تهویه مطبوع استخرهای شنا

طراحی سیستم تهویه ، سرمایش و گرمایش استخر ها

طراحی سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی استخرهای شنا ، فیلتراسیون هوای استخر و تامین هوای تازه آن باید مطابق با استاندارد و به گونه ای باشد که شرایط آسایش برای تماشاچیان و نیز شناگران داخل یا خارج آب فراهم و از حرکت زیاد هوا و ایجاد کوران در سطح استخر اجتناب گردد. در ادامه به مهترین الزامات مربوط به طراحی سیستم تهویه و گرمایش استخر و نیز انتخاب مناسب ترین دستگاه برای آن اشاره می کنیم.

در این بخش سه نوع استخر بررسی خواهد شد :

1 . استخر بدون تماشاچی

2 . استخر با تماشاچی

3 . استخرهای آب درمانی

معیارهای طراحی و استاندارد سیستم تهویه مطبوع استخرهای شنا و دمای مناسب آب :

کیفیت هوای داخل استخر و الزامات مربوط به آن مطابق با استاندارد 62.1 ASHRAE تعیین می شود که مهندسان طراح سیستم تهویه یک استخر با استفاده از این استاندارد و در نظر گرفتن تمامی مواردی که می تواند در یک پروژه خاص وجود داشته باشد اقدام به طراحی سیستم تهویه می کنند و مناسب ترین دستگاه را برای آن در نظر می گیرند.

به طور کلی شرایط طراحی استخرها به شرح زیر می باشد.

هوای داخل :

استخرهای معمولی از دمای 24 تا 29 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 50 تا 60 درصد

استخرهای آب درمانی از دمای 27 تا 29 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 50 تا 60 درصد

آب استخر :

استخرهای معمولی از دمای 24 تا 29 درجه سانتی گراد

استخرهای آب درمانی از دمای 29 تا 35 درجه سانتی گراد

استخرهای مسابقه از دمای 22 تا 24 درجه سانتی گراد

مقدار رطوبت نسبی استخرها نباید از مقادیر پیشنهاد شده کمتر باشد زیرا موجب اثر سرمایش تبخیری بر روی افراد خارج شده از آب و افزایش مقدار تبخیر از سطح استخر (که افزایش بار حرارتی استخر را به همراه دارد) خواهد شد. از طرفی هم به طور کلی به علت تبخیر دائمی آب در استخرها ، رطوبت هوای داخل همواره افزایش می یابد و کاهش میزان آن به کمتر از حد پیشنهادی نیازمند تعبیه سیستم رطوبت گیر است که هزینه اولیه و جاری زیادی را تحمیل می کند. رطوبت نسبی بیشتر از مقادیر پیشنهادی نیز علاوه بر تشدید خوردگی و تقطیر رطوبت ، باعث عدم آسایش افراد خواهد شد.

تهویه مطبوع استخرهای شنا

نیازهای اساسی در سیستم گرمایش و تهویه مطبوع استخرهای شنا

1 . مسئله تنظیم رطوبت هوای استخر

افزایش رطوبت هوای درون استخر در فصل گرم سال ، از جمله مسائلی و مشکلاتی است که باید توسط دستگاه های تهویه مطبوع به سطح قابل قبول کاهش داده شود. چون باید در استخرها مقدار زیادی رطوبت از هوا گرفته شود ، سیستم های تهویه مطبوع آنها باید از نوع تمام هوا باشد. در فصل زمستان که رطوبت و درجه حرارت هوای خارج کمتر از شرایط طراحی استخر است ، مقدار رطوبت هوای تازه ورودی به استخر توسط یک رطوبت سنج کنترل می شود. برای دفع رطوبت از روش های گوناگونی استفاده می شود که مهمترین آن دفع رطوبت با تغذیه هوای تازه توسط دستگاه هواساز است که مقدار هوا باید به حد کافی باشد تا بتواند آب تبخیر شده از سطح استخر را جذب و به خارج منتقل کند. دستگاه هواساز مناسب ترین دستگاه برای تهویه هوای استخر است که تمامی نیازهای طراحی را به بهترین شکل ممکن پوشش می دهد و در ادامه با ساختار آن به طور دقیق آشنا خواهیم شد.

2 . مسئله گرمایش و کنترل دمای هوای استخر

در اکثر روزهای سال به گرمایش هوای درون استخر نیاز است که با استفاده از یک دستگاه هواساز مرکزی و اتصال آن به سیستم آبگرم می توان هوا را گرم و با کانال کشی سقفی یا زمینی در سرتاسر استخر توزیع نمود. برای صرفه جویی در مصرف انرژی در فصل زمستان (برای گرمایش هوای استخر سر پوشیده) که اختلاف دمای بیرون و داخل استخر به بیش از 20 درجه سانتی گراد می رسد باید مقدار ورود هوای تازه که سرد است را کاهش و هوای داخل را بیشتر سیرکوله کرد و در برخی موارد با توجه به نظر طراح و بودجه در نظر گرفته شده برای تهیه سیستم تهویه از دستگاه هواساز با قابلیت بازیافت انرژی (Heat Recovery) بهره برد.

3 . مسئله تغذیه هوای تازه با حجم و فشار استاندارد به هوای استخر

افزودن هوای با اکسیژن کافی به درون سالن استخر ، گردش هوا به تعداد دفعات مورد نیاز در هر ساعت (مطابق با استاندارد ASHRAE) و ایجاد فشار هوای منفی مطابق با استاندارد (به طور کلی بین 10 تا 15 درصد) از دیگر نیازهای اساسی سیستم تهویه مطبوع استخرهای شنا است که اگر به درستی اعمال نشود ، باعث جمع شدن بوی نامطبوع درون سالن و ایجاد تنگی نفس به علت بالا بودن میزان رطوبت هوا می شود. در استخرهای دارای سکوی تماشاچی ، قسمت تماشاچیان باید سیستم تغذیه هوای مختص به خود را داشته باشد و به دلیل رطوبت زیاد هوا و بوی کلر در محوطه استخر ، برگشت یا تخلیه هوای محوطه استخر از قسمت تماشاچیان مجاز نیست.

مقدار حداقل هوای تازه در تهویه مطبوع استخرهای شنا

انتخاب دستگاه های مناسب برای گرمایش و تهویه مطبوع استخر ها

برای تهویه و گرمایش هوای استخر مناسب ترین دستگاه ، دستگاه هواساز است. هواساز دستگاهی است که در بیرون از سالن نصب شده و دارای کویل (دسته ای از لوله ها) آبگرم و آب سرد ، فن و نیز تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری است. علاوه بر آن ، فیلترهای متعدد و مخصوص هر نوع کاربری در مسیر عبور هوا از دستگاه هواساز نصب می شود و هوا پس از گرم یا سرد شدن (در اثر برخورد با سطح لوله های آبگرم یا آب سرد) ، کاهش یا افزایش رطوبت با تجهیزات رطوبت گیری و رطوبت زنی و نیز فیلتر شدن ، از طریق کانال هایی در سرتاسر سالن استخر و قسمت های مختلف دیگر توزیع می شود. هواساز مخصوص استخر در اکثر موارد فاقد کویل آب سرد است زیرا به سرمایش هوا نیازی نیست و آبگرم آن از آبگرم موتورخانه استخر تامین می شود. اگر به سرمایش هوا به طور خاص نیاز باشد ، آب سرد توسط دستگاه چیلر تراکمی آب خنک یا چیلر تراکمی هوا خنک فراهم می شود. برای اینکه با ساختار چیلرهای تراکمی آب خنک بیشتر آشنا شوید می توانید این مقاله ⇐ چیلر تراکمی آب خنک و برای اینکه با مزایا و ویزگی های چیلرهای تراکمی هوا خنک بیشتر آشنا شوید می توانید این مقاله ⇐ چیلر تراکمی هوایی را مطالعه کنید.

دستگاه هواساز استخر

با گردش فن دستگاه ، هوای تازه از بیرون و یا هوای برگشتی از محوطه درون استخر به داخل دستگاه کشیده شده و فرآیند تنظیم دما و فیلتراسیون آن انجام می شود. معمولا در هواسازهای استخری از تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری استفاده نمی شود زیرا فرآیند رطوبت گیری با سرمایش هوا همراه خواهد بود (چونکه برای کم کردن رطوبت هوای داخل استخر باید از کویل سرمایشی در هواساز استفاده شود که کویل با جریان یافتن آب سردی که از چیلر ارسال می شود سرد می گردد و اگر هوا با این کویل برخورد کند و رطوبت خود را از دست دهد به طور همزمان دمای هوا نیز کاهش می یابد و افراد بلافاصله پس از خارج شدن از آب احساس سرما خواهند داشت) و بنابرین به جای رطوبت گیری با کویل آب سرد و برای کاهش رطوبت هوای درون استخر ، هوای تازه را جایگزین آن می کنند. یعنی با وارد نمودن هوای تازه از بیرون به درون استخر و خارج نمودن هوای داخل که رطوبت بالایی دارد به کاهش رطوبت هوا و قرارگیری آن در محدوده استاندارد و مجاز کمک می کنند. بنابرین مطابق شکل بالا یک دستگاه هواساز استخر که مخصوص استخر طراحی و ساخته شده باشد فقط دارای کویل آبگرم ، دریچه ورود هوای تازه ، فن و فیلتر است و نیازی به کویل آب سرد و تجهیزات رطوبت گیری در آن نیست.

تمام اجزا سیستم گرمایش ، توزیع هوا (کانال ها) و هواسازها که در تماس مستقیم یا غیر مستقیم با هوای خورنده استخر قرار دارند باید از جنس مواد مقاوم انتخاب شوند. کانال های هوای ناحیه استخر را می توان از جنس آلومینیوم ، فولاد گالوانیزه و یا سایر مواد مقاوم در برابر زنگ زدگی انتخاب کرد. در انتخاب فیلتر هوای دستگاه های هواساز (بخصوص فیلترهایی که مواد آنها با کلر موجود در هوا واکنش انجام می دهند) باید دقت کافی به عمل آید. در ضمن استفاده از عایق حرارتی در دیوارها ، گرم نگه داشتن کانال عبور لوله های استخر ، استفاده از پرده هوای گرم بر روی دیوارها و شیشه های مشرف به هوای آزاد ، موجب افزایش آسایش افراد خواهد شد.

مطالعه بیشتر درباره اجزا و طرز کار دستگاه هواساز در این مقاله ⇐ هواساز

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی جهت استفاده در کاربری های گوناگون از جمله سالن های استخر ، سالن های ورزشی ، تجاری ، مسکونی و … است. محصولات هواساز ، چیلر ، مینی چیلر و سایر دستگاه های گرمایشی و سرمایشی مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر پروژه به طور خاص ، طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی و انتخاب مناسب ترین سیستم گرمایش هوا و تهویه مطبوع استخرهای شنا ، آشنایی بیشتر با انواع هواسازها و استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

تهویه مطبوع استادیوم ها

تهویه مطبوع ساختمان های تجمعی

سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP

در این مقاله به مبحث تهویه هوای استخرها پرداختیم. برای آشنایی با نحوه خنک سازی آب حوضچه آب سرد و نیز کاهش دمای آب استخر این مقاله ⇐ چگونه آب جکوزی و استخر خود را خنک کنیم؟ را مطالعه کنید.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 5 میانگین: 2.8]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده − 10 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت