سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می کند ؟

سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می کند ؟

در پاسخ به این سوال که سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می کند ؟ می توان گفت که وظیفه اولیه هر سیستم تهویه ای ، گرمایش ، سرمایش ، به گردش درآوردن هوا به شکل مطلوب در قسمت های مختلف ساختمان ، انتقال مقدار قابل قبولی از حجم هوای تازه از بیرون به داخل ساختمان، تنظیم سطح رطوبت نسبی هوا (در صورت نیاز) و پاکیزه کردن هوا با فیلتر نمودن آن تا سطح مورد نظر و قابل قبول است. حال تعریف اینکه سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می کند ، بستگی به نوع دستگاه دارد. هر دستگاه با روشی خاص چند مورد یا تمامی موارد گفته شده را انجام می دهد. در برخی از دستگاه ها نمی توان رطوبت هوا را تنظیم نمود و در برخی نیز نصب فیلترهای متناسب با نیاز امکان پذیر نخواهد بود.

در کل ۳ روش کلی و اصلی برای تهویه مطبوع یک ساختمان می توان در نظر گرفت که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۱ . سیستم های تهویه مطبوع لوله کشی شده

در نوع لوله کشی شده ، یونیت ها یا دستگاه های داخلی (منظور نصب شده در داخل ساختمان) وجود دارند که به آنها اواپراتور نیز گفته می شود که با لوله حاوی آب (آب سرد یا گرم) و یا مبرد (گاز فریون) به دستگاه های مستقر در خارج از ساختمان یا مستقر در موتورخانه ساختمان اتصال می یابند. اواپراتورها که عمدتا از نوع فن کویل یا رادیاتور و … هستند از لوله های پره دار (کویل) متعددی ساخته می شوند که مثلا در حالت سرمایش ، آب سرد یا مبرد در آنها جریان پیدا کرده و گرمای هوای اطراف کویل توسط آب سرد یا مبرد جذب می شود تا دمای هوا کاهش یابد. برای مثال همانند شکل زیر آب در دستگاه چیلر سرد شده و با پمپ به فن کویل های درون ساختمان پمپاژ می شود.

موتورخانه فن کویل

در همین حین بر اثر برخورد هوای داخل ساختمان با سطح لوله های سرد ، بخار آب موجود در هوا (رطوبت) بر روی سطح لوله های سرد ، تقطیر شده و به شکل قطرات مایع در می آید و پس از چکه کردن در سینی کف فن کویل و از طریق یک مجرا ، آب مقطر ایجاد شده ، خارج می گردد.

حال این دستگاه ها در سایزهای کوچک تا بزرگ و نیز طرح های گوناگون از کولر گازی خانگی گرفته تا مینی چیلر ، سیستم بویلر و چیلر و نیز دستگاه های VRF و GHP بر این اساس کار می کنند که هر کدام برای استفاده در مکانی خاص مناسب هستند که باید توسط کارشناسان این امر، مناسب ترین آنها برای یک ساختمان انتخاب شود. در این سیستم ها به علت عدم وجود کانال ، نمی توان هوای تازه وارد ساختمان کرد ولی می توان در دستگاه هایی مانند فن کویل ، قبل از فن ، فیلتر نیز نصب نمود.

مطالعه بیشتر ⇐ فن کویل

مطالعه بیشتر ⇐ موتورخانه ساختمان

۲ . سیستم های تهویه مطبوع کانالی

در سیستم های تهویه مطبوع کانالی ، دستگاه ها هم می توانند به صورت دو تکه باشند و هم یک تکه.

منظور از دو تکه این است که دستگاه های نسبتا بزرگی مانند دستگاه هواساز به صورت مرکزی بر روی بام یا حیاط ساختمان نصب شده که دقیقا مانند فن کویل ها دارای لوله هایی (کویل هایی) هستند که با لوله کشی به دستگاه های مستقر در موتورخانه یا مستقر بر روی بام مانند بویلر ، چیلر ، دستگاه VRF و GHP و … متصل شده و عمل سرمایش یا گرمایش هوا را مانند فن کویل ها انجام می دهند ولی با این تفاوت که ابعاد بزرگی دارند و پس از سرد و گرم کردن ، تنظیم رطوبت و فیلتراسیون هوا ، هوا را با کانال کشی در تمام طبقات یا قسمت های مختلف یک ساختمان یا سوله و سالن توزیع می کنند. همچنین دارای کانال ورودی هوای تازه هستند و می توانند هوای تازه را به هر میزان دلخواه وارد ساختمان کنند.

منظور از یک تکه این است که تمام تجهیزات ایجاد کننده آب سرد و یا گرم یا مبرد نیز درون خود هواساز طراحی و ساخته می شوند و لوله کشی بین هواساز و دستگاه های ایجاد کننده آب سرد و گرم یا مبرد حذف می گردد. از جمله این دستگاه ها می توان به دستگاه ایرواشر ، روف تاپ پکیج ، اکونوپک و دستگاه زنت اشاره کرد.

مطالعه بیشتر ⇐ هواساز

سیستم تهویه مطبوع کانالی

۳ . سیستم های ترکیبی لوله کشی و کانال کشی شده

اگر در ساختمان به همه وظایف اشاره شده برای تهویه مطبوع نیاز باشد بهترین راه حل استفاده ترکیبی از سیستم های تهویه مطبوع کانالی و لوله کشی شده ، است. البته در برخی پروژه ها فقط سیستم لوله کشی شده یا کانال کشی شده به تنهایی پاسخگوی نیازهای اساسی آن خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اینکه سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می کند و شناخت انواع آنها، متن انواع سیستم های تهویه مطبوع و یا متن انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇐ قیمت موتورخانه مرکزی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 2]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست