تهویه سالن های ورزشی

سیستم تهویه سرمایشی و گرمایشی سالن های ورزشی

مناسب ترین سیستم تهویه سرمایشی و گرمایشی برای سالن های ورزشی سیستمی است که بتواند رطوبت و دما سالن را کنترل کرده و هوای تازه فیلتر شده مورد نیاز را به صورت کنترل شده تامین کند. در طراحی سیستم تهویه سالن هم باید رضایت ورزشکاران و هم تماشاگران مد نظر قرار داده شود.

تهویه سالن های ورزشی

مهمترین معیارهای طراحی و انتخاب سیستم تهویه برای سالن های ورزشی عبارتند از :

1 . دما و رطوبت کنترل شده یک امر مهم در تهویه سالن های ورزشی محسوب می شود. اگر در یک روز تابستانی در هوای آزاد باشیم ، رطوبت را احساس می کنیم. چسبناکی پوست و غلظت هوا با رطوبت به راحتی قابل احساس است. حال اگر وارد فضای بسته شویم ، خارش ، عطسه و سرفه جانشین نشانه های قبلی در هوای بسته می شود و این علائم تنها مختص به ماه های تابستان نیست.

2 . پیش بینی تهویه مناسب در فضاهای ورزشی سرپوشیده به راحتی و نگهداری ساختمان و ساختار آن کمک می کند. زمانی که سطح رطوبت در فضاهای ورزشی سرپوشیده مناسب نباشد ، کپک ها و قارچ ها رشد و پیشرفت می کنند و به سرعت سلامت و بهداشت ساختمان را به مخاطره می اندازند. اگر رطوبت به شکل مناسبی کنترل شود ، خرابی ها کمتر و هزینه های تعمیرات و نگهداری آن به شدت کاهش می یابد.

3 . دستگاه های تهویه ای که بتوانند دما ، رطوبت و خشکی هوای داخل سالن را کنترل کنند ، محیط ورزشی را برای ورزشکاران و تماشاگران راحت و مفرح می کنند و این عامل از جمله عوامل افزایش رضایت ورزشکاران و تماشاگران در سالن های ورزشی سرپوشیده محسوب می شود. اگر تهویه مطبوع سالن های ورزشی از کیفیت مناسبی برخوردار باشد ، از هدر رفتن انرژی از طریق تبخیر و راه یابی آن به هوای بیرون جلوگیری می شود.

4 . متخصصان پزشکی ورزش بر این باورند که هوای فضاهای سرپوشیده نبایستی خیلی خشک باشد ، زیرا پوست دچار سوزش شده و تنفس سخت می گردد. در ماه های زمستان مشکل کمی جدی تر می شود زیرا وسایل گرمایشی روشن شده و این گرمای تولیدی با هوای سرد مخلوط شده و باعث کاهش ذرات معلق آب در هوا می شود و ذرات آبی که توسط هوا منتقل می شوند بر سلامت افراد تاثیر گذار هستند.

تهویه مطبوع سالن های ورزشی

مناسب ترین سیستم ها برای سرمایش ، گرمایش و تهویه سالن های ورزشی

1 . سیستم گرمایشی و سرمایشی بویلر ، چیلر به همراه هواساز یا یونیت هیتر

بهترین سیستمی که می تواند تمام نیازهای تهویه سالن های ورزشی از جمله تنظیم دما ، تنظیم رطوبت (رطوبت گیری و رطوبت زنی) ، فیلتراسیون موثر و هوای تازه مورد نیاز و مطابق با استانداردهای مربوطه را تامین نماید سیستم تهویه مطبوع بویلر (برای گرمایش) ، چیلر (برای سرمایش) و سیستم هواساز (برای فیلتراسیون ، تنظیم دما، رطوبت و تامین هوای تازه) است. نحوه کار بدین شکل است که آب در بویلر و چیلر ، گرم و سرد شده و با لوله کشی به هواساز یا یونیت هیتر های صنعتی داخل سالن پمپاژ می شود. هواساز در بیرون از سالن نصب شده و با کانال کشی به داخل راه پیدا می کند ولی یونیت هیترها دارای کانال نیستند و به تعداد چند عدد و به صورت سقفی یا دیواری در داخل سالن نصب می شوند. هر دو دارای فن بوده و آب سرد و گرم ارسالی به آنها درون لوله هایی به نام کویل جریان می یابد که فن با هدایت هوا از اطراف لوله ها باعث کاهش یا افزایش دمای هوا می شود. هواساز را می توان به تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر و انواع فیلترها مجهز نمود و در ضمن هوای تازه را از بیرون به داخل سالن فرستاد. ولی یونیت هیتر فقط هوای داخل سالن ورزشی را سرد یا گرم می کند و بنابرین اصلا دستگاه مناسبی برای تهویه هوای سالن های ورزشی نیست. چونکه تامین هوای تازه برای سالن های ورزشی یک امر بسیار مهم و ضروری است که یونیت هیتر نمی تواند این هوای تازه را وارد سالن کند. همچنین نمی توان به یونیت هیترها تجهیزات تنظیم کننده رطوبت یا فیلتراسیون چند مرحله ای افزود. برای آشنایی بیشتر با ساختار این دستگاه ها ، متن های زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇐ سیستم هواساز

مطالعه بیشتر ⇐ چیلر

مطالعه بیشتر ⇐ یونیت هیتر چیست

هواساز متصل به بویلر و چیلر

در شکل زیر نمونه ای از هواساز سالن ورزشی (تولید شده در محل کارخانه شرکت ما) نشان داده شده است.

هواساز

2 . دستگاه یکپارچه روف تاپ پکیج

روف تاپ پکیج بسیار شبیه سیستم چیلر و هواساز است و در واقع ترکیبی از این دو دستگاه در یک دستگاه یکپارچه است که در محلی در بیرون از ساختمان نصب شده و با کانال کشی به فضای درون متصل می شود. در واقع روف تاپ پکیج دقیقا همان کار چیلر و هواساز را انجام می دهد که توضیحات جامع تر آن را می توانید در متن زیر مطالعه نمایید.

مطالعه بیشتر ⇐ روف تاپ پکیج

روف تاپ پکیج

3 . دستگاه زنت ، ایرواشر ، اکونوپک

دستگاه های دیگری به شکل دستگاه های یکپارچه ایجاد کننده سرمایش و گرمایش مخصوص فضاهای بزرگی چون سوله های ورزشی وجود دارد که قیمت تمام شده کمتری نسبت به سیستم چیلر و بویلر به همراه هواساز دارند (چون سیستم سرمایش آنها به صورت تبخیری و شبیه کولر آبی است) و بسیاری از نیازهای اساسی آن را تامین می کنند. از جمله مناسب ترین این دستگاه ها می توان به دستگاه اکونوپک ، ایرواشر و زنت اشاره کرد.

 اکونوپک دارای یک مشعل گازسوز (گاز شهری) است که با سوزاندن گاز ، مستقیما هوای درون یک کوره و لوله های متصل به آن را گرم کرده و با کانال کشی در داخل سوله یا ساختمان مورد نظر توزیع می کند. برای سرمایش نیز از روش سرمایش تبخیری (برخورد مستقیم هوا با ذرات آب) بهره می برد که به علت ارزان بودن تجهیزات سرمایش تبخیری نسبت به سیستم های دارای کمپرسور و مبرد (مانند چیلر و روف تاپ پکیج) استفاده از آن در اکثر مناطق ایران (به جز شهرهای ساحلی که هوای مرطوب دارند) نسبت به چیلر و روف تاپ پکیج به صرفه تر خواهد بود زیرا هم قیمت اولیه بسیار کمتری دارند و هم مصرف انرژی کمتر.

ایرواشر و زنت نیز دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هستند که سرمایش آنها عینا مشابه اکونوپک ولی گرمایش آنها توسط یک کویل آبگرم و فن انجام می شود که توضیحات آنها در متن های زیر به طور مفصل داده شده است. همه دستگاه های ذکر شده قابلیت نصب انواع فیلترهای تصفیه کننده هوا را دارند و با کانال کشی به فضای درون راه پیدا کرده و قادرند هوای تازه را به میزان دلخواه و قابل کنترل وارد سالن کنند.

مطالعه بیشتر ⇐ زنت

مطالعه بیشتر ⇐ ایرواشر

مطالعه بیشتر ⇐ اکونوپک

زنت

انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی سالن ورزشی ، سوله های صنعتی و ساختمان های مسکونی ، تجاری و … متناسب با نیازهای اساسی هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند‌. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی و انتخاب سیستم تهویه مطبوع سالن های ورزشی خود ، انتخاب مناسب ترین دستگاه گرمایشی و سرمایشی و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر و اطلاعات تخصصی تر ⇓

تهویه مطبوع ساختمان های تجمعی

تهویه مطبوع استادیوم ها

مهمترین نیازهای تهویه مطبوع یک سالن ورزشی چه مواردی هستند؟

وارد نمودن هوای تازه از بیرون (با درصد مناسب و محاسبه شده) و مخلوط نمودن آن با هوای برگشتی از سالن ، تنظیم دقیق دما (چه در حالت سرمایش و چه در حالت گرمایش) ، تنظیم رطوبت هوا طبق استاندارد ، فیلتراسیون مناسب و توزیع هوا به شکل مناسب در بخش های مختلف یک سالن از جمله رختکن و محل مسابقه

بهترین سیستم برای تهویه هوای سوله های ورزشی کدام دستگاه است؟

اگر بودجه کافی وجود داشته باشد ، بهترین سیستم ، سیستم چیلر ، بویلر ، هواساز است که تمامی مسائل و مشکلات مربوط به تهویه اماکن ورزشی را به بهترین شکل ممکن برطرف می کند. اگر بودجه کافی نباشد می توان از دستگاه های با قیمت کمتر مثل ایرواشر (یا زنت) استفاده کرد.

چرا یونیت هیتر دستگاه مناسبی برای تهویه سالن های ورزشی نیست؟

چونکه یونیت هیتر دستگاهی است که درون سالن (به صورت دیواری یا سقفی) نصب می شود و به هوای آزاد بیرون راه ندارد که بتواند هوای تازه وارد سالن کند. در سالن های ورزشی به شدت به تامین هوای تازه نیاز است که یونیت هیتر نمی تواند هوای تازه را وارد سالن کند و و بهتر است که از هواساز به جای آن استفاده شود.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 6 میانگین: 2.7]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

16 − یازده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت