کندانسور مسی

کندانسور مسی و مزایای استفاده از آن نسبت به فولاد یا همان استیل و آلومینیوم

ما در این مقاله سعی می کنیم تا ساختار کندانسور مسی را تشریح و به مزایای کاربرد و استفاده از مس نسبت به استیل یا همان فولاد و آلومینیوم اشاره کنیم. پاسخ به این سوال که کندانسور مسی بهتر است یا استیل و غیره بستگی به نوع سیالات جاری در آن دارد که در ادامه به آن نیز اشاره می کنیم.

مزایای کندانسور مسی (دارای کویل مسی)

کندانسور مسی به علت مزایا و کاربرد زیاد مس در ساخت کویل های آن، از جمله پر کاربردترین کندانسورها در صنعت است. مس دارای خاصیت انتقال حرارت بسیار بالا و نیز مقاومت خوب در برابر خوردگی است و علاوه بر این موارد، مس قابلیت ساخت و تعمیر بالایی نیز دارد که در ادامه هر یک را بررسی می کنیم. منظور از کندانسور مسی در واقع انواع کندانسور پوسته و لوله ای (کندانسور آبی یا همان مبدل حرارتی پوسته و لوله) و نیز انواع کندانسور فن دار (کندانسور هوایی یا همان مبدل حرارتی هوا خنک) و … است که کویل آن از جنس مس است و کویل مسی هم نسبت به کویل فولادی (استیل) و هم آلومینیومی مزایا و کاربرد بیشتری در صنعت مبدل سازی و کندانسور سازی دارد. در شکل زیر نمونه ای از کویل مبدل ها و کندانسورهای مسی (از نوع پوسته و لوله یا همان Shell and Tube) نشان داده شده است.

بررسی ساختار و طرز کار کندانسورهای آبی (آب خنک) در این مقاله ⇐ کندانسور آبی

بررسی اجزا ، طرز کار و مزایای کندانسورهای هوایی (هوا خنک) در این مقاله ⇐ کندانسور هوایی

کندانسور مسی

1 . توان انتقال حرارت بالا

وظیفه کندانسورها و مبدل ها، انتقال حرارت سریع بین دو سیال است و مس نسبت به هر نوع ماده دیگری (به جز نقره) ضریب انتقال گرمای بالاتری دارد که در جدول زیر مقادیر عددی آن نشان داده شده است. برای مثال ضریب هدایت حرارتی مس چندین برابر فلز برنج (brass)، چدن (cast iron) و فولاد ضد زنگ (stainless steel) و حدود دو برابر آلومینیوم است. کندانسورهایی که کویل آنها با مس ساخته می شود، در ابعاد کوچکتر، مقادیر انتقال حرارت و توان چگالشی بالاتری دارند. فقط در برخی کاربردها که نوع سیال نسبت به مس متناسب نباشد، از استیل، آلومینیوم و ..‌. به جای کویل مسی استفاده می شود و این مهمترین عامل در کاربرد و استفاده از مس در ساخت کندانسورهای صنعت تهویه مطبوع و چیلرسازی ، صنایع شیمیایی ، غذایی ، دارویی و … است.

2 . قابلیت بالای مس در شیار خوردن و ساخت

ایجاد شیار (فین) در سطوح داخلی و بیرونی لوله های مسی (کویل) موجب افزایش جریان مغشوش سیال و نیز افزایش سطح منتقل کننده گرما بین دو سیال می شود و مس قابلیت بالایی در شیار خوردن (توسط دستگاه های فین زنی) و نیز انعطاف در برابر خمیدگی (برای ساخت کویل های پر پیچ و خم) دارد و هزینه های تولید را از این حیث کاهش می دهد. همچنین مس توانایی تحمل فشارهای بالا (تنش ها و فشارهای وارده از سیال بر جداره لوله ها)، مقاومت در برابر از هم گسیختگی ناشی از خزش، نقطه ذوب بالا و در نتیجه تحمل دماهای زیاد (سیال فوق داغ)، قابلیت ترکیب با سایر مواد و ساخت آلیاژهای بهتر، قابلیت بالا در جوشکاری و .‌‌‌.. دارد که همه این عوامل، قابلیت ساخت و کارکرد آن را افزایش می دهد.

لوله مسی فین دار

3 . تحمل و مقاومت در برابر خوردگی و رسوب

فلز مس پا به پای استیل از جمله مقاوم ترین فلزات در برابر خوردگی ناشی از املاح موجود در سیالات هستند. در برخی کاربردها از یک لایه (فیلم) فلز مخصوص (مانند نیکل، تیتانیوم و …) مقاوم در برابر سیال خاص به عنوان پوشش بر روی کویل های مس و استیل استفاده می شود که این کار منجر به حفظ خواص کندانسور مسی شده و از مزایای پوشش مقاوم نیز می توان بهره برد. مس و آلیاژ مس و نیکل توان تحمل ذاتی (طبیعی) در برابر رسوب میکروارگانیسم ها بر سطح خود دارند. خاصیت ضد میکروبی مس این امکان را به کویل می دهد که مدت زمان بیشتری (نسبت به سایر فلزات) تمیز باقی بماند که باعث افزایش طول مدت سرویس دوره ای کندانسور مسی و نیز بهبود کیفیت سیال جاری در آن می شود.

نکته اینکه در حال حاضر ما دستگاه کندانسور ، اواپراتور و مبدل حرارتی طراحی و تولید نمی کنیم و هیچ نوعی از آنها (نه کندانسور مسی ، نه نوع استیل و غیره) در سبد محصولات ما قرار ندارد. لطفا در این خصوص با مهندسان ما تماس نگیرید. این مقاله صرفا مقاله ای آموزشی برای بررسی ویژگی ها ، کاربردها و مزایای کندانسور مسی و مقایسه استفاده از آن نسبت به فولاد و آلومینیوم است. ما در حال حاضر فقط تولید کننده انواع چیلر (برای مصارف تهویه مطبوع و نیز خنک کاری ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی) ، هواساز ، روفتاپ پکیج ، دستگاه زنت و ایرواشر هستیم و لطفا فقط در این خصوص با مهندسان ما تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر ⇐ قیمت مبدل حرارتی پوسته و لوله

مطالعه بیشتر ⇐ چیلر تراکمی با کندانسور آبی و هوایی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 3 میانگین: 4.7]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شش + 8 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت