

کاربرد چیلر در فرآیند پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون شیر و محصولات لبنی

شیر خام قبل از رسیدن به کارخانه صنایع لبنی و در قبل از آغاز فرآیندهایی چون پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون باید در دمای پایین نگهداری شود و همچنین بعد از اینکه در فرآیند پاستوریزه یا استریلیزه کردن به شیر حرارت داده شد باید مجددا خنک گردد که این پایین نگه داشتن دما و خنک کردن توسط آب سرد دستگاه چیلر انجام می شود. در واقع نقش و کاربرد انواع چیلر در صنایع لبنی و غذایی همانطور که گفتیم تنها سردسازی فرآیندها و دستگاه ها است. آب سرد توسط چیلر تا هر دمایی که نیاز باشد تامین می شود و در واقع چیلرها می توانند آب را تا دمای نزدیک صفر و زیر صفر به راحتی کاهش دهند و این آب با گردش در مبدل ها (مبدل های صفحه ای ، کویل و …) ، تانک های ذخیره سازی ، مخازن تولید و فرآوری و … حرارت اضافی فرآیند یا دستگاه را به خود جذب کرده و دوباره به چیلر بازگردانده می شود تا حرارت را در چیلر به فضای آزاد دفع کند و مجددا سرد شود. چیلر و در واقع بهتر است که بگوییم سیستم کولر (خنک کننده) این کار را با دقت بالایی انجام می دهد و در واقع به صورت خودکار دمای شیر را در محدوده تعریف شده ثابت نگه می دارد. همانطور که اشاره کردیم نقش و کاربرد چیلر در صنایع لبنی و غذایی فقط به خنک کاری فرآیندها محدود نمی شود. بلکه با چیلر (به همراه هواسازها و فن کویل ها) می توان هوای داخل کارخانه را نیز در جهت آسایش کارگران و نیز پایین نگه داشتن دمای سالن ها ، خنک نمود و رطوبت هوا را نیز گرفت.

شیر در چه دمایی باید نگه داشته شود؟

شیر خام در دامداری ها و گاوداری ها و قبل از منتقل شدن به کارخانه باید تا دمایی بین 2 تا 4 درجه سانتی گراد سرد شود و پس از پاستوریزه کردن و از بین بردن باکتری ها و عوامل بیماری زا که با حرارت انجام می شود مجددا باید تا دمای بین 2 تا 4 درجه سانتی گراد سرد گردد و دمای آن به هیچ وجه نباید از 7 درجه سانتی گراد فراتر رود زیرا عوامل بیماری زا در این دما به سرعت در شیر گسترش پیدا می کند. تمامی فرآیندهای سردسازی توسط آب سرد چیلر انجام می شود.

معمولا از چه نوع مبدل هایی بین شیر و آب سرد چیلر استفاده می شود؟

برای گرفتن حرارت شیر و سرد کردن آن معمولا از دو نوع مبدل استفاده می شود. در نوع اول که روشی قدیمی تر و با ظرفیت کمتر محسوب می شود از یک مخزن دوجداره که بین جداره ها یک کویل جاسازی شده است استفاده می شود که آب سرد چیلر درون کویل گردش کرده و حرارت شیر درون مخزن را به خود جذب می کند. در روش دوم نیز از یک مبدل حرارتی صفحه ای استفاده می شود که از یک طرف آن شیر و از طرف دیگر آب سرد جاری می شود و شیر گرمای اضافی خود را از جداره صفحات فلزی به آب سرد می دهد.

مبدل حرارتی شیر و آب سرد چیلر

شرکت ماخ طراح و تولید کننده انواع چیلرهای صنعتی برای کاربردهای خاص در انواع صنایع از جمله صنعت غذایی است. کلیه محصولات شرکت ما مطابق با نیاز و سفارش مشتری و در هماهنگی با کارشناسان این صنعت طراحی و ساخته و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. با توجه به گوناگونی فرآیندها و نیازهای هر قسمت از تولید مواد غذایی ، لبنی و آشامیدنی می بایستی که چیلر و در صورت نیاز هواساز خاصی برای کار بهینه طراحی و ساخته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز سفارش محصول مورد نیاز خود و نیز استعلام قیمت و مشخصات فنی دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای صنعتی در متن ⇐ چیلر صنعتی

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای آب خنک در متن ⇐ چیلر تراکمی آب خنک

مطالعه بیشتر درباره ویژگی های چیلرهای 5 تن تبرید در متن ⇐ چیلر 5 تن

مطالعه بیشتر درباره کاربرد مبدل های حرارتی در صنایع غذایی در متن ⇐ مبدل حرارتی صنایع غذایی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده − ده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت