مبدل حرارتی در صنایع غذایی ، آشامیدنی و لبنیات

انواع مبدل حرارتی در صنایع غذایی ، آشامیدنی و لبنیات

مبدل های حرارتی پوسته و لوله و نیز صفحه ای با اهداف متفاوت و به طور گسترده در صنایع غذایی ، آشامیدنی (نوشابه ، آبمیوه و غیره) و لبنیات مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال از آنها برای پاستوریزه کردن شیر و خامه و استرلیزه کردن با دمای بسیار بالا استفاده می شود. هدف از این فرآیند از بین بردن میکرو ارگانیسم هایی است که منجر به فاسد شدن مواد غذایی می گردند. انتقال حرارت بایستی به سرعت و موثر انجام شود و تا حد ممکن از آسیب رسیدن به مواد مغذی موجود در غذا و نوشیدنی ، جلوگیری شده و نیز اینکه در زمان و مصرف سوخت صرفه جویی شود.

در برخی از کاربردها نیز به جای مبدل پوسته و لوله یا صفحه ای از مبدل های هوا خنک که به آنها درای کولر گفته می شود نیز می توان برای خنک کاری سیالات استفاده نمود. درای کولر بسیار شبیه یک رادیاتور هوا خنک عمل می کند و فن های تعبیه شده در آن با دمیدن هوا از میان کویل ها ، سیال را خنک می کند.

1 . مبدل حرارتی پوسته و لوله در صنایع غذایی ، نوشیدنی و لبنیات

مبدل حرارتی پوسته و لوله پر کاربردترین مبدل در صنایع مختلف ایران است. اگر یک یا هر دو ماده ای که انتقال حرارت انجام می دهند ، سیال (مایع یا گاز) باشند ، به صورت پیوسته در مبدل جریان پیدا کرده و تبادل حرارت با راندمان بالایی بین آنها صورت می گیرد. این مبدل ها اغلب برای پاستوریزه کردن شیر و سایر نوشیدنی ها استفاده می شوند.

جهت حرکت سیالاتی که با هم تبادل حرارتی می کنند به سه شکل می تواند باشد :

1 . هم جهت

2 . مخالف جهت یکدیگر

3 . متقاطع

هر یک از این جریان ها ویژگی های خاص خود را دارد. برای مثال در مبدلی که جریان دو سیال به موازات هم و در یک جهت صورت می گیرد بیشترین تبادل حرارت در ورودی مبدل صورت می گیرد. برای ایجاد جریان مغشوش در سیال و نیز افزایش انتقال حرارت ، اطراف لوله های مبدل حرارتی از پره هایی (تیغه) استفاده می شود که به اصطلاح به آن لوله پره دار یا فین تیوب گفته می شود.

مبدل حرارتی در صنایع غذایی ، آشامیدنی و لبنیات

2 . مبدل حرارتی صفحه ای در صنایع غذایی ، نوشیدنی و لبنیات

نوع دیگری از مبدل های پر کاربرد در کارخانه های صنایع غذایی ، مبدل حرارتی صفحه ای است. این مبدل از صفحاتی تشکیل شده که نسبت به هم آب بند بوده و سیال سرد و گرم یکی در میان درون صفحات جریان می یابند تا تبادل حرارت بین آنها صورت بگیرد. مزیت مبدل های صفحه ای ، بزرگ بودن سطح انتقال گرما و دسترسی آسان برای پاکسازی سطح آن است.

مبدل حرارتی صفحه ای در صنایع غذایی ، نوشیدنی و لبنیات

مطالعه بیشتر درباره انواع مبدل های حرارتی در متن ⇐ مبدل حرارتی

کاربردهای مبدل های حرارتی در صنایع غذایی

1 . تقطیر ، عصاره گیری یا عرق گیری

2 . به عنوان بویلر

3 . خنک کننده

4 . گرم کننده برای پختن

5 . به عنوان اواپراتور

6 . تولید کننده بخار

7 . بازیافت کننده انرژی

8 . صنعت تخمیر

9 . به عنوان کندانسور

و هر نوع عملیاتی که در صنایع غذایی ، نوشیدنی و لبنیاتی به انتقال حرارت در آن نیاز باشد.

مطالعه بیشتر درباره انواع کندانسورها در متن ⇐ کندانسور

پاکسازی مواد رسوب گرفته

رسوب بر روی سطوح باعث ایجاد مقاومت در برابر جریان حرارتی ، افت فشار و کاهش راندمان مبدل می شود و از نظر اقتصادی به ضرر تولید کننده مواد غذایی خواهد بود. پاکسازی آن در صنایع غذایی ، نوشیدنی ، لبنیاتی ، بهداشتی و دارویی مهمتر از سایر صنایع است. در سایر صنایع عمل نظافت مبدل معمولا یک بار در سال انجام می شود ولی در صنایع غذایی معمولا هر روز عمل پاکسازی باید انجام شود. امروزه روش های زیادی برای رسوب زدایی به کار می رود که برخی از آنها توسط شرکت سازنده و برخی نیز توسط اطلاعات و تجربیات مشتری اعمال می شود تا همواره مبدل با حداکثر راندمان کار کند و از نظر بهداشتی نیز مشکلی وجود نداشته باشد.

برای مثال یکی از مهمترین آنها این است که سیالات درون مبدل به جای جریان آرام دارای جریان مغشوش باشند. جریان مغشوش که با سرعت و تغییر هندسه مبدل و … به وجود می آید به صورت خودکار از ایجاد رسوب جلوگیری می کند و باعث می شود که ذرات چسبیده به دیواره جدا شوند. روش های دیگر شامل رسوب زدایی فیزیکی ، شیمیایی ، مغناطیسی ، حرارتی ، استفاده از پوشش های با تکنولوژی بالا بر روی سطوح و … می باشند.

از جمله نکات مهم اینکه علاوه بر آب باید محصولات غذایی یا آشامیدنی نیز فاقد مواد درشت باشند تا از ایجاد پل بین صفحات و سوختن آن جلوگیری شود و از رسوب مواد غذایی روی صفحات و لوله ها جلوگیری شود. یکی از فاکتورهای مهم در افزایش راندمان مبدل حرارتی این است که از انباشت ذرات معدنی یا ارگانیک بر روی سطوح مبدل جلوگیری شود تا مانعی بر راه انتقال گرما وجود نداشته باشد. به همین خاطر اگر آب به عنوان سیال منتقل کننده حرارت استفاده می شود باید یون زدایی شود.

انتخاب مبدل حرارتی مناسب برای صنایع شما

فرآیند حرارتی یکی از بخش های مهم تولید مواد غذایی است. پختن ، استرلیزه و پاستوریزه کردن ، گرم و خنک کردن ، همگی از فرآیندهای اصلی تولید مواد غذایی هستند. با توجه به گستردگی بیش از حد این صنایع و تنوعی که در آن وجود دارد ، طراحی و انتخاب مبدل مناسب برای صنایع خاص باید به درستی و توسط مهندسان متخصص در این زمینه انجام شود. برای انتخاب صحیح باید موادی که قرار است فرآیند بر روی آن صورت بگیرد ، نوع فرآیند ، دما ، مدت زمان و سایر ویژگی های موثر بر طراحی در آن لحاظ شود.

برای مثال در برخی از مبدل ها که در مواد غذایی خاص مانند سیالات غیر نیوتنی و ویسکوز به کار می روند ، (مانند سس ها یا مواد شامل ته نشین یا ناخالصی مانند پوره میوه) از صفحات موج دار استفاده می شود. بنابرین باید نوع مواد غذایی در انتخاب مبدل مد نظر قرار بگیرد. پس از انتخاب صحیح نوع مبدل ، بایستی سایز مناسب برای آن مشخص شود. به عبارت دیگر مقدار انتقال حرارت در مدت زمان مورد نظر باید بین دو سیال انجام شود. این کار مستلزم تعین دماهای ورودی و خروجی سیالات است.

فاکتور مهم دیگر که انتقال حرارت را کنترل می کند ، مقاومت لایه های مختلف بین دو سیال است. به جز لایه مرزی جریان سیال در دو طرف لوله یا صفحه و نیز ضخامت دیواره لوله یا صفحه ، یک لایه از ذرات جامد به مرور زمان در دو سمت لوله یا صفحه رسوب می کند و این مورد نیز باید در محاسبات در نظر گرفته شود. معمولا اطلاعات مربوط به رسوب بر پایه اطلاعات یا تجربه مشتری ارائه می شود.

مزایای مبدل های حرارتی ما در صنایع غذایی ، نوشیدنی و لبنیاتی

1 . سرعت در شروع کار با رسیدن به دمای مناسب به خاطر ابعاد فشرده شده (compact design)

2 . استفاده از فولاد ضد زنگ در محیط مرطوب

3 . عملکرد ایمن به خاطر ساختار تمام جوشکاری شده

4 . نگهداری آسان با روش های پاکسازی مختلف

مبدل های حرارتی ما با ظرفیت های گوناگون ، با ایمنی ، راندمان و نظافت پذیری بالا در صنایع غذایی ، نوشیدنی و لبنیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر مبدل های حرارتی با ابعاد مشخص (طبق کاتالوگ) با نیازهای شما مطابقت نداشته باشد ، تیم مهندسی ما بهترین نوع مبدل را برای برآوردن نیازهای شما طراحی و تولید می کند و از این رو یکی از با سابقه ترین شرکت ها در ساخت انواع مبدل های حرارتی خاص برای صنایع مختلف است.

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای مورد استفاده در صنایع غذایی در متن ⇐ چیلر در صنایع غذایی

گروه ماخ طراح و تولید کننده انواع مبدل های حرارتی ، کندانسور و اواپراتور در طرح ها و ظرفیت های مختلف،  مطابق با استانداردهای روز و متناسب با درخواست ها و نیازهای هر مشتری به طور خاص است. کلیه محصولات ما به شکل مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند‌ جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربرد انواع مبدل حرارتی در صنایع غذایی ، آشامیدنی و لبنیات ، شناخت ویژگی های هر یک و استعلام قیمت مبدل های ما با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالب مرتبط ⇓

قیمت مبدل حرارتی

مبدل حرارتی پوسته و لوله

مبدل حرارتی موتورهای الکتریکی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 + یازده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت