سیستم سرمایش و گرمایش سالن صنعتی

برای تعیین نوع سیستم سرمایش و گرمایش صنعتی و بزرگ برای سالن ها و سوله ها می بایستی که ابتدا نیازهای اساسی سالن یا سوله مورد نظر بررسی شده و متناسب با آن نیازها ، مناسب ترین سیستم سرمایش یا سیستم گرمایش سوله یا سالن انتخاب گردد. برای مثال ممکن است علاوه بر گرمایش سالن صنعتی به سرمایش یا تنظیم دقیق رطوبت و یا گردش دائمی هوا نیز نیاز باشد و بنابرین باید دستگاه هایی برای گرمایش سوله های صنعتی انتخاب گردد که این نیازها را نیز پوشش دهد. سیستم گرمایش سالن های بزرگ می تواند شامل گرمایش انبار یا گرمایش سوله صنعتی تولیدی و غیره باشد که نقطه مشترک همه آنها فضای بزرگی است که باید با حداقل مصرف انرژی نیازهای گرمایشی و سرمایشی آن برآورده شود. در این مقاله هدف ما این است که 5 نوع از مناسب ترین و پرکاربردترین انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله ها و سالن های صنعتی را مورد بررسی دقیق قرار دهیم.

انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن صنعتی

5 نوع از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن صنعتی

در ادامه 5 نوع از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن صنعتی را به طور کامل معرفی خواهیم نمود. ما پرکاربردترین دستگاه ها را برای سرمایش و گرمایش سالن های صنعتی در زیر پیشنهاد می دهیم و به مزایا و معایب هر یک اشاره می کنیم تا با توجه به نیاز هر پروژه ای ، مناسب ترین دستگاه انتخاب گردد.

1 . سیستم یونیت هیتر و بویلر به عنوان سیستم گرمایش سوله های صنعتی

اولین سیستم از 5 نوع از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن های صنعتی یونیت هیتر ها هستند. یونیت هیتر ها در واقع دستگاه های ساده ای هستند که از یک کویل مسی (لوله های رفت و برگشتی) و یک فن تشکیل می شوند که آب گرم یا بخار داغ وارد کویل آن شده و یک فن هوای داخل سوله یا سالن را از اطراف کویل عبور می دهد تا هوا در اثر برخورد با سطح داغ کویل، گرم شده و در سالن پخش شود. یونیت هیتر ها به تعداد زیاد و با فاصله حساب شده نسبت به هم به صورت سقفی یا دیواری در سوله یا سالن مورد نظر نصب می شوند و همگی با لوله کشی آب گرم یا بخار داغ به دستگاه بویلر یا همان دیگ آبگرم یا بخار مستقر در موتورخانه متصل می شوند. وظیفه بویلر گرم کردن آب یا ایجاد بخار داغ است.

یونیت هیتر های متصل به بویلر

مهمترین ویژگی یونیت هیتر این است که توان بالایی در پرتاب هوا دارد (به خاطر فن مخصوص بکار رفته در آن) و چون ارتفاع سقف سوله ها و سالن های بزرگ زیاد است ، به خوبی هوای گرم را تا کف سالن پرتاب می کند. در ضمن اگر علاوه بر گرمایش سالن صنعتی به سیستم سرمایش نیز نیاز باشد، می توان به جای آبگرم در روزهای گرم سال ، آب سرد در کویل یونیت هیتر ها جاری کرد تا عمل سرمایش نیز انجام شود. نکته اینکه آب سرد را باید چیلر ایجاد کند و به یونیت هیترها ارسال کند.

سیستم گرمایش سوله های صنعتی

چون یونیت هیتر ها درون سوله یا سالن هستند توانایی وارد کردن هوای تازه به درون سالن را ندارند و همچنین نمی توان از تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر در آنها استفاده کرد. بنابرین برای اماکنی که علاوه بر گرمایش به تامین هوای تازه و تنظیم رطوبت نیز نیاز باشد می توان از سیستم هواساز استفاده کرد.

مطالعه بیشتر درباره یونیت هیترها در این مقاله ⇐ یونیت هیتر

2 . سیستم هواساز ، بویلر و چیلر به عنوان دومین مورد از 5 نوع از انواع سیستم سرمایش و گرمایش سالن صنعتی

دومین مورد از 5 نوع از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن صنعتی هواسازها هستند. دستگاه هواساز در بیرون از سوله نصب می شود و با کانال کشی به قسمت های مختلف سوله یا سالن مورد نظر راه می یابد. با توجه به بزرگی و متراژ سالن مورد نظر، یک یا چند هواساز عمل گرمایش سالن صنعتی را انجام می دهند. درون هواساز یک کویل بزرگ مخصوص آبگرم یا بخار داغ وجود دارد که کویل با لوله کشی به دستگاه بویلر متصل می گردد. همچنین یک فن بزرگ هوا را با دمیدن از اطراف کویل آبگرم ، گرم کرده و وارد سالن می کند. اگر علاوه بر گرمایش سوله به سرمایش نیز نیاز باشد کافی است که یک کویل مخصوص آب سرد نیز درون هواساز کار گذاشته شود و کویل آب سرد با لوله کشی به چیلر (چیلر دستگاه خنک کننده آب است) متصل گردد.

هواساز چیلر و بویلر

مزیت بزرگ هواساز این است که اولا می توان یک بخش و یا کل هوای درون سالن را به عنوان هوای برگشتی از طریق یک کانال مجددا به هواساز برگرداند و یا آن را با هوای تازه اتمسفر (که در نتیجه مکش هوا توسط فن وارد هواساز می گردد) ترکیب کرد. دوما اگر علاوه بر گرمایش سالن صنعتی مورد نظر به تنظیم دقیق رطوبت نیز نیاز باشد، تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری از هوا را درون هواساز نصب نمود و سوما اینکه بخاطر نصب فیلترهای متعدد در آن می توان هوا را از هر گونه آلودگی تصفیه نمود. بنابرین هواساز دستگاه همه کاره و کاملی است که تمام وظایف سرمایش ، کنترل رطوبت ، تامین و گردش هوای تازه ، فیلتراسیون و گرمایش سالن های بزرگ را به طور کامل و به خوبی انجام می دهد.

نکته : چنانچه چیلر و هواساز مشترکا در یک دستگاه و در کنار هم طراحی و ساخته شوند به آن دستگاه روف تاپ پکیج یا همان پکیج یونیت نیز گفته می شود.

مطالعه بیشتر و کامل تر (با تمام جزئیات) درباره هواسازها در این مقاله ⇐ هواساز

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها و ویژگی های هر یک از آنها در این مقاله ⇐ چیلر

3 . دستگاه های گرمایش تابشی

دستگاه های گرم کننده تابشی معمولا به صورت سقفی نصب می شوند و فقط عمل گرمایش سالن های بزرگ یا گرمایش انبار را بر عهده دارند. اگر از سیستم گرمایش تابشی در سوله یا سالنی استفاده شود برای تامین و گردش هوای تازه ، برای سرمایش و برای تنظیم رطوبت هوا باید سیستم جداگانه ای نیز در نظر گرفته شود که باعث افزایش هزینه ها خواهد شد. به طور کلی استفاده از دستگاه های گرم کننده تابشی توسط مهندسان ما پیشنهاد نمی شود زیرا این سیستم دارای معایبی است که مهمترین آنها عبارتند از :

1 . عدم گردش هوا و تامین هوای تازه

2 . عدم تنظیم رطوبت هوا

3 . عدم فیلتر کردن هوا

4 . عدم توانایی تنظیم دقیق دما

5 . قیمت اولیه بالاتر به ازای گرمایش هر متر مربع از سالن نسبت به سیستم های دیگر

6 . وجود خطر آتش سوزی به علت سیم کشی ها و گازکشی های متعدد موجود در هر پنل سقفی یا دیواری

7 . عدم دسترسی آسان جهت پاکسازی، چک کردن عملکرد ، بازرسی دوره ای و تعمیرات به علت نصب در سقف یا ارتفاع بلند

گرمایش سالن های بزرگ صنعتی

4 . سیستم ایرواشر یا زنت و بویلر به عنوان چهارمین نوع از 5 نوع از انواع سیستم سرمایش و گرمایش سالن های بزرگ صنعتی

چهارمین سیستم از 5 نوع از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن صنعتی ، دستگاه های ایرواشر و زنت هستند. دستگاه ایرواشر و نیز دستگاه زنت دستگاه هایی هستند که ظاهری شبیه هواساز دارند و فرآیند گرمایش در آنها دقیقا شبیه هواساز است. یعنی دارای کویل مخصوص آبگرمی هستند که به بویلر متصل می شوند. تنها تفاوت آنها با هواساز این است که برای سرمایش به کویل آب سرد و چیلر نیازی ندارند و سرمایش آنها بسیار شبیه کولر آبی است زیرا با پاشش آن در مسیر عبور هوا از دستگاه ، عمل سرمایش تبخیری انجام می شود. بزرگترین مزیت آنها این است که چون به چیلر نیازی ندارند قیمت اولیه آنها نسبت به سیستم های دیگر ذکر شده کمتر است و همچنین مصرف انرژی کمتری نیز دارند. چونکه همانطور که گفتیم سرمایش آن شبیه کولر آبی است و در ساختار آن از کمپرسور و … استفاده نشده است.

نمونه ای از دستگاه زنت در شکل زیر نشان داده شده است.

دستگاه زنت صنعتی

تفاوت ایرواشر با زنت در این است که ایرواشر با افشانک هایی آب را در مسیر هوا تزریق می کند ولی زنت به جای تزریق آب در هوا از پوشال های خیس (پدهای سلولوزی) برای گرفتن گرمای هوای عبوری از دستگاه بهره می برد. هم ایرواشر و هم زنت دارای فیلتر و دریچه ورود هوای تازه همانند هواساز هستند. عیب این دستگاه ها این است که نمی توانند مقدار رطوبت را تنظیم کنند و در واقع افزایش دهنده رطوبت هوای داخل سالن (به علت تزریق آب در هوا) نیز هستند و بهتر است که در مناطق با آب و هوای مرطوب استفاده نشوند. بنابرین اگر علاوه بر گرمایش سالن های صنعتی به سرمایش، فیلتراسیون و تامین هوای تازه نیز نیاز باشد ، یکی از دو دستگاه زنت یا ایرواشر گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. در شکل زیر یک دستگاه زنت افقی (دارای ساختار افقی) را مشاهده می کنید که حالت سرمایشی را نشان می دهد.

زنت سرمایشی گرمایشی

مطالعه بیشتر و دقیق تر درباره دستگاه ایرواشر و آشنایی با مزایا و معایب و کاربرد آن در این مقاله ⇐ دستگاه ایرواشر

5 . دستگاه اکونوپک به عنوان دستگاه سرمایش و گرمایش سوله صنعتی

5 اُمین نوع از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن های صنعتی دستگاه اکونوپک است. دستگاه اکونوپک عینا شبیه دستگاه های ایرواشر و زنت است و فقط سیستم گرمایش آن متفاوت است. در واقع برای گرمایش سالن های بزرگ و سوله های صنعتی به جای کویل آبگرم و بویلر ، یک مشعل گازسوز (همانند شکل زیر) بر روی بدنه دستگاه اکونوپک نصب می شود که با احتراق گاز شهری ، مستقیما لوله ها و صفحات جاسازی شده درون دستگاه را گرم کرده و یک فن با عبور دادن هوا از اطراف لوله ها و صفحات داغ ، باعث گرم شدن هوا می شود. در اکونوپک نیز انواع فیلترها برای تصفیه هوا نصب شده و قابلیت افزودن تجهیزات رطوبت زنی نیز دارد. از طرفی سیستم سرمایش و تامین و توزیع هوا در آن همانند ایرواشر یا زنت است.

اکونوپک

مطالعه بیشتر و جزئی تر درباره ساختار اکونوپک و خصویات آن در این مقاله ⇐ اکونوپک چیست ؟

انواع دیگر

این 5 نوع از انواع سیستم های سرمایش و گرمایش سوله و سالن صنعتی که بدان اشاره کردیم مهمترین و پرکاربردترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی هستند. ممکن است در برخی موارد خاص از دستگاه دیگری هم استفاده شود ولی در اغلب موارد با توجه به نیازهای اصلی و اساسی هر سوله یا سالنی ، یکی از این سیستم ها به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی آن انتخاب می شود.

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع دستگاه های سرمایش و گرمایش سالن های صنعتی و سوله های بزرگ و نیز سایر کاربردهای مسکونی ، تجاری و … از جمله انواع دستگاه اکونوپک ، هواساز ، ایرواشر ، چیلر ، زنت ، یونیت هیتر و … در ابعاد و طرح های گوناگون است. کلیه محصولات ما با توجه به نیازها و درخواست های هر مشتری به طور سفارشی و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم ها ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

قیمت یونیت هیتر

نسل جدید چیلر

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 28 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هشت + 14 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت