آب تغذیه رطوبت زن

انواع آب تغذیه رطوبت زن

۳ گروه اصلی آب تغذیه رطوبت زن وجود دارد :

۱ . آب آشامیدنی (سختی گرفته نشده)

۲ . آب آشامیدنی نرم

۳ . آبی که مواد معدنی آن گرفته شده است.

اعم از اینکه نوع آب تغذیه رطوبت زن مورد استفاده توسط کاربری و یا با توجه به نوع رطوبت زن ، مشخص شده باشد ولی باید با سازنده رطوبت زن در این مورد مشورت شود.

در مناطقی که مقدار مواد معدنی موجود در آب زیاد است ، رسوب مواد جامد می تواند مسئله ساز باشد. این مواد ممکن است موجب بسته شدن نازل ها ، اجزا تبخیر و کنترل ها شود. علاوه بر این مواد جامدی که از طریق جریان هوا وارد فضای مورد نظر می شوند به صورت یک لایه نازک غبار سفید بر روی مبلمان ، کف و فرش ها خواهد نشست. در برخی از رطوبت زن های با بستر مرطوب ، تمام و یا مقداری از آب در حال گذر از درون رطوبت زن ، از مدار تخلیه می شود تا غلظت نمک ها در آب در حال گردش کاهش یابد.

وجود غبار ، رسوب ، ارگانیزم های بیولوژیکی و خوردگی نیز از جمله مشکلاتی هستند که در رابطه با آب رطوبت زن ها وجود دارد. آب ساکن می تواند به عنوان یک بستر حاصلخیز برای جلبک ها و باکتری ها عمل کند. لجن های باکتریایی با سولفات موجود در آب واکنش انجام می دهند و تولید هیدروژن سولفوره خواهند نمود که بدبو می باشند.

رسوب گذاری

هنگامی که در صنعت ، آب مورد استفاده در رطوبت زن های تشتکی سختی اندکی داشته باشند ، تعمیرات مورد نیاز کم خواهد بود و از یک تخلیه کننده سطحی استفاده می شود.

یک روش موثر برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی در رطوبت زن های تشتکی ، استفاده از سختی گیر است. در عین حال با شستشو و رقیق سازی آب درون مخزن از طریق افزودن آب نرم تازه ، باید غلظت سدیم باقی مانده در تشت در اثر تبخیر را در کمتر از حد رسوب گذاری نگه داشت. فرکانس و فاصله زمانی رقیق سازی بستگی به سختی آب و نرخ تبخیر دارد. معمولا رقیق سازی به صورت خودکار و با استفاده از یک شیر تخلیه زمانی و یک شیر آب جایگزین انجام می شود.

از آبی که مواد معدنی آن به روش اسمز معکوس گرفته شده است نیز می توان استفاده کرد. جنس اجزا رطوبت زن و لوله کشی باید بتواند اثرات خوردگی این آب را تحمل نماید. ظرفیت تجهیزات RO و تجهیزاتی که مواد معدنی را از آب می گیرند باید بر مبنای حداکثر مقدار جریان آب رطوبت زن و مقدار کل مواد جامد نامحلول موجود در آب جایگزین تعیین گردد.

منبع : کتاب تاسیسات ساختمان – مهندس کاشانی حصار

مطالعه بیشتر ⇓

کاربرد و انتخاب تجهیزات رطوبت زنی

انرژی مورد نیاز یک سیستم رطوبت زن

رطوبت ساز صنعتی در سیستم هواساز مرکزی

رطوبت ساز خانگی برای سیستم هواساز مرکزی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست