سیستم تهویه مطبوع سالن پرورش قارچ

سیستم تهویه مطبوع سالن پرورش قارچ با تنظیم دما و رطوبت آن

قارچ ها تمایل زیادی به رشد در محیط تاریک ، مرطوب و با دمای مناسب دارند و به خاطر تولید دی اکسید کربن باید سیستمی به عنوان سیستم تهویه مطبوع سالن پرورش قارچ انتخاب شود که دما را در محدوده مناسب نگه داشته و رطوبت هوای داخل را افزایش دهد و در عین حال هوای حاوی CO2 را خارج و هوای تازه جایگزین آن کند.

دمای ایده آل برای افزایش سرعت رشد قارچ بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است که اگر دما بین ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتی گراد ثابت نگه داشته شود، بیشترین رشد کمی و کیفی قارچ ها را شاهد خواهیم بود. (دمای بالاتر از ۳۰ درجه به شدت به قارچ ها آسیب وارد می کند)

مسئله دیگر تنظیم رطوبت نسبی هوا است. قارچ ها باید در سالن هایی با رطوبت بالا نگهداری شوند. مقدار رطوبت نسبی هوا باید بیش از ۸۰ درصد باشد.

مسئله دیگر این است که قارچ ها تولید دی اکسید کربن CO2 می کنند و هوای سالن باید تخلیه و هوای تازه توسط دستگاه تهویه مطبوع با دما و رطوبت مناسب جایگزین آن شود.

دستگاه تهویه مطبوع مناسب برای پرورش قارچ

از دستگاه های مختلفی می توان استفاده نمود. نکته اینجاست باید دستگاهی انتخاب شود که در فصول گرم عمل سرمایش و در فصول سرد عمل گرمایش سالن را انجام دهد. علاوه بر آن باعث افزایش مقدار رطوبت موجود در هوا نیز شود. همچنین دستگاه باید از بیرون هوای تازه را به داخل سالن ارسال و هوای داخل را نیز خارج کند. علاوه بر همه این موارد دستگاه قیمت اولیه پایینی نیز داشته باشد و هزینه های مصرف انرژی آن نیز در نظر گرفته شود.

1 . چیلر ، مینی چیلر و هواساز سالن پرورش قارچ

استفاده از دستگاه چیلر یا مینی چیلر هوا خنک به همراه هواساز برای سالن قارچ می تواند نیازهای گفته شده (تنظیم دما و رطوبت) را برآورده کند ولی قیمت هواساز سالن قارچ به همراه قیمت چیلر آن بسیار بالا است و هزینه مصرف برق آن نیز نسبت به تمام دستگاه های دیگر بیشتر است و خرید هواساز سالن پرورش قارچ به همراه چیلر اصلا توصیه نمی شود. (هواساز ، مینی چیلر و چیلر مخصوص سالن قارچ نسبت به تمام دستگاه های دیگر هم قیمت اولیه بالاتری دارد و هم مصرف برق بیشتر)

چیلر ، مینی چیلر و هواساز سالن پرورش قارچ

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر

مینی چیلر هوا خنک

هواساز

2 . استفاده از دستگاه زنت برای پرورش قارچ

یکی از مناسب ترین و پر کاربردترین دستگاه ها برای پرورش قارچ ، دستگاه زنت است. زنت توانایی سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد را دارد و می تواند دمای سالن را در محدوده مورد نظر ثابت نگه دارد. زنت در فصول گرم به روش تبخیری (پاشش آب بر روی پدهای سلولوزی) عمل خنک کاری را انجام می دهد که همین پاشش آب منجر به افزایش قابل توجه رطوبت هوای ورودی نیز می شود. همچنین هوای تازه و به مقدار زیاد را از بیرون به داخل در فصل تابستان پمپاژ و در فصل زمستان بیشتر هوای داخل سالن را جهت کاهش مصرف انرژی سیرکوله می کند.

دستگاه زنت در فصل سرد با استفاده از لوله های آب گرم (آب گرم درون لوله ها توسط پکیج یا موتورخانه تامین می شود) و با دمیدن هوا از روی لوله ها، عمل گرمایش را انجام می دهد و با افزودن مه پاش به آن می توان رطوبت هوای ورودی به سالن را در زمستان نیز افزایش داد.

زنت

مطالعه بیشتر ⇐ دستگاه زنت

3 . استفاده از ایرواشر برای سالن پرورش قارچ

دستگاه مناسب دیگر ایرواشر است. دستگاه ایرواشر مجهز به سیستم مه پاش است که هم در فصول گرم و هم سرد می توان رطوبت هوای ورودی به سالن را افزایش و دقیقا مقدار آن را کنترل کرد. ایرواشر نیز همانند زنت هم قابلیت سرمایش و هم گرمایش را دارد و همانند آن هوای تازه را به مقدار زیاد از بیرون به داخل سالن ارسال می کند. از نظر قیمت اولیه ، قیمت ایرواشر سالن قارچ کمی نسبت به قیمت زنت بیشتر است. هزینه های مصرف برق آنها در ظرفیت برابر تقریبا یکسان است. بنابرین این دو دستگاه پر کاربردترین و مناسب ترین سیستم ها به عنوان سیستم تهویه مطبوع سالن پرورش قارچ هستند.

نمای داخل دستگاه ایرواشر ساخته شده در شرکت ما :

ایرواشر سالن قارچ

مطالعه بیشتر ⇐ ایرواشر

4 . استفاده از اکونوپک در سالن قارچ

عملکرد اکونوپک در حالت سرمایش و نیز تنظیم رطوبت دقیقا همانند ایرواشر است ولی بر خلاف دستگاه زنت و ایرواشر که برای حالت گرمایش نیاز به آب گرم تولیدی توسط پکیج یا موتورخانه دارد، اکونوپک در حالت گرمایش به تاسیسات پکیج یا موتورخانه نیازی ندارد و تجهیزات تولید کننده آب گرم مانند مشعل گازسوز و … مستقیما بر روی آن نصب می شود. قیمت اکونوپک نسبت به زنت و ایرواشر کمی بیشتر است و در اماکنی که در اجرای موتورخانه دارای محدودیت است از این دستگاه استفاده می شود.

استفاده از اکونوپک در سالن قارچ

مطالعه بیشتر ⇐ اکونوپک

ساخت دستگاه های مخصوص تهویه سالن پرورش قارچ

تهویه مطبوع ماخ از جمله تولید کنندگان با سابقه در زمینه تولید دستگاه های ایرواشر ، زنت ، چیلر ، هواساز ، اکونوپک و سایر دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی است. ما در ساخت محصولات خود از استانداردهای روز صنعت تهویه بهره می بریم و به علت تولید و فروش مستقیم از کارخانه و حذف واسطه ها ، قیمت دستگاه های ما نسبت به سایر دستگاه های موجود در بازار کمتر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دستگاه های تهویه سالن پرورش قارچ و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالب پیشنهادی ⇐ سیستم تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ویلا

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 + هجده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت