سیستم سرمایش دیتا سنتر و استراتژی های کاهش هزینه های مصرف آن

استراتژی های کاهش هزینه های سیستم سرمایش دیتا سنتر

برای مدیران ساختمان های پردازش داده یا دیتا سنتر (Data Center) که به دنبال استراتژی های کاهش هزینه های مصرف انرژی هستند ، نخستین گام توجه به سیستم سرمایش دیتا سنتر و تهویه مطبوع آن است.

1 . استفاده از گردش هوای آزاد در فصول سرد یا هوای خنک

هنگامی که دمای هوای بیرون به اندازه کافی پایین باشد با ایجاد یک جریان هوا از بیرون به داخل ساختمان ، حرارت تولیدی توسط فشار مثبت هوای سرد یا خنک ورودی به صورت طبیعی از ساختمان خارج می شود. در این حالت با خاموش یا کم کردن ظرفیت خنک کاری دستگاه خنک کننده ، در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد. همچنین می توان در مناطقی که شب های سردی دارند این گردش هوا را ایجاد کرد.

2 . استفاده از دستگاه های خنک کننده راندمان بالا

برای مثال معمولا چیلرهای امروزی (مانند چیلر آبی و چیلر هوایی سرمایشی) مجهز به الکترو موتورهای دور متغیر (Variable Frequency Drive) برای بهبود راندمان هستند. معمولا چیلر دیتا سنتر با ظرفیت بیش از نیاز فعلی طراحی و انتخاب می شود تا در آینده و با رشد سیستم های پردازش داده ، پاسخگوی نیازهای سرمایش آن باشد. بنابرین دستگاه چیلر می تواند با چند کمپرسور ترکیبی انتخاب شود تا در حالت کم باری بتوان تعدادی از آنها را به صورت دوره ای از مدار خارج کرد تا طول عمر سیستم افزایش و نیز به همان مقدار نیاز درخواستی ، چیلر سرمایش ایجاد کند. این کار یک مزیت مهم دیگر نیز دارد که در صورت از کار افتادن یکی از کمپرسورهای چیلر ، فرآیند خنک کاری متوقف نمی گردد و سیستم به خوبی به کار خود ادامه می دهد که در واقع قابلیت اعتماد به سیستم افزایش پیدا می کند.

برای خنک کاری دیتا سنتر علاوه بر چیلر از دستگاه های دیگری مانند درای کولر ، مینی چیلر هوا خنک ، کولینگ تاور (برج خنک کننده) و … نیز استفاده می شود.

3 . استفاده از دینامیک سیالات CFD

با استفاده از ابزارها و نرم افزارهای دینامیک سیالات می توان جریان هوا را در اطراف دستگاه های دیتا سنتر آنالیز کرد و طرح های گوناگونی را برای چرخش هوای سرد ایجاد شده توسط چیلر ارائه داد زیرا تحلیل CFD ، دما ، فشار و جریان هوای نقاط مختلف را تحت شرایط مختلف کار نشان می دهد.

سیستم سرمایش دیتا سنتر

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر آبی

چیلر هوایی

قیمت چیلر

قیمت هواساز

مطالعه بیشتر و تخصصی تر ⇓

تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر

سیستم خنک کننده اتاق سرور

تهویه مطبوع مرکز پردازش داده

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده − 6 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت