قیمت تجهیزات موتورخانه مرکزی

بررسی لیست قیمت تجهیزات موتورخانه و عوامل تاثیر گذار بر آن

در این مقاله ما به مهمترین تجهیزات مورد نیاز یک موتورخانه اشاره و سپس مهمترین عوامل تاثیر گذار بر لیست قیمت آن را بررسی می کنیم. منظور از قیمت موتورخانه مرکزی یا همان قیمت شوفاژخانه مجموع هزینه های انجام شده برای خرید و نصب دستگاه ها و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی است. قیمت تاسیسات موتورخانه به ترتیب شامل موارد ذکر شده در ادامه متن می شود که برای کاهش هزینه ها و کاهش آن می بایستی که تک تک موارد از تامین کنندگان و سازندگان مختلف استعلام شود تا در نهایت لیست قیمت تجهیزات موتورخانه مد نظر به حداقل ممکن برسد.

در واقع هیچ شرکتی را نمی توان یافت که تمام تجهیزات مورد نیاز یک موتورخانه را به تنهایی تولید کند و بایستی هر دستگاه به صورت جداگانه استعلام قیمت شود. علاوه بر تهیه تجهیزات هزینه اجرای آن نیز باید در نظر گرفته شود که در ادامه به همه آنها اشاره خواهیم کرد.

تجهیزات موتورخانه مرکزی

موارد مهم در تعیین قیمت موتورخانه مرکزی

1 . قیمت دیگ های آبگرم یا بخار (بویلرها)

بویلرها یا همان دیگ های آبگرم یا بخار داغ به مشعل های گازسوز یا گازوئیل سوزی مجهز هستند که از مخازن بزرگ جهت گرم کردن آب بهره می برند. امروزه پکیج های چگالشی نیز به بازار عرضه شده اند که نسبت به بویلرهای قدیمی قیمت و نیز راندمان بالاتری دارند. آبگرم هم برای مصارف بهداشتی و هم برای تهویه هوا در فصل زمستان مورد نیاز است. در واقع برای تهویه هوا در هر قسمت از ساختمان تجهیزاتی مثل رادیاتور یا فن کویل یا سیستم گرمایش از کف و … در نظر گرفته می شود که با ورود آبگرم به این تجهیزات ، عمل گرمایش هوا صورت می پذیرد. قیمت دیگ ها به ظرفیت آنها بستگی دارد که ظرفیت بر اساس نوع کاربری (اینکه ساختمان مسکونی است یا تجاری یا …)، متراژ کل و شرایط آب و هوایی و … تعیین می گردد و یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر لیست قیمت تجهیزات موتورخانه است.

موتورخانه سیستم گرمایش از کف

2 . قیمت چیلرها

گران ترین دستگاه در تاسیسات موتورخانه ها، دستگاه های چیلر هستند. چیلرها وظیفه سرد کردن آب را در فصل گرم بر عهده دارند تا آب سرد در ساختمان توزیع و عمل سرمایش هوا در دستگاه هایی مانند فن کویل و هواساز انجام شود. مهمترین دستگاه در لیست قیمت تاسیسات موتورخانه ، دستگاه چیلر است. اگر چیلر از نوع تراکمی هوا خنک باشد، به جای نصب در موتورخانه، بر روی بام ساختمان نصب می شود و به برج خنک کننده هم نیازی ندارد. اگر از نوع تراکمی آب خنک یا نوع جذبی باشد به برج خنک کننده نیاز داشته و در موتورخانه نصب می شود. امروزه با توجه به اینکه هر متر مربع از ساختمان ارزش بالایی دارد اگر چیلر از نوع تراکمی هوا خنک انتخاب شود دیگر نیازی نیست که در موتورخانه فضایی برای چیلر در نظر گرفته شود و بنابرین فضای مورد نیاز برای نصب تجهیزات به حداقل ممکن می رسد و از این نظر در هزینه ها صرفه جویی می شود.

بررسی لیست قیمت چیلرها در این صفحه ⇐ قیمت چیلر

بررسی لیست قیمت برج های خنک کننده در این صفحه ⇐ قیمت برج خنک کننده

فرق چیلر تراکمی و جذبی از نظر اشغال فضا

3 . قیمت دستگاه ها یا سیستم‌های تهویه سرمایشی گرمایشی

آبگرم یا آب سرد با لوله کشی به یک یا ترکیبی از سیستم های تعبیه شده در واحدهای مختلف ساختمان از جمله فن کویل ها، هواساز ها، سیستم گرمایش از کف، شوفاژ ها، یونیت هیتر ها و … ارسال می شود تا در آنجا در اثر تبادل حرارت با هوا موجب کاهش یا افزایش دمای هوا شود. بنابرین می بایستی قیمت این تجهیزات (قیمت سیستم های تهویه مطبوع) نیز در لیست قیمت تجهیزات موتورخانه در نظر گرفته شود.

لیست قیمت انواع فن کویل ها در این صفحه ⇐ قیمت فن کویل

لیست قیمت انواع هواسازها در این صفحه ⇐ قیمت هواساز

سیستم سرمایشی گرمایشی چیلر ، بویلر ، هواساز و فن کویل ها

4 . قیمت پمپ ها و کلکتورها

پمپ های متعددی با توجه به ابعاد ساختمان مورد نظر جهت پمپاژ آب گرم و سرد در شوفاژخانه (موتورخانه) نصب می شود که مجموع آنها می تواند بر قیمت شوفاژخانه تاثیر بسزایی داشته باشد. همچنین با توجه به تعداد واحدها و نیز نوع کاربری (برای مثال اینکه موتورخانه برج مسکونی است یا تجاری و …) و ظرفیت مورد نیاز باید کلکتور نیز ساخته شود و به همین علت است که نمی توان قیمت دقیقی برای اجرای تاسیسات موتورخانه در نظر گرفت و تک تک تجهیزات را بایستی از شرکت های مختلف استعلام گرفت.

5 . قیمت منبع کویل دار یا دو جداره و …

مخازنی جهت گرم کردن و ذخیره آب برای مصارف بهداشتی (استحمام و شستشو و …) در موتورخانه تعبیه می شود که برای مثال دو نوع پر کاربرد آن منابع کویل دار و منابع دو جداره هستند که منابع دو جداره قیمت اولیه کمتری نسبت به نوع کویل دار دارند ولی راندمان نوع کویل دار بیشتر است. در این مورد نیز مهندسان تاسیسات بر اساس نوع کاربری و ظرفیت آب مورد نیاز ، ظرفیت منابع مورد نیاز را تخمین زده و باید بر اساس آن استعلام قیمت گرفته شود.

منبع ذخیره آبگرم در موتورخانه

6 . سیستم‌ پشتیبان برای مواقع اضطراری

در صورتی که گاز یا برق موتورخانه قطع شود، در اکثر ساختمان ها یک سیستم پشتیبان در نظر گرفته می شود. برای تولید برق از یک مولد الکتریکی (ژنراتور) کوچک و برای گاز از چندین کپسول گاز استفاده می شود که بایستی قیمت آنها نیز در لیست قیمت تجهیزات موتورخانه در نظر گرفته شود.

7 . هزینه ساخت پایه ها و زیرسازی (فوندانسیون)

دستگاه های سنگینی مانند چیلر و بویلر باید بر روی پی ریزی های مستحکم، نصب شوند. لذا بایستی هزینه این زیرسازی ها و ساخت پایه ها نیز در قیمت موتورخانه مرکزی در نظر گرفته شود.

8 . قیمت تجهیزات و سیستم های کنترلی

از جمله اقلامی که به تعداد زیاد در مدار دستگاه های موتورخانه به چشم می خورد، می توان به انواع شیرهای (سوپاپ ها یا دریچه ها) کنترل کننده جریان آب، سنسورها، مدارات الکتریکی و مکانیکی کنترل کننده و … اشاره کرد که در مجموع هدف از یک طراحی بهینه، به حداقل رساندن این تجهیزات در مدارها، با حفظ شرایط کارکرد ایده آل دستگاه ها است.

9 . هزینه اجرا

هزینه اجرا شامل مواردی مانند هزینه لوله کشی، برق کشی، کانال کشی هوا، عایق کاری لوله ها و کانال ها و نصب دستگاه ها و … می شود.

10 . قیمت تجهیزات تصفیه آب (سختی گیر)

با توجه به اینکه املاح معدنی موجود در آب به مرور زمان باعث ایجاد رسوب در تجهیزات موتورخانه از جمله دیگ ها، منابع کویل دار، مبدل ها و لوله ها و … می شود و عمر مفید و راندمان آنها را کاهش می دهد بایستی از سیستم فیلتراسیون آب که به سختی گیر معروف هستند به تعداد و ظرفیت کافی استفاده شود. این عمل از ضروریات بوده و در صورتی که نصب نگردد به سرعت باعث معیوب شدن تجهیزات می شود.

11 . قیمت تجهیزات تصفیه آب استخر ، تامین بخار داغ سونا و آب گرم و آب سرد جکوزی

چنانچه در ساختمان مورد نظر استخر ، سونا و جکوزی در نظر گرفته شود باید سیستم تصفیه آب مناسب برای استخر ، پمپ و تجهیزات کنترلی مخصوص آن در نظر گرفته شود. همچنین بخار داغ مورد نیاز برای سونا نیز باید توسط دیگ بخار مخصوص تامین شود. آب گرم و آب سرد را نیز هم می توان از بویلرها و چیلرهایی که برای ساختمان در نظر گرفته شده بود تامین کرد و هم می توان به صورت مجزا از یک بویلر و مینی چیلر مخصوص جکوزی استفاده کرد.

در اینجا هدف ما این بود که مهمترین عوامل تاثیر گذار بر لیست قیمت تجهیزات موتورخانه ها را بررسی کنیم و همانطور که گفتیم هیچ شرکتی را نمی توان یافت که به تنهایی تمام این دستگاه ها را تولید و عرضه کند. همچنین هر دستگاهی باید بر اساس ظرفیت مورد نیاز و توسط مهندسان با تجربه در این زمینه انتخاب و سپس استعلام قیمت گرفته شود. شرکت ماخ تولید کننده انواع چیلرهای تراکمی و سایر دستگاه های تهویه مطبوع از جمله انواع هواسازها ، دستگاه ایرواشر ، روفتاپ پکیج ، زنت و … است که برای استعلام قیمت این دستگاه ها می توانید با مهندسان ما تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر ⇐ سیستم های جایگزین موتورخانه

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 1]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × 1 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت