فن کویل کاستی

در این صفحه قصد داریم تا به پرسش مهم فن کویل کاستی چیست پاسخ دهیم و طرز کار انواع آن شامل نوع یک و چهار طرفه که به صورت سقفی و به شکل توکار یا روکار ساخته می شوند را بررسی کنیم و در ادامه به معرفی مشخصات فنی ، کاتالوگ و قیمت آن بپردازیم.

فن کویل کاستی چیست ؟ تفاوت آن با نوع سقفی توکار

فن کویل کاستی چهار طرفه یا دو طرفه یا یک طرفه نوعی از انواع فن کویل های سقفی است که هوای سرد و گرم را از بالا به پایین و به صورت یکنواخت توزیع می کند. برای استفاده از این نوع فن کویل ها بایستی که حتما از سقف کاذب در ساختمان مورد نظر استفاده شده باشد تا فقط دریچه خروجی هوا از آن نمایان باشد. مطابق شکل زیر فن کویل کاستی چهار طرفه با و بدون سقف کاذب نصب شده است که اگر از سقف کاذب استفاده نشود، این دستگاه در معرض دید قرار می گیرد و به اصطلاح به آن روکار گفته می شود و اگر از سقف کاذب استفاده شود فقط دریچه های هوای آن در معرض دید قرار می گیرد که به اصطلاح به آن فن کویل کاستی توکار گفته می شود. برای ساختمان های فاقد سقف کاذب می توان به جای نوع کاستی از نوع سقفی توکار استفاده کرد.

فن کویل کاستی چهار طرفه

در شکل زیر نوع سقفی توکار را مشاهده می کنید که در سقف کاذب نصب نشده و فقط کافیست در راهروها یا ورودی اتاق ها و سالن ها نصب شود. در نوع سقفی توکار دو دریچه وجود دارد که یکی برای تزریق هوای سرد و گرم به داخل سالن است و دیگری دریچه هوای برگشتی است که هوا از این دریچه مجددا به داخل دستگاه کشیده می شود تا سرد یا گرم شود.

مطالعه بیشتر درباره طرز کار ، مشخصات و کاتالوگ نوع سقفی توکار ⇐ فن کویل سقفی توکار

فن کویل سقفی توکار

طرز کار و نحوه عملکرد فن کویل کاستی چهار طرفه و انواع دیگر آن

نحوه عملکرد و طرز کار فن کویل کاستی چهار طرفه یا انواع دیگر آن بسیار ساده است و در واقع مطابق شکل زیر همه آنها از یک مبدل حرارتی به نام کویل سرمایشی گرمایشی به همراه فن تشکیل شده اند و فقط نحوه چینش این کویل و این فن در انواع فن کویل های کاستی ، سقفی توکار ، زمینی ، دیواری و غیره متفاوت است ولی اصول کاری یکسانی دارند. این دستگاه در واقع یک بخش از کل سیستم تهویه مطبوع یک ساختمان مسکونی، تجاری، صنعتی و … محسوب می شود که به دستگاه های دیگری چون چیلر یا مینی چیلر (تولید کننده آب سرد) و بویلر یا پکیج (تولید کننده آب گرم) با لوله کشی متصل می شود تا بتواند هوای ورودی به ساختمان را از نظر دمایی و رطوبتی به مقدار دلخواه برساند. این دستگاه با یک سوئیچ ON و OFF و یا با ترموستات کنترل می شود که با اجازه و یا عدم اجازه ورود آب یا مبرد به کویل و یا تغییر سرعت موتورفن، آن را کنترل می کند. اگر آب سرد چیلر وارد آن شود و فن شروع به کار کند ، باد سرد و اگر آب گرم بویلر یا پکیج وارد آن شود و فن کار کند ، باد گرم از آن خارج می شود. در شکل زیر حالت سرمایشی این دستگاه نشان داده شده که هوای گرم با فن به درون آن کشیده شده و با برخورد با کویل سرد (آب سرد چیلر در کویل جاری است) خنک شده و وارد اتاق می شود.

سرمایش هوا با فن کویل

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها ، طرز کار ، مشخصات فنی ، کاتالوگ و قیمت آنها در این متن ⇐ چیلر

فن کویل کاستی چهار طرفه بر روی سقف نصب و مطابق شکل زیر تفاوت آن با فن کویل کاستی یک طرفه این است که هوای خروجی از آن از چهار سمت خارج و پخش می شود. این دو علاوه بر نحوه خروج هوا از دریچه ها (به صوررت یک یا چهار طرفه) از نظر قیمت نیز متفاوت هستند. بخاطر همین سادگی و انعطاف پذیری آن است که این دستگاه ها از نظر اقتصادی نسبت به سیستم های کانالی با 100 درصد هوای تازه از بیرون (VAV) یا نوع مرکزی کانالی مانند هواساز مقرون به صرفه تر هستند و به کانال کشی نیازی ندارند و اگر در ساختمان به تامین هوای دائمی از بیرون نیاز باشد می توان از نوع فن کویل سقفی کانالی استفاده نمود.

تفاوت فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

مهمترین اجزای فن کویل کاستی یک طرفه ، فن کویل کاستی چهار طرفه و نوع دو طرفه آن عبارتند از :

1 . فن های سانتریفیوژ با لبه انحنا دار و کم صدا

2 . موتور فن چند سرعته (با دو سرعت تند و کند و یا سه سرعت کند، متوسط و تند) و یا موتور کاملا سرعت متغیر یا همان اینورتر

3 . کویل های مسی (لوله های مارپیچ) با پره های آلومینیومی دو، سه یا چهار ردیفه (هر چه بیشتر در نتیجه خاصیت انتقال حرارت و رطوبت گیری بیشتر)

4 . بدنه دربرگیرنده اجزای فن کویل

5 . دریچه خروجی

6 . لوله های ورودی آب سرد و گرم یا مبرد هم از نوع 2 لوله ای و هم 4 لوله ای

7 . سیستم کنترل دستی و اتوماتیک

8 . مجرای هوا در مدار آب برای جلوگیری از ایجاد حباب هوا در مدار آب

9 . سینی استیل با عایق برای جمع آوری و زهکشی بخار آب کندانس شده (چگالش) در پایین دستگاه

10 . فیلتر دائمی یا قابل شستشو و نیز فیلتر متناسب نیاز برای هر ساختمان

اجزای فن کویل در سایر طرح ها مانند زمینی و دیواری نیز شامل همین قطعات است.

عملکرد انواع آن از نظر دمایی و رطوبتی

عملکرد فن کویل به اختلاف دمای آب ورودی و خروجی از آن و دبی جریان هوا در آن بستگی دارد. آب سرد و گرم یا مبرد با جاری شدن در کویل ها و هوا با جاری شدن در اطراف کویل ها، با هم مبادله گرمایی انجام داده و در نهایت دمای هوا کاهش یا افزایش می یابد. طرز کار و نحوه عملکرد فن کویل کاستی 4 طرفه و انواع دیگر آن از نظر رطوبتی نیز به این شکل است که وقتی آب سرد در کویل جاری می شود (فصل گرما) سطح کویل خاصیت رطوبت گیری از هوا را پیدا کرده و قطرات آب در سطح آن جمع و در سینی کف چکه می کند و از طریق یک مجرای تخلیه، آب گرفته شده از هوا یا همان رطوبت به بیرون تخلیه می گردد.

فن کویل کاستی

کاتالوگ فن کویل کاستی 4 طرفه و استعلام قیمت انواع آن

در تصویر زیر یک نمونه از کاتالوگ فن کویل کاستی 4 طرفه شرکت ما را مشاهده می کنید که پارامترهای مهم آن به ترتیب برای مدل های مختلف ارائه شده است و از روی آن می توانید به صورت اولیه، دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. کاتالوگ فن کویل کاستی 1 طرفه ، 2 طرفه و سایر انواع آن نیز در صورت درخواست، برای شما ارسال می گردد.

کاتالوگ فن کویل کاستی چهار طرفه

تهویه مطبوع ماخ طراح ، تولید کننده و فروشنده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله انواع فن کویل ها ، هواسازها ، چیلرها ، دستگاه های زنت ، ایرواشر ، اکونوپک و … در ظرفیت ها و طرح های مختلف و با قیمتی مناسب است. برای انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه گرمایشی و سرمایشی برای ساختمان خود ، آشنایی با مزایا و معایب هر سیستم و استعلام قیمت فن کویل ها و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر درباره انواع دیگر فن کویل ها در این متن ⇐ انواع فن کویل

آشنایی بیشتر با ساختار و طرز کار دستگاه اکونوپک ⇐ اکونوپک چیست ؟

آشنایی بیشتر با ساختار و سیستم سرمایش و گرمایش دستگاه زنت ⇐ دستگاه زنت صنعتی و آپارتمانی

آشنایی بیشتر با فرآیند ساخت ایرواشر و خصوصیات آن ⇐ تولید ایرواشر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 8 میانگین: 3.1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 + هفده =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت