تجهیزات رطوبت زنی

کاربرد و انتخاب تجهیزات رطوبت زنی

در هنگام کاربرد و انتخاب تجهیزات رطوبت زنی طراح باید دو عامل زیر را در نظر بگیرد :

۱ . شرایط محیطی فرآیند و افراد

۲ . مشخصه های ساختمان

چون ممکن است همیشه این دو عامل با هم سازگار نباشند ، گاهی اوقات (بخصوص در مورد ساختمان های موجود) باید مصالحه ای بین این دو عامل انجام شود.

عامل شرایط محیطی فرآیند و افراد

۱ . آسایش انسان

اثر کامل رطوبت نسبی بر تمام جنبه های آسایش انسان هنوز مشخص نشده است. در آسایش از نظر حرارتی معمولا برای کم بودن جبران رطوبت نسبی باید درجه حرارت را بیشتر در نظر گرفت.

پایین بودن مقدار رطوبت نسبی باعث افزایش تبخیر از بینی و گلو ، خشک شدن بینی ، مو و پوست می شود.

تشدید شیوع بیماری های تنفسی در طی ماه های فصل زمستان غالبا با پایین بودن مقدار رطوبت نسبی ارتباط مستقیم دارد. مطالعات نشان داده است که شدت بیماری های تنفسی در مورد افرادی که در ساختمان های با رطوبت نسبی متوسط زندگی می کنند، کمتر از افرادی است که در ساختمان های با رطوبت کم زندگی می کنند.

رطوبت بیش از حد نیز برای آسایش انسان، محصولات و بهداشت مضر است. بهترین شرایط آسایش در محدوده رطوبت نسبی ۳۰ تا ۶۰ درصد قرار دارد. در این محدوده سرعت رشد باکتری ها و ارگانیسم های بیولوژیکی و نیز سرعت و نوع واکنش های شیمیایی به حداقل خواهد رسید.

۲ . پیشگیری و درمان بیماری ها

اثر رطوبت نسبی بر کنترل باکتری هایی که توسط هوا منتقل می شوند بسیار مهم است. نرخ مرگ و میر برخی از ارگانیسم های خاص در رطوبت نسبی ۵۰ درصد بیشترین مقدار را دارد و قدرت بیماری زایی ویروس آنفولانزا نیز در این شرایط کاهش می یابد. در رطوبت های نسبی بیشتر یا کمتر از این مقدار نرخ مرگ و میر ارگانیسم ها کاهش خواهد یافت. زیاد بودن رطوبت نیز می تواند موجب رشد ارگانیسم های حساسیت زا یا بیماری زا شود. مقدار رطوبت نسبی در تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی را باید بین ۳۰ تا ۶۰ درصد نگه داشت.

مطالعه بیشتر ⇐ سیستم تهویه ساختمان های مسکونی

۳ . رشد باکتری ها

در رطوبت زن هایی که به طور صحیح نگهداری و سرویس نشوند گاهی اوقات برخی از انواع میکروارگانیسم ها یافت می گردد. برای جلوگیری از انتشار و سرایت این میکروارگانیزم های مضر، لازم است رطوبت زن و مخزن آن به صورت دوره ای تخلیه و تمیز شود. در برخی از سیستم های تهویه مطبوع بیمارستان ها استفاده از رطوبت زن هایی که آب را به داخل اتاق می پاشند به دلیل احتمال انتشار میکروب ممنوع شده است.

مطالعه بیشتر ⇐ سیستم تهویه مطبوع بیمارستان

۴ . تجهیزات الکترونیکی

سیستم های تهویه مطبوع تجهیزات الکترونیکی پردازش داده ها نیازمند رطوبت نسبی کنترل شده هستند. زیاد بودن رطوبت نسبی ممکن است باعث تقطیر رطوبت در داخل تجهیزات شود، در حالی که کم بودن مقدار رطوبت نسبی می تواند افزایش الکتریسیته ساکن را به همراه داشته باشد. از تغییرات سریع مقدار رطوبت نسبی باید پرهیز کرد زیرا این امر بر دستگاه های رمزخوان ، نوارهای مغناطیسی ، دیسک ها و تجهیزات پردازش داده ها اثر زیان باری دارد. معمولا مقدار رطوبت نسبی پیشنهادی برای سیستم های کامپیوتری در محدوده ۳۵ تا ۵۰ درصد است. در عین حال برای تجهیزات خاص باید از پیشنهادات سازنده تبعیت شود.

مطالعه بیشتر ⇐ سیستم تهویه تجهیزات الکترونیکی

۵ . کنترل فرآیندها و انبار مواد

رطوبت نسبی مورد نیاز برای هر فرآیند معمولا مختص همان فرآیند است و به یک یا چند عدد از عوامل زیر ارتباط دارد :

کنترل مقدار رطوبت مخصوص و افزایش آن

نرخ واکنش های شیمیایی و بیوشیمیایی

نرخ کریستال شدن

دقت یا یکنواختی محصول

خوردگی

الکتریسیته ساکن

کم بودن مقدار رطوبت در فصل زمستان می تواند خشک شدن و چرودیگی مبلمان ، کف های چوبی و تزئینات داخلی را به همراه داشته باشد. برای اینکه مقدار رطوبت نسبی در طی ساخت و نصب این تجهیزات در حد مقادیر تجربی حفظ شود، باید رطوبت زنی در فصل زمستان را در نظر داشت.

برای انبار کردن مواد جذب کننده رطوبت ، ثابت نگه داشتن رطوبت نیز غالبا به اندازه مقدار رطوبت اهمیت دارد. همیشه باید طرح سازه را نیز مد نظر قرار داد. همچنین به دلیل خطر وقوع تقطیر بر روی محصولات در هنگام کاهش درجه حرارت ، کنترل درجه حرارت نیز از اهمیت برخوردار است.

۶ . الکتریسیته ساکن

بار الکترواستاتیکی هنگامی ایجاد می شود که اجسام دارای مقاومت الکتریکی زیاد بر روی سایر مواد حرکت کنند. جمع شدن بارهای الکترواستاتیکی می تواند نتایج گوناگونی را به دنبال داشته باشد :

۱ . جرقه های نامطلوب در اثر اصطکاک بین دو ماده

۲ . چسبیدن مقدار قابل توجهی غبار بر روی موادی که بار مخالف دارند

۳ . بروز مشکل در جابجایی صفحات کاغذ ، الیاف و مسنوجات

۴ . از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده بر روی نوارها و دیسک های مغناطیسی که نیاز به محیط کنترل شده دارند

۵ . بروز وضعیت خطرناک وقتی گازهای خطرناک و منفجره وجود دارد (مثلا بیمارستان ها ، آزمایشگاه های تحقیقاتی یا اتاق تمیز صنایع)

افزایش رطوبت نسبی محیط باعث کاهش جمع شدن بارهای الکترواستاتیکی می شود ولی سطح پهنه رطوبت تا حدی بستگی به نوع ماده دارد. برای بسیاری از مواد اگر رطوبت نسبی ۴۵ درصد باشد، اثرات الکترواستاتیکی کاهش خواهد یافت و یا از بین می رود ولی در مورد پشم و برخی از مواد مصنوعی شاید لازم باشد رطوبت نسبی را بیشتر در نظر گرفت.

در اتاق عمل بیمارستان که از مخلوط های مواد بیهوش کننده قابل انفجار استفاده می شود یک وضعیت خاص و بحرانی وجود دارد و معمولا لازم است مقدار رطوبت نسبی حداقل ۵۰ درصد باشد و انواع خاصی از سیستم اتصال به زمین نیز به کار برده شود. همچنین این موضوع محدودیت هایی را بر نوع لباس افراد تحمیل می کند. معمولا برای شرایط آسایش و ایمنی توصیه می شود شرایط ۷۲ درجه فارنهایت و رطوبت ۵۵ درصد باشد.

۷ . انتقال امواج صوتی

مقدار جذب امواج صوتی توسط هوا که باعث کاهش قدرت صوت می گردد در رطوبت نسبی ۱۵ تا ۲۰ درصد بدترین حالت را دارد.

با افزوده شدن فرکانس صوت ، مقدار کاهش قدرت صوت افزایش می یابد. در رطوبت نسبی ۴۰ درصد کاهش قابل ملاحظه ای در جذب صدا رخ می دهد و در رطوبت نسبی بیش از ۵۰ درصد اثرات جذب صدا توسط هوا قابل اغماض خواهد بود. جذب صدا توسط هوا اثر قابل توجهی بر گفتار و سخنرانی ندارد ولی در سالن های بزرگ و آمفی تئاترها که برای تاثیر گذار بودن موسیقی لازم است مقدار صوت بهینه باشد، بررسی و کنترل مقدار جذب صدا ارزشمند خواهد بود.

۸ . عوامل متفرقه

در آزمایشگاه ها و محفظه های آزمایش که لازم است مقدار رطوبت نسبی در یک محدوده وسیع و به طور دقیق کنترل شود، باید توجه خاصی صورت گیرد. به دلیل ارتباط بین درجه حرارت و رطوبت نسبی، کنترل دقیق رطوبت نیازمند کنترل دقیق درجه حرارت نیز خواهد بود.

در شکل زیر نمونه ای از دستگاه هواساز مجهز به رطوبت زن و رطوبت گیر (دستگاه هواساز با قابلیت تنظیم رطوبت) ساخته شده در شرکت ما (گروه تهویه مطبوع ماخ) نشان داده شده است.

مطالعه بیشتر ⇐ دستگاه هواساز

هواساز مجهز به رطوبت زن و رطوبت گیر

عامل مشخصه های ساختمان در کاربرد و انتخاب تجهیزات رطوبت زنی

۱ . عایق های بخار

حداکثر مقدار رطوبت نسبی که در فصل زمستان از طریق رطوبت زنی می توان به دست آورد بستگی به توانایی دیوارها ، سقف و سایر اجزا ساختمان در جلوگیری از وقوع تقطیر دارد. بخار آب از قسمت هایی که فشار بخار زیاد و درجه حرارت کمتر است خارج می شود. رطوبت تقطیر شده یا یخ موجود در روی جداره های داخلی ساختمان می تواند موجب رشد قارچ و تخریب سطوح داخلی ساختمان و در نتیجه باعث تخریب های غیرمستقیم و کاهش قابلیت دید از پنجره ها شود. چنانچه دیوارها و سقف فاقد عایق بخار مناسب باشند و نتوانند از خروج هوای مرطوب یا بخار از داخل ساختمان جلوگیری کنند (حتی اگر رطوبت داخل نیز نسبتا کم باشد) در چنین ساختمانی تقطیر نهفته و تخریب جدی رخ خواهد داد.

۲ . تقطیر آشکار

وقتی درجه حرارت سطوح داخلی ساختمان کمتر از درجه حرارت نقطه شبنم هوای در تماس با آن باشد، بر روی این سطوح تقطیر رخ می دهد. مقدار حداکثر رطوبت نسبی که بدون پیدایش تقطیر می تواند وجود داشته باشد، متاثر از خواص حرارتی جداره ها و محیط های داخل و خارج ساختمان است.

۳ . تقطیر نهفته

در برخی کاربردهای خاص استفاده از عایق های حرارتی الزامی است زیرا رطوبت موجود در داخل ساختمان ممکن است موجب پیدایش تقطیر نهفته (که نمی توان آن را مشاهده کرد) گردد. نفوذ بخار آب از دیوارهای داخلی به دلیل نفوذ یا نشت هوا موجب می شود بخار با سطوحی که درجه حرارت آنها کمتر از نقطه شبنم است تماس یابد.

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی با قابلیت افزودن تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری به دستگاه از جمله انواع دستگاه هواساز ، ایرواشر ، چیلر و مینی چیلر و … است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی مجهز به رطوبت زن و رطوبت گیر ، انتخاب مناسب ترین نوع برای ساختمان خود و استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالب بیشتر ⇓

نحوه کار هواساز

آب تغذیه رطوبت زن

انرژی مورد نیاز برای یک سیستم رطوبت زن

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست