سیستم گرمایش و سرمایش GHP چیست ؟

GHP چیست و در سیکل گرمایش و سرمایش چگونه کار می کند ؟

سیستم گرمایش و سرمایش GHP نوعی سیستم تهویه مطبوع مرکزی است که بر پایه سیکل تبرید کار می کند و قوای محرکه کمپرسورهای آن، یک موتور احتراق داخلی گازسوز است که با گاز طبیعی (گاز شهری) کار می کند. در پاسخ به سوال GHP چیست به سادگی می توان گفت که با ترکیبی از گاز شهری (برای سوزاندن و به گردش درآوردن موتور احتراقی شبیه موتور خودرو) و برق (برای به گردش درآوردن فن ها) می تواند در تمام روزهای سال سرمایش و گرمایش مورد نیاز یک ساختمان را تامین کند که در ادامه چگونه کار کردن آن در سیکل گرمایش و سرمایش را توضیح خواهیم داد.

اجزای اصلی سیستم گرمایش و سرمایش GHP :

1 . یونیت بیرونی یا Outdoor unit که در تصویر زیر نشان داده شده است. اجزای اصلی متعددی مانند موتور احتراقی ، کندانسور ، فن کندانسور ، سیستم احیای حرارت اتلافی موتور و … درون یونیت بیرونی که معمولا در فضاهایی چون پشت بام نصب می شوند، جاسازی شده است.

سیستم گرمایش و سرمایش GHP چیست؟

2 . یونیت های داخلی یا Indoor unit که در تصویر زیر نشان داده شده اند و در انواع مختلفی مانند داکتی ، سقفی ، دیواری و ..‌. ساخته می شوند. تعداد زیادی از این یونیت ها (معمولابه ازای هر اتاق یک یونیت) درون ساختمان نصب می گردد تا با تبادل حرارت با هوای داخل ساختمان توسط اواپراتور (کویل حاوی مبرد یا همان گاز فریون)، عمل گرمایش و سرمایش هوا را انجام دهد. به یونیت های داخلی، فن کویل نیز گفته می شود.

در تصویر زیر انواع مختلفی از یونیت های داخلی نشان داده شده که با توجه به نیاز موجود و نوع کاربری چند مورد از آنها می تواند انتخاب و نصب شود.

یونیت داخلی یا Indoor unit

3 . لوله کشی سیال مبرد یا refrigerant piping که وظیفه انتقال سیال مبرد بین یونیت بیرونی و یونیت های داخلی را بر عهده دارد و بایستی طراحی و نیز عایق کاری آن توسط مهندسان متخصص انجام شود.

دستگاه GHP

سیستم گرمایش و سرمایش ghp ، عمل سرمایش و گرمایش هوای داخل ساختمان را در یک واحد کاملا یکپارچه انجام می دهد و به هیچ دستگاه و تجهیزات جانبی مانند موتورخانه ، پکیج و … برای سرمایش و گرمایش هوا نیازی ندارد. در واقع تنها تفاوت سیکل گرمایش و سرمایش ghp در این است که یک شیر چهار طرفه مخصوص way valve 4 ، مسیر ورود و خروج مبرد به کندانسور و اواپراتور را برعکس کرده و در فصل سرد کویل های موجود در یونیت بیرونی نقش اواپراتور و در فصل گرم نقش کندانسور را ایفا می کنند.

ghp در سیکل گرمایشی Heating Mode چگونه کار می کند ؟

در فصل سرد که نیاز است ghp در سیکل گرمایش کار کند، کمپرسور که توسط موتور احتراقی (معمولا موتور 3 سیلندر گازسوز) به گردش در می آید، سیال مبرد را که حالت گازی شکل دارد، کمپرس یا فشرده کرده و از طریق لوله ها به سمت کندانسور جاسازی شده در یونیت داخلی می فرستد، مبرد گازی که به شدت در اثر فشرده شدن گرم می شود، گرمای خود را از طریق کویل های پر پیچ و خم کندانسور و فن به هوای داخل ساختمان داده و کم کم با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. این مایع بعد از آن از طریق سیستم لوله کشی به یونیت بیرونی منتقل شده و از یک شیر انبساط expansion valve می گذرد.

در اثر عبور مایع مبرد از شیر انبساط، فشار از روی آن برداشته شده و وارد اواپراتور می شود. مایعی که فشار از روی آن برداشته شود به سرعت در دمای محیط شروع به تبخیر شدن می کند و دوباره بعد از عبور از کویل های پر پیچ و خم اواپراتور و تبادل حرارت (با هوایی که توسط فن های یونیت بیرونی از روی کویل های اواپراتور دمیده می شود) با آن، به شکل گازی تغییر فاز داده و وارد کمپرسور می شود تا سیکل فوق مجددا تکرار شده و پیوسته عمل گرمادهی انجام شود.

سیکل گرمایشی ghp

ghp در سیکل سرمایشی Cooling Mode چگونه کار می کند ؟

در فصل گرم که نیاز است ghp در سیکل سرمایش کار کند، کمپرسور که توسط موتور احتراقی به گردش در می آید، سیال مبرد را که حالت گاز دارد، کمپرس یا فشرده کرده و از طریق لوله ها به سمت کندانسور جاسازی شده در یونیت خارجی می فرستد، مبرد گازی که به شدت در اثر فشرده شدن گرم می شود، گرمای خود را از طریق کویل های پر پیچ و خم کندانسور به هوای آزاد بیرون ساختمان داده و کم کم با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. این مایع بعد از آن از یک شیر انبساط expansion valve می گذرد. در اثر عبور مایع مبرد از شیر انبساط، فشار از روی آن برداشته شده و از طریق سیستم لوله کشی به یونیت داخلی و اواپراتور جاسازی شده در آن منتقل می شود.

مایعی که فشار از روی آن برداشته شود به سرعت در دمای محیط داخل ساختمان و با گرفتن حرارت از محیط شروع به تبخیر شدن می کند (گرفتن حرارت محیط داخل موجب خنک شدن هوای محیط می شود) و دوباره بعد از عبور از کویل های پر پیچ و خم اواپراتور موجود در یونیت داخلی و تبادل حرارت با آن، به شکل گازی تبدیل شده و وارد کمپرسور می شود تا سیکل فوق مجددا تکرار شده و پیوسته عمل خنک کاری انجام شود.

سیکل سرمایشی ghp

نتیجه گیری :

شاید برای افرادی که هیچ آشنایی با ghp ندارند، پاسخ دادن به سوال ghp چیست و درک آن کمی دشوار باشد، ولی با دقت به تصاویر قابل فهم و خواندن چندین باره متن می توان دقیقا نحوه کار آن را درک کرد. البته ما در این مقاله فقط در مورد اینکه GHP چیست و در سیکل گرمایش و سرمایش چگونه کار می کند ، صحبت کردیم ولی این تنها یک معرفی ساده از این سیستم پیشرفته بود که ما یک مقاله جامع تر در این خصوص آماده کرده ایم که با جزئیاتی دقیق تر و موشکافانه تر تمام مسائل پیرامون GHP را در آن قرار داده ایم که از لینک زیر می توانید آن را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر درباره مزایا ، معایب و کاربردهای GHP در این متن ⇐ سیستم GHP

فن کویل های متصل به VRF و GHP

تهویه مطبوع ماخ ، عاملیت فروش سیستم های GHP و VRF برندهای معتبر جهانی از جمله LG ، Toyota ، Panasonic و … به طور مستقیم و تحت ضمانت برند سازنده آن بر عهده دارد. همچنین انواع دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند انواع چیلر، مینی چیلر، هواساز، اکونوپک، ایرواشر و … نیز مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما تولید و به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

محصولات شرکت ما ⇓

جی اچ پی شرکت LG

جی اچ پی شرکت Panasonic

جی اچ پی شرکت Toyota

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 14 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده + هفت =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت