قیمت تجهیزات موتورخانه مرکزی

موارد مهم در تعیین قیمت موتورخانه مرکزی

منظور از قیمت موتورخانه مرکزی یا همان قیمت شوفاژخانه مجموع هزینه های انجام شده برای خرید و نصب دستگاه ها و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی است. قیمت تاسیسات موتورخانه به ترتیب شامل موارد ذکر شده در ادامه متن می شود که برای کاهش هزینه ها و کاهش قیمت موتورخانه مرکزی می بایستی که تک تک موارد از تامین کنندگان و سازندگان مختلف استعلام شود تا در نهایت لیست قیمت تجهیزات موتورخانه مد نظر به حداقل ممکن برسد.

۱ . قیمت دیگ های آبگرم یا بخار (بویلرها)

بویلرها یا همان دیگ های آبگرم یا بخار داغ به مشعل های گازسوز یا گازوئیل سوزی مجهز هستند که از مخازن بزرگ جهت گرم کردن آب بهره می برند. امروزه پکیج های چگالشی نیز به بازار عرضه شده اند که نسبت به بویلرهای قدیمی قیمت و نیز راندمان بالاتری دارند.

۲ . قیمت چیلرها

گران ترین دستگاه در تاسیسات موتورخانه ها، دستگاه های چیلر هستند. چیلرها وظیفه سرد کردن آب را در فصل گرم بر عهده دارند تا آب سرد در ساختمان توزیع و عمل سرمایش هوا در دستگاه هایی مانند فن کویل و هواساز انجام شود. مهمترین دستگاه در لیست قیمت تاسیسات موتورخانه ، دستگاه چیلر است. اگر چیلر از نوع تراکمی هوا خنک باشد، به جای نصب در موتورخانه، بر روی بام ساختمان نصب می شود و به برج خنک کننده هم نیازی ندارد. اگر از نوع تراکمی آب خنک یا نوع جذبی باشد به برج خنک کننده نیاز داشته و در موتورخانه نصب می شود.

لیست قیمت چیلرها در صفحه ⇐ قیمت چیلر

لیست قیمت برج های خنک کننده در صفحه ⇐ قیمت برج خنک کننده

۳ . قیمت پمپ ها

پمپ های متعددی با توجه به ابعاد ساختمان مورد نظر جهت پمپاژ آب گرم و سرد در شوفاژخانه (موتورخانه) نصب می شود که مجموع آنها می تواند بر قیمت شوفاژخانه تاثیر بسزایی داشته باشد.

۴ . قیمت منبع کویل دار یا دو جداره و …

مخازنی جهت گرم کردن آب برای مصارف بهداشتی (استحمام و شستشو و …) در موتورخانه تعبیه می شود که برای مثال دو نوع پر کاربرد آن منابع کویل دار و منابع دو جداره هستند که منابع دو جداره قیمت اولیه کمتری نسبت به نوع کویل دار دارند ولی راندمان نوع کویل دار بیشتر است.

تجهیزات موتورخانه مرکزی

۵ . سیستم‌ پشتیبان برای مواقع اضطراری

در صورتی که گاز یا برق موتورخانه قطع شود، در اکثر ساختمان ها یک سیستم پشتیبان در نظر گرفته می شود. برای تولید برق از یک مولد الکتریکی (ژنراتور) کوچک و برای گاز از چندین کپسول گاز استفاده می شود که بایستی قیمت آنها نیز در لیست قیمت تجهیزات موتورخانه در نظر گرفته شود.

۶ . قیمت دستگاه ها یا سیستم‌های سرمایشی گرمایشی

آبگرم یا آب سرد با لوله کشی به یک یا ترکیبی از سیستم های تعبیه شده در واحدهای مختلف ساختمان از جمله فن کویل ها، هواساز ها، سیستم گرمایش از کف، شوفاژ ها، یونیت هیتر ها و … ارسال می شود تا در آنجا در اثر تبادل حرارت با هوا موجب کاهش یا افزایش دمای هوا شود. بنابرین می بایستی قیمت این تجهیزات نیز در لیست قیمت تجهیزات موتورخانه در نظر گرفته شود.

لیست قیمت چیلرها در صفحه ⇐ قیمت فن کویل

لیست قیمت چیلرها در صفحه ⇐ قیمت هواساز

۷ . هزینه ساخت پایه ها و زیرسازی

دستگاه های سنگینی مانند چیلر و بویلر باید بر روی پی ریزی های مستحکم، نصب شوند. لذا بایستی هزینه این زیرسازی ها و ساخت پایه ها نیز در قیمت موتورخانه مرکزی در نظر گرفته شود.

۸ . قیمت تجهیزات و سیستم های کنترلی

از جمله اقلامی که به تعداد زیاد در مدار دستگاه های موتورخانه به چشم می خورد، می توان به شیرهای (سوپاپ ها یا دریچه ها) کنترل کننده جریان آب، سنسورها، مدارات الکتریکی و مکانیکی کنترل کننده و … اشاره کرد که در مجموع هدف از یک طراحی بهینه، به حداقل رساندن این تجهیزات در مدارها، با حفظ شرایط کارکرد ایده آل دستگاه ها است.

۹ . هزینه اجرا

هزینه اجرا شامل مواردی مانند هزینه لوله کشی، برق کشی، کانال کشی هوا، عایق کاری لوله ها، کانال ها و دستگاه ها و … می شود.

مطالعه بیشتر ⇓

سیستم های جایگزین موتورخانه

موتورخانه برج

قیمت سیستم های تهویه مطبوع

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست