کندانسور آبی

در این متن می خواهیم به معرفی اجزا و طرز کار دستگاه کندانسور آبی یا همان آب خنک بپردازیم و به ویژگی ها، کاربردها و انواع آن اشاره کنیم.

کندانسور آبی چیست ؟

برای پاسخ به سوال کندانسور آبی چیست به طور ساده می توان گفت که دستگاهی است که با استفاده از آب خنک کننده و گرفتن حرارت اضافه یک سیال گازی شکل، آن را از حالت گازی به حالت مایع تبدیل می کند که به این تغییر فاز همان کندانس شدن یا تقطیر گفته می شود که در ادامه به تشریح انواع ، ویژگی ها، کاربردها و نیز اجزا و عملکرد آن می پردازیم.

انواع کندانسور آبی (آب خنک)

سه نوع اصلی از انواع کندانسورهای آبی یا همان آب خنک عبارتند از :

1 . کندانسور آبی دو لوله ای (ساده ترین نوع)

2 . کندانسور آبی صفحه ای

3 . کندانسور آبی پوسته و لوله

که در این میان نوع پوسته و لوله ای آن به خاطر کارآمد و ارزان قیمت بودن، محبوبیت و کاربرد بیشتری نسبت به دو نوع دیگر دارد. در تمامی این مدل ها، سیال داغ از یک طرف و آب نیز از یک طرف وارد کندانسور شده و عمل مبادله حرارت بین آن دو صورت می گیرد. برای مثال در نوع پوسته و لوله (Shell and Tube) که در شکل زیر نشان داده شده است، از یک سمت آب خنک کننده وارد دسته ای از لوله ها (تیوب ها یا کویل) شده و از سمت دیگر گاز داغ وارد پوسته می شود و در اثر تبادل گرما بین آنها، دمای آب افزایش و دمای گاز داغ، کاهش می یابد، به طوری که به مایع تغییر فاز می دهد و در قسمت پایینی پوسته ته نشین و انباشته شده و از همان جا تخلیه می گردد. (بر عکس این حالت هم ممکن است یعنی آب وارد پوسته شود و سیال گازی داغ وارد کویل شود)

کندانسور پوسته و لوله آبی

سپس آب خنک کننده، پس از خروج از کندانسور (خروج آب گرم شده)، دمای بالایی دارد و باید به نحوی مجددا خنک شده و به مدار کندانسور برگردد. برای خنک کاری این آب در ظرفیت های کم از یک رادیاتور هوا خنک و در ظرفیت های زیاد از برج خنک کننده استفاده می شود. اگر عمل کندانس شدن (تقطیر) در دستگاه صورت نگیرد، دیگر به آن واژه کندانسور اطلاق نمی شود، بلکه به آن مبدل حرارتی می گویند. آب خنک کننده باید به اندازه کافی تمیز و به مقدار کافی در دسترس باشد. آبی که تمیز نباشد و خاصیت خورندگی داشته باشد باید فیلتر و همچنین با افزودن مواد شیمیایی به آن، خاصیت خورندگی آن کاهش یا حذف گردد.

این دستگاه ها کاربرد بسیار زیادی در دستگاه هایی مثل چیلر و نیز فرآیندها و ماشین آلات صنعتی دارند.

مطالعه بیشتر ⇐ برج خنک کننده چیست

مطالعه بیشتر درباره اجزا و طرز کار کندانسورهای چیلر و انواع آن ⇐ کندانسور چیلر

مطالعه بیشتر درباره ساختار و اجزا نوع سردخانه ای ⇐ کندانسور سردخانه

تشریح جزئیات و اجزای کندانسور آبی پوسته و لوله

مطابق تصویر زیر یک کندانسور آبی پوسته و لوله ای از قسمت های اصلی مانند پوسته، دسته لوله ها (تیوب ها یا کویل)، بافل ها، تیوب شیت و غیره تشکیل می شود. تیوب ها یا کویل معمولا به دو روش بدون درز و جوشکاری شده و معمولا با قطرهای 5/8 ، 3/4 و 1 اینچ و با ضخامت 0.109 تا 0.065 اینچ تولید می شوند. تیوب ها معمولا از جنس مس هستند (به همین خاطر به آن کندانسور مسی نیز گفته می شود) و در برخی کاربردها نیز از مواد دیگر مثل استیل ساخته می شوند. ممکن است برای افزایش سطح انتقال حرارت و فشرده و کوچکتر شدن کندانسور، در اطراف یا داخل تیوب ها، فین هایی (پره ها) اضافه گردد که البته قیمت دستگاه افزایش می یابد.

کندانسور آبی

تیوب شیت چیست ؟

تیوب شیت ها از اجزا اصلی کندانسورهای شل اند تیوب (پوسته و لوله) بوده و صفحات سوراخ داری هستند که تیوب ها از درون آنها عبور کرده و توسط تیوب شیت مهار و آبندی می شوند. به فاصله بین دو سوراخ، گام تیوب گفته می شود که معمولا این فاصله 1.25 برابر قطر بیرونی تیوب ها است. الگوی ایجاد سوراخ در تیوب شیت ها معمولا به صورت مثلثی و یا مربعی است که نوع مثلثی آن منجر به افزایش انتقال حرارت نسبت به نوع مربعی می شود. در نوع مربعی، پاکسازی مکانیکی سطح بیرونی تیوب ها آسان تر خواهد بود.

بافل ها چه نقشی دارند ؟

بافل ها سه نقش اساسی را در کندانسور آبی بر عهده دارند :

1 . مهار تیوب

2 . حفظ فاصله بین تیوب ها

3 . جهت دادن به سیال جاری در پوسته (اطراف تیوب ها) و هدایت آن در مسیری دلخواه برای ایجاد جریان مغشوش در سیال و افزایش نرخ انتقال حرارت

کاربردها

کندانسور آبی پوسته و لوله ای پر کاربردترین نوع در صنعت است و قابلیت تحمل فشارهایی تا 6000 psi و دماهایی بین 250- تا 800+ درجه سانتی گراد را دارد و از آنها در انواع صنایع مانند صنعت چیلر سازی به عنوان کندانسور آب خنک ، صنایع شیمیایی ، پتروشیمی (به عنوان مبدل حرارتی بخار و غیره) ، غذایی ، دارویی و … استفاده می شود که توسط شرکت های سازنده مبدل حرارتی طراحی و ساخته می شوند. نکته اینکه ما شرکت تولید کننده کندانسور و مبدل حرارتی نیستیم و برای خرید مبدل حرارتی و انواع کندانسورها با شرکت های فعال در این زمینه تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار انواع چیلرهای تراکمی ⇐ چیلر تراکمی با کندانسور هوایی و آبی

طراحی ، تولید و فروش کندانسور آب خنک (آبی)

نکته اینکه ما دستگاه کندانسور ، اواپراتور و مبدل حرارتی طراحی و تولید نمی کنیم و هیچ نوعی از آنها را به فروش نمی رسانیم. لطفا در این خصوص با مهندسان ما تماس نگیرید. این مقاله صرفا مقاله ای آموزشی برای معرفی انواع آن و نیز آشنایی با طرز کار ، کاربردها و اجزا آن بود. ما فقط تولید کننده انواع چیلر ، هواساز ، روفتاپ پکیج ، دستگاه زنت و ایرواشر هستیم و لطفا فقط در این خصوص با ما تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر درباره کندانسورهای هوایی (هوا خنک) و انواع آن ⇐  کندانسور هوایی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 5 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × یک =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت