تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی و واحدی

تاسیسات تهویه مطبوع

در این متن ساختار ۱۰ نوع از تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان ها (۷ نوع مرکزی و ۳ نوع واحدی) را بررسی کرده و مزایا و معایب آنها را ذکر می کنیم. تاسیسات تهویه مطبوع به آن بخش از تاسیسات مکانیکی ساختمان گفته می شود که وظیفه آن ایجاد شرایط آسایش دمایی ، رطوبتی و پاکیزگی قابل قبول و مطابق استاندارد برای انسان و محیط زندگی آن است. این سیستم می بایستی از جمله نیازهای اساسی یعنی حرارت ، برودت ، کنترل رطوبت و فرآهم آوردن هوایی با اکسیژن فراوان و توزیع آن را برآورده سازد. تاسیسات تهویه مطبوع شامل موارد بیشتری مانند چرخش هوا در فضای تهویه شونده ، فیلتر کردن آن و زدودن مواد آلاینده و بوهای نامطلوب از هوا و … را شامل می شود.

به صورت کلی ۲ نوع عمده از تاسیسات تهویه مطبوع در آپارتمان های مسکونی ، پاساژهای تجاری ، اداری ، ورزشی ، صنعتی و … استفاده می شود که یکی از آنها تهویه مطبوع واحدی و دیگری مرکزی است.

تاسیسات تهویه مطبوع

۱ . تاسیسات واحدی

تاسیساتی هستند که در هر واحد یک سیستم مستقل وجود داشته که عمدتا تنها نیازهای حرارتی و برودتی (دمایی) ساکنان را فراهم می کند و از برآورده کردن سایر نیازهای ذکر شده عاجز است. این تجهیزات معایب خاص خود را دارند و معمولا بهتر است که از آنها فقط در ساختمان هایی با یک یا چند خانوار کوچک استفاده شود.

برخی از تجهیزات واحدی عبارتند از :

۱ . اسپلیت (کولر گازی)

۲ . پکیج گازسوز و شوفاژ

۳ . کولر تبخیری ، بخاری گازسوز و …

۲ . تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی

تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی سیستم هایی هستند که عمدتا تمامی نیازهای حرارتی ، برودتی ، کنترل رطوبت و سایر موارد ذکر شده را تامین کرده و به صورت مرکزی مدیریت می شوند. در این سیستم ها گرمایش و سرمایش مورد نیاز در قسمت هایی بیرون از فضای تهویه شونده مانند موتورخانه یا یونیت های بیرونی نصب شده در پشت بام و … ایجاد و از طریق لوله کشی به یونیت های جاسازی شده در سقف کاذب یا هواساز و فن کویل و … منتقل می شود.

تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی به خوبی نیازهای ساختمان ها و اماکن متوسط تا بزرگ را تامین می کنند و مصرف انرژی در آنها نسبت به سیستم های واحدی بهینه تر است.

تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که گاهی انتخاب یکی از بین آنها دشوار محسوب می شود. این کار باید توسط مهندسان متخصص تهویه انجام و پس از بررسی شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه و انجام محاسبات و طراحی ، مناسب ترین سیستم انتخاب گردد تا در آینده مشکلات مصرف انرژی ، عدم تامین نیازهای اساسی هر بخش ، تعمیرات و نگهداری و … پیش نیاید.

معرفی مهمترین دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی مرکزی :

۱ . دستگاه های مدرن سرمایشی و گرمایشی

دستگاه گازسوز GHP

دستگاه الکتریکی VRF

دستگاه داکت اسپلیت

این دستگاه ها همگی دارای کمپرسور هستند و هر سه سیستم با مبرد (گاز فریون) و به کمک فن کویل های نصب شده در ساختمان ، عمل سرمایش و گرمایش هوا را انجام می دهند که ساختار و ویژگی های مربوط به هر دستگاه را می توانید در متن های زیر مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇓

سیستم سرمایشی و گرمایشی مرکزی گازسوز GHP

سیستم سرمایشی و گرمایشی مرکزی الکتریکی VRF

دستگاه داکت اسپلیت

فروش سیستم های تهویه مطبوع

۲ . موتورخانه با تجهیزات گرمایشی دیگ بخار یا آبگرم (بویلر) و تجهیزات سرمایشی مانند چیلر

دستگاه های GHP ، VRF ، چیلر و بویلر به همراه دستگاه های فن کویل و هواساز در ساختمان به کار می روند. دستگاه های GHP و VRF ، گاز فریون (مبرد)، دستگاه چیلر ، آب سرد و دستگاه بویلر ، آب گرم را با لوله کشی به لوله های (کویل) دستگاه های فن کویل و هواساز داخل ساختمان ارسال می کنند تا فن موجود در فن کویل یا هواساز ، هوا را از اطراف کویل عبور داده و دمای آن را کاهش یا افزایش دهد. سپس هوا با گذر از فیلترهای تعبیه شده در این دستگاه ها و از طریق کانال یا مستقیما در بخش های مختلف ساختمان مورد نظر توزیع می شود.

چیلر ، فن کویل و هواساز پر کاربردترین سیستم سرمایش مرکزی و بویلر ، فن کویل و هواساز پر کاربردترین سیستم گرمایش مرکزی هستند که ویژگی های هر یک را می توانید در متن های زیر مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇓

چیلر

فن کویل

هواساز

سیستم فن کویل ، بویلر و چیلر :

موتورخانه فن کویل

سیستم هواساز ، بویلر و چیلر :

دستگاه هواساز ، چیلر و بویلر

۳ . دستگاه های سرمایش تبخیری و گرمایش با کویل آبگرم مانند دستگاه زنت و ایرواشر

زنت و ایرواشر نیازی به هواساز یا فن کویل ندارند. بلکه خود عمل سرمایش را با پاشش آب در مسیر عبور هوا انجام داده (سرمایش تبخیری شبیه کولر آبی) و هوا را از آلودگی ها فیلتر می کنند. برای گرمایش هم دارای کویل آبگرم و فن هستند که آب باید در دستگاه دیگری مانند بویلر یا پکیج گازسوز ، گرم شده و با پمپ به کویل دستگاه زنت یا دستگاه ایرواشر ارسال شود. هوا پس از سرد یا گرم شدن در این دستگاه ها با کانال در سالن یا اتاق های مورد نظر توزیع می شود.

مطالعه بیشتر ⇓

دستگاه زنت

دستگاه ایرواشر

تولید و فروش تاسیسات تهویه مطبوع مرکزی

انواع دستگاه های تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان های مختلف از جمله انواع دستگاه چیلر ، زنت ، هواساز و … متناسب با نیاز هر مشتری و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و مستقیما از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. همچنین تهویه مطبوع ماخ عاملیت فروش انواع دیگر دستگاه ها از جمله GHP ، داکت اسپلیت و VRF برندهای معتبر جهانی مانند LG و Panasonic را برعهده دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − 5 =

فهرست