مبدل حرارتی مستغرق

مبدل حرارتی مستغرق در واقع از ردیفی از کویل های مستقیم ، مارپیچی ، U شکل و غیره تشکیل شده که داخل یک مخزن نسبتا بزرگ که حاوی یک سیال دیگر است غوطه ور می شود. جریان سیال از درون کویل عبور کرده و از طریق دیواره کویل با سیال موجود در مخزن تبادل حرارتی انجام می دهد. ساختار آن ساده و دسترسی به کویل ها جهت پاکسازی همواره وجود دارد. این مبدل ها در واقع مانند مبدل حرارتی پوسته و لوله است که مخزن در واقع نقش پوسته را بازی می کند. طبیعی است که مبدل حرارتی پوسته و لوله راندمان بیشتری نسبت به مبدل حرارتی مستغرق دارد ولی در برخی کاربردها فقط می توان از نوع مستغرق استفاده نمود. مخزن نیز می تواند شامل لوله ورودی و خروجی باشد که جریان عبوری از آن تحت کنترل است.

مطالعه بیشتر درباره نوع پوسته و لوله و طرز کار و ویژگی های آن در این مقاله ⇐ مبدل حرارتی پوسته و لوله

یک مثال خوب از مبدل حرارتی مستغرق می توان به منبع کویل دار داخل موتورخانه که وظیفه آن ایجاد آبگرم بهداشتی است، اشاره کرد. در منبع کویل دار یک کویل حاوی جریان آب داغ که به بویلر متصل است، درون منبع بزرگی از آب آشامیدنی قرار می گیرد تا آن را گرم کرده و به مصارف داخل ساختمان با پمپ ارسال کند.

برای افزایش نرخ انتقال حرارت، یکی از روش ها استفاده از فین (پره) بر روی لوله های کویل (لوله پره دار) است. این فین ها سطح تبادل کننده گرما را افزایش داده و باعث افزایش نرخ انتقال حرارت می شوند. معمولا از درون کویل، سیال داغ (مایع یا گاز و بخار) عبور کرده و حرارت خود را به مایع یا گاز سرد منتقل می کند. (هر چند برعکس این حالت نیز امکان پذیر است)

مبدل حرارتی مستغرق

بیشترین موارد کاربرد مبدل حرارتی مستغرق

1 . گرم کننده های آب

2 . ریبویلر ها

3 . اواپراتور ها

4 . تبخیر کننده ها

5 . تبخیر گاز صنعتی مانند پروپان و اکسیژن

6 . اشباع کردن سیالات موجود در فرآیند مانند شکر و نفت خام

7 . گرم کردن سوخت برای انتقال و اتمیزه شدن آسان تر و …

جنس کویل ها با توجه به نوع سیال باید مقاومت کافی در برابر رسوب و خوردگی ناشی از ذرات موجود در سیال را داشته باشد. در ضمن باید ضریب انتقال حرارت بالایی نیز داشته باشد تا راندمان مبدل حرارتی مستغرق را افزایش دهد. برای مثال مس پس از نقره بیشترین ضریب هدایت حرارتی را دارد و مقدار آن حدودا 28 برابر استیل ( فولاد ضد زنگ ) است و بنابرین معمولا از لوله های مسی در ساخت کویل استفاده می شود ( مبدل حرارتی مسی ) ولی در برخی موارد با توجه به نوع سیال از جنس های دیگر مانند آلومینیوم ، استیل ، آلیاژ نیکل و ..‌. نیز استفاده می شود.

نکته اینکه در حال حاضر ما دستگاه کندانسور ، اواپراتور و مبدل حرارتی طراحی و تولید نمی کنیم و هیچ نوعی از آنها (نه نوع مستغرق ، نه نوع پوسته و لوله ، نه صفحه ای و نه هوا خنک) در سبد محصولات ما قرار ندارد. لطفا در این خصوص با مهندسان ما تماس نگیرید. این مقاله صرفا مقاله ای آموزشی برای بررسی طرز کار مبدل حرارتی مستغرق با کویل مستقیم و U شکل و موارد کاربرد آنها است. 

بررسی قیمت مبدل ها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی آنها در این صفحه ⇐ قیمت مبدل حرارتی

بررسی ویژگی ها و مشخصات فنی مبدل های خاص در این مقاله ⇐ مبدل حرارتی خاص

بررسی ساختار و طرز کار مبدل های روغن در این مقاله ⇐ مبدل حرارتی سردکن روغن

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفت − شش =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت