تفاوت یونیت هیتر و فن کویل

از جمله مهمترین موارد تفاوت یونیت هیتر و فن کویل می توان به صرفا سرد کننده یا صرفا گرم کننده بودن دستگاه، توان گرم کنندگی یا سرد کنندگی هوا و نوع کاربرد آنها اشاره کرد که در ادامه آنها را نسبت به مهم مقایسه خواهیم کرد و به توضیح مهمترین موارد تفاوت فن کویل و یونیت هیتر خواهیم پرداخت.

یونیت هیتر و فن کویل هر دو دستگاه های توزیع کننده هوای سرد و گرم هستند که در نقاط مختلف درون ساختمان به شکل سقفی، دیواری یا زمینی نصب می شوند و در کل بسیار شبیه یکدیگر عمل می کنند. هر دو از کویل (لوله های پر پیچ و خم فین دار یا همان پره دار) و فن تشکیل می شوند که آب سرد یا گرم درون کویل آنها جریان داشته و هوا توسط فن از اطراف (سطح بیرونی) کویل ها عبور داده می شود تا در اثر برخورد ذرات هوا با سطح سرد یا سطح گرم کویل، هوای سرد یا گرم وارد محیط درون ساختمان شود.

اجزای اصلی که فن کویل ها از آن تشکیل شده اند :

کویل و فن دستگاه فن کویل

اجزای اصلی که یونیت هیترها از آن تشکیل شده اند :

اجزای یونیت هیتر

جریان آب سرد معمولا از مینی چیلر یا چیلر تراکمی هوا خنک نصب شده بر روی بام و یا چیلر تراکمی آب خنک نصب شده در موتورخانه ساختمان تامین شده و با پمپ به کویل یونیت هیتر یا فن کویل ارسال می شود. جریان آب گرم نیز معمولا از پکیج گازسوز نصب شده در درون ساختمان و یا بویلر (دیگ آب گرم) نصب شده در موتورخانه ساختمان تامین شده و با پمپ به کویل فن کویل یا یونیت هیتر ارسال می شود.

موتورخانه فن کویل

مطالعه بیشتر درباره ساختار و اجزای موتورخانه ساختمان در این متن ⇐ موتورخانه ساختمان

عمده تفاوت یونیت هیتر و فن کویل و مقایسه آنها از نظر کاربرد ، گرمایش و سرمایش

1 . مهمترین تفاوت یونیت هیتر و فن کویل در توان گرمایشی یا سرمایشی آنها است. قدرت پرتاب باد یونیت هیتر نسبت به فن کویل بسیار بیشتر است و به همین علت از آن فقط برای تهویه اماکن و سالن های بزرگ مانند سوله صنعتی ، سوله ورزشی ، سالن های نمایشگاهی و … که سقف بلندی دارند، استفاده می شود و بر عکس آن از فن کویل فقط در ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری ، آموزشی و … که سقف کوتاه تا متوسطی دارند، استفاده می شود. بنابرین وقتی که این دو سیستم را نسبت به هم مقایسه می کنیم اولین نکته ای که باید مد نظر قرار دهیم این است که برای چه نوع کاربردی می خواهیم سیستم تهویه انتخاب کنیم.

یونیت هیتر و فن کویل

نمونه ای از یونیت هیترهای نصب شده در یک سوله صنعتی :

سیستم گرمایش سوله های صنعتی

نمونه ای از فن کویل های سقفی توکار نصب شده در یک هتل :

فن کویل سقفی توکار

2 . معمولا فن کویل هم برای سرمایش و هم گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بنابرین هم دارای کویل آب سرد است و هم کویل آب گرم که هم قابلیت اتصال به چیلر و مینی چیلر را دارد و هم قابلیت اتصال به پکیج گازسوز و بویلر. در واقع بهتر است که بگوییم دارای یک کویل است که هم برای گرمایش و هم سرمایش کاربرد دارد و گرمایش یا سرمایش آن بستگی به این دارد که آب سرد وارد آن شود یا آب گرم. ولی یونیت هیتر بیشتر برای گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد که در برخی موارد ممکن است آب سرد نیز در کویل آن جاری شود. بنابرین در یک سالن بزرگ یا سوله که یونیت هیتر در آن نصب می شود، آب گرم بویلر (یا بخار داغ) در یونیت هیترها جاری می شود تا عمل گرمایش هوای سالن یا سوله مورد نظر انجام شود و برای سرمایش یا آب سرد در کویل یونیت هیترها جاری می شود و یا اینکه از دستگاه های دیگری مانند هواساز برای سرمایش استفاده می شود زیرا هواساز در بیرون از سالن یا سوله نصب شده و این قابلیت را دارد که هوای تازه را از بیرون به درون سوله تزریق کند. در بیشتر کاربردها یونیت هیترها صرفا به صورت گرمایشی استفاده می شوند و اگر قرار باشد که از آنها به عنوان سیستم سرمایشی هم استفاده شود باید مسائل مربوط به سیستم سرمایشی (از جمله تعبیه مکانیزمی برای خروج آب درین) در آنها تعبیه شود. منظور از آب درین (Drain) این است که همانند کولرهای گازی یا فن کویل ها که در اثر تماس بخار آب با کویل سرد ، قطرات آب شکل می گیرد و باید تخلیه شود در هر سیستم سردکننده دارای کویل هم باید این آب به شکل صحیح از دستگاه تخلیه گردد.

یونیت هیتر های متصل به بویلر

مطالعه بیشتر درباره انواع فن کویل ها ⇐ انواع فن کویل

مطالعه بیشتر درباره انواع یونیت هیترها ⇐ انواع یونیت هیتر

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع یونیت هیتر ، فن کویل ، چیلر ، هواساز ، ایرواشر و … مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر پروژه به طور خاص است. کلیه محصولات از محل کارخانه شرکت ما به طور مستقیم و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت یونیت هیتر و فن کویل ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر درباره نحوه تعیین و محدوده قیمتی فن کویل ها ⇐ قیمت فن کویل

مطالعه بیشتر درباره نحوه تعیین و محدوده قیمتی یونیت هیترها ⇐ قیمت یونیت هیتر

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت تاسیسات موتورخانه

سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می کند ؟

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × 3 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت