روش های بهبود راندمان چیلر تراکمی و عملکرد آن

4 روش برای بهبود راندمان چیلر تراکمی

در این متن 4 روش ساده و مهم را برای بهبود راندمان یک چیلر تراکمی معرفی می کنیم که با انجام منظم این کارها ، راندمان سیستم سرمایشی افزایش و مصرف برق آن کاهش خواهد یافت.

1 . نگهداری و تنظیم صحیح پمپ

سیستم پمپ ، آب سرد خروجی از اواپراتور چیلر را به سمت هواساز یا فن کویل پمپاژ می کند. در ضمن چیلر آب خنک که کندانسور آن توسط آب برج خنک کننده ، خنک می شود نیز دارای پمپ است. برای کاهش انرژی مصرفی پمپ ها به حداقل ممکن ، می توان کارهای زیر را انجام داد.

1 . 1 . مطمئن شوید که تنظیمات فشار در کمترین مقدار مجاز باشد.

1 . 2 . دستورالعمل نگهداری پمپ شامل روغن کاری یاتاقان ها ، هم محور نمودن شفت و ایجاد فشار مکش مثبت (در صورت نیاز) نیز اهمیت داشته و باید طبق دستورالعمل سازنده انجام شود.

نگهداری و تنظیم صحیح پمپ های چیلر

2 . تصفیه آب و لوله ها از ناخالصی ها

مدار آب چیلر که مداری کاملا بسته است به تصفیه منظم و مطابق برنامه نیاز دارد. منظور از تصفیه ، استفاده از یکی از روش های شیمیایی یا مغناطیسی و … است که بتواند از رسوب و کاهش قطر لوله ها جلوگیری نماید تا انتقال حرارت بین آب و مبرد در کویل های مبدل حرارتی با مشکل مواجه نشود.

3 . جریان آب مناسب

جریان آب در اواپراتور و کندانسور چیلر ، تاثیر مستقیمی بر راندمان آن دارد. تا زمانی که نرخ جریان حداقل به اندازه 90 درصد پارامتر طراحی است ، راندمان چیلر در حداکثر مقدار باقی می ماند. محدودیت یا کاهش جریان آب منجر به ایجاد جریان آرام (Laminar) در لوله ها شده و راندمان انتقال حرارت کاهش می یابد. افزایش نرخ جریان نیز مطلوب نیست و منجر به فرسایش سریع چیلر می شود. به عنوان یک محاسبات کلی ، معمولا نرخ جریان باید در محدوده 2.5 تا 3 متر بر ثانیه باشد. (البته در دستورالعمل سازنده قید می شود)

4 . تمیز کردن کویل های کندانسور و اواپراتور

کثیف بودن کویل ها (لوله های فین دار کندانسور و اواپراتور) بزرگترین علت کاهش راندمان چیلر است. در چیلرهای بزرگ طول این لوله ها بسیار زیاد است که تمیز بودن سطح آنها تاثیر بسیار زیادی بر انتقال حرارت بین مبرد و آب یا هوا خواهد داشت. عمل پاکسازی سطح کویل ها باید طبق دستورالعمل سازنده و در زمان تعیین شده انجام شود. با توجه به اینکه حدود 60 درصد انرژی مصرفی یک ساختمان صرف سیستم سرمایش و گرمایش می شود، هر گونه اقدامی جهت افزایش راندمان چیلر ، در نهایت به سود مالک ساختمان خواهد بود. این روش های بهبود راندمان چیلر تراکمی و عملکرد آن ، مهمترین اقدامات پیشگیرانه برای ثابت نگه داشتن راندمان چیلر در طول مدت زمان بلند و کاهش هزینه های مصرف انرژی آن است.

بهبود راندمان چیلر با تمیز کردن کویل ها

در مورد مزایای چیلرهای تراکمی در ساختمان های بزرگ بحثی وجود ندارد. از جمله این مزایا ، راندمان بالا و نگهداری آسان آن است. با نگهداری صحیح چیلر تراکمی می توان همواره از راندمان بالای آن بهره جست. برای ثابت نگه داشتن و بهبود راندمان چیلر در بلند مدت باید دستورات نگهداری به خوبی انجام گردد.

مهمترین قسمت های چیلر تراکمی آب خنک یا چیلر تراکمی هوا خنک عبارتند از :

1 . کمپرسور

2 . مبدل های حرارتی اواپراتور و کندانسور

3 . پمپ های آب

4 . بدنه اصلی ، شاسی ، تجهیزات الکترونیکی و کنترلی

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای هوا خنک در متن ⇐ چیلر هوایی

مطالعه بیشتر درباره چیلرهای آب خنک در متن ⇐ چیلر تراکمی آب خنک

مطالعه بیشتر ⇓

جایگزینی چیلر جذبی فرسوده با چیلر تراکمی

چیلر خنک کننده روغن هیدرولیک

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 3]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شش + 17 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت