داکت اسپلیت اینورتر

داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

قطعه اصلی در داکت اسپلیت اینورتر ، سیستم متغیر نمودن سرعت دورانی موتور الکتریکی متصل به کمپرسور است که دور کاری کمپرسور را متناسب با نیاز مصرف کننده تغییر می دهد تا همواره داکت اسپلیت در دور بهینه و کم مصرف کار کند. یک دستگاه داکت اسپلیت معمولی (غیر اینورتر) موتور کمپرسوری دارد که تنها در یک دور ثابت کار می کند (در برخی سازنده ها از موتورهای الکتریکی دو دور یا چند دور ثابت نیز استفاده می شود). در حالت تک دور، موتور الکتریکی متصل به کمپرسور یا خاموش است و یا روشن. ولی در سیستم داکت اسپلیت اینورتر ، سیگنال مربوط به بار سرمایشی یا گرمایشی مورد نیاز ساختمان از طریق یک سنسور (حسگر دمایی یا ترموستات) به قسمت کنترلر موتور الکتریکی کمپرسور ارسال شده و دور کاری موتور متناسب با بار و نیاز مصرف کننده و به طور پیوسته کاهش یا افزایش می یابد تا شرایط دمایی درخواستی از سوی کاربر به حد مطلوب برسد.

کمپرسور داکت اسپلیت اینورتر

چرا دستگاه داکت اسپلیت اینورتر در مقایسه با نوع معمولی برق کمتری مصرف می کند؟

مجموعه موتور الکتریکی و کمپرسور متصل به آن که مبرد (گاز فریون) را در مدار به گردش در می آورد، بیشترین انرژی الکتریکی را در این دستگاه مصرف می کند. در نوع معمولی تک دور ، موتور الکتریکی متصل به کمپرسور همواره با تمام توان (100 درصدی) کار می کند و زمانی که دمای هوا به دمای ایده آل رسید، موتور الکتریکی توسط سیگنال ارسالی از سوی سنسور، خاموش می شود و وقتی بعد از گذشت زمان (معمولا چند دقیقه) دمای هوای داخل ساختمان تغییر کرد، موتور مجددا با تمام توان شروع به کار می کند. ولی در دستگاه داکت اسپلیت اینورتر ، موتور الکتریکی در ظرفیت های کمتر (مثلا 20 ، 40 ، 60 یا 80 درصد توان کل) و متناسب با نیاز کار می کند که علاوه بر کاهش مصرف انرژی، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن های دستگاه داکت اسپلیت اینورتر نیز کاهش می یابد.

در ضمن با کاهش تعداد خاموش و روشن شدن ها، هم طول عمر دستگاه افزایش می یابد و هم اینکه چون بیشترین انرژی مصرفی یک موتور الکتریکی در لحظه استارت آن است، از این نظر نیز در مصرف انرژی برق صرفه جویی می شود. همچنین همانطور که در نمودارهای زیر مشاهده می کنید، در سیستم داکت اسپلیت اینورتر (دور متغیر) ، نوسان دمای هوای داخل ساختمان نسبت به نوع معمولی تک دور یا دو دور کمتر خواهد بود و در نتیجه سرمادهی یا گرمادهی دستگاه بهتر و یکنواخت تر خواهد بود. این عملکرد پیوسته دستگاه موجب کنترل دقیق تر دمای هوای داخل ساختمان خواهد شد.

نوسان دما در دستگاه داکت اسپلیت اینورتر

بنابرین تنها تفاوت سیستم داکت اسپلیت اینورتر نسبت به نوع معمولی این است که تکنولوژی اینورتر به موتور الکتریکی آن افزوده شده است و بقیه قسمت ها مانند کمپرسور ، کندانسور ، مدار مبرد و … در هر دو یکسان است. در مقام مقایسه قیمت سیستم های تهویه مطبوع اینورتر و غیر اینورتر با وجود بالاتر بودن قیمت داکت اسپلیت اینورتر نسبت به نوع معمولی تک دور یا چند دور (حدود 30 درصد قیمت بالاتر)، صرفه جویی که در طول مدت زمان در انرژی مصرفی دستگاه می شود، قیمت اولیه را جبران خواهد نمود.

مطالعه بیشتر درباره میزان مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت در این مقاله ⇐ مصرف برق داکت اسپلیت

نمایی از یونیت خارج از ساختمان دستگاه داکت اسپلیت با اجزای آن :

اجزای یونیت خارجی (کندانسور) داکت اسپلیت

اجزای کندانسور داکت اسپلیت

آشنایی کامل با قطعات ، مزایا و معایب داکت اسپلیت ها در این متن ⇐ داکت اسپلیت

علاوه بر داکت اسپلیت های اینورتر از دیگر سیستم های تهویه ای که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند می توان به سیستم چیلر و فن کویل ها یا مینی چیلر و فن کویل ها اشاره کرد. چیلرها نیز در دو نوع معمولی و اینورتر طراحی و ساخته می شوند که برای آشنایی بیشتر با ویژگی های آنها و مقایسه آن با نوع معمولی پیشنهاد می کنیم که این مقاله ⇐ چیلر اینورتر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر ⇐ مینی چیلر چیست

چرا صدای کارکرد نوع دور متغیر نسبت به دور ثابت کمتر است؟

علاوه بر کمتر بودن مصرف انرژی در سیستم های دور متغیر (اینورتر) از دیگر مزایای آن در مقایسه با سیستم های دور ثابت می توان به کم صدا بودن آن اشاره کرد. همانطور که گفتیم در سیستم های دور ثابت کمپرسور همواره با حداکثر دور کار می کند و در نتیجه صدای کار کمپرسور همواره در حالت ماکزیمم خود قرار دارد ولی وقتی موتور الکتریکی متصل به کمپرسور از نوع دور متغیر باشد در اغلب ساعات کاری دور کاری آن را در کمتر از 50 درصد دور حداکثر تنظیم می کند و سیستم به جای خاموش و روشن شدن های متعدد همواره در دوری آرام و بهینه کار می کند و بنابرین اصطکاک بین قطعات داخلی کمپرسور کاهش یافته و صدای تولید شده کمتر می شود.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 7 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج + سه =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت