مینی مولتی وی ال جی

در سال های اخیر یکی از تکنولوژی های معرفی شده به بازارهای جهانی سیستم های تهویه مطبوع، تکنولوژی VRF است که توسط شرکت های بزرگ تولید کننده دستگاه های سرمایشی و گرمایشی همچنان در حال تحقیق و توسعه است که شرکت ال جی LG آن را با نام های مولتی وی Multi V (برای ظرفیت های بالا) و مینی مولتی وی اِس  Mini Multi V S (برای ظرفیت های پایین) عرضه می کند. در ادامه می خواهیم به پرسش مینی مولتی وی چیست پاسخ دهیم و تکنولوژی های به کار رفته در آن و نیز کاربردهای آن را بیان کنیم.

مینی مولتی وی شرکت ال جی LG چیست و چه تکنولوژی هایی دارد؟

مینی مولتی وی (Mini Multi V) به دستگاه های مبتنی بر تکنولوژی VRF شرکت LG در ظرفیت های کم (توان کم) گفته می شود که همانند مولتی وی های با ظرفیت بالا دارای تکنولوژی ها و تجهیزات خاصی است که آن را به یکی از بهینه ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی تبدیل می کند. مینی مولتی وی ال جی که در تصویر زیر نمایش داده شده است از یک یونیت خارجی متصل به چندین یونیت داخلی (فن کویل) تشکیل شده است و ظاهری شبیه اسپلیت (کولر گازی) و دستگاه مولتی اسپلیت دارد ولی کارکرد آن نسبت به اسپلیت ها و مولتی اسپلیت ها متفاوت بوده و از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه تر از آنها است. به خاطر دو تکه بودن این سیستم، به آن اسپلیت مولتی وی نیز گفته می شود.

مینی مولتی وی ال جی

این دستگاه دارای کمپرسور اسکرال ، لوله کشی مدار مبرد ، کندانسور ، اواپراتور و شیر چهار طرفه مخصوص است که بر مبنای سیکل تبرید تراکمی کار کرده و عمل گرمایش و سرمایش ساختمان را در ظرفیت های کم انجام می دهد. در مینی مولتی وی شرکت ال جی ، دبی سیال مبرد ورودی به هر یونیت داخلی (فن کویل) قابل تغییر و کنترل است که این امکان را به هر یونیت می دهد تا در دما و رطوبت خاص خود کار کند. مینی مولتی وی های شرکت ال جی که در واقع VRF های با ظرفیت پایین این شرکت هستند، در سطح جهانی با نام تجاری Multi V S شناخته می شوند.

تفاوت مینی مولتی وی با اسپلیت و مولتی اسپلیت :

یونیت خارجی مینی مولتی وی ال جی بر خلاف یونیت خارجی اسپلیت که به یک یونیت داخلی متصل می شود، همزمان به چندین یونیت در قسمت های مختلف ساختمان متصل شده و افراد می توانند هر یونیت داخلی را از نظر دمایی و رطوبتی به صورت مستقل و جداگانه کنترل کنند. در حالی که در سیستم مولتی اسپلیت، یونیت خارجی به چندین یونیت داخلی متصل شده ولی به هیچ وجه نمی توان یونیت های داخلی متصل به آن را به صورت مستقل و جداگانه کنترل کرد و همگی آنها با دمای یکسان کار می کنند و با هم روشن و خاموش می شوند. بنابرین تفاوت فاحش و بسیار مهم این دستگاه نسبت به اسپلیت و مولتی اسپلیت را شناختیم و به بررسی عملکرد و تکنولوژی های بکار رفته در این سیستم مدرن و بهینه می پردازیم. نکته اینکه قیمت مینی مولتی وی ال جی نسبت به مولتی اسپلیت به خاطر تکنولوژی های بالاتر کمی بیشتر است ولی این سیستم آسایش کامل حرارتی و برودتی را در ساختمان بر قرار می کند.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی کامل با دستگاه VRF و شناخت مزایا و ویژگی های آن متن سیستم تهویه مطبوع VRF را مطالعه کنید.

همچنین مطالعه بیشتر درباره دستگاه مولتی اسپلیت در متن ⇐ مولتی اسپلیت

کاربردهای مینی مولتی وی ال جی :

۱ . آپارتمان های مسکونی و خانه های کوچک تا متوسط

۲ . ادارات ، رستوران ها ، سوپر مارکت ها و سایر اماکن کوچک تا متوسط

۳ . ساختمان های با چندین مالک مختلف که به کنترل و محاسبه مصرف انرژی جداگانه برای هر یک نیاز است و هر نوع کاربری اداری ، تجاری و مسکونی با متراژ کم تا متوسط

برای ساختمان های بزرگ مسکونی ، اداری ، تجاری و … از سیستم مولتی وی ال جی به جای نوع مینی آن استفاده می شود.

مطالعه بیشتر درباره مولتی وی ال جی (دستگاه های Multi V با ظرفیت های بالاتر) در متن ⇐ سیستم مولتی وی ال جی

تکنولوژی های به کار رفته در مینی مولتی وی ال جی

۱ . قابلیت های لوله کشی

حداکثر طول کلی لوله کشی بین یونیت خارج از ساختمان و یونیت های داخل ساختمان ۳۰۰ متر است که حداکثر اختلاف ارتفاع بین یونیت خارجی و داخلی باید ۴۰ متر و حداکثر اختلاف ارتفاع بین یونیت های داخلی باید ۱۵ متر باشد که در تصویر زیر نشان داده شده است. دلیل اینکه چنین محدودیتی بین یونیت ها از نظر فاصله و ارتفاع وجود دارد این است که مبرد انتقالی از طریق لوله ها در طول مسیر دچار افت فشار و اتلافات حرارتی می شود که ماکزیمم مقدار آن در کاتالوگ های ارائه شده توسط شرکت های مختلف، متفاوت است. تکنولوژی های به کار رفته در مینی مولتی وی شرکت ال جی LG کُره یکی از سیستم های Mini VRF است که از این لحاظ برتری بالایی داشته و توانسته در نسل های جدید این دستگاه، حداکثر فاصله مجاز بین یونیت ها را تا این مقدار افزایش دهد.

حداکثر طول کلی لوله کشی مینی مولتی وی

۲ . محدوده کاری

بازه کاری مینی مولتی وی ال جی در بازه دمایی ۲۰- تا ۴۳+ درجه سانتی گراد و بدون افت راندمان است.

۳ . مجهز به کمپرسور اینورتر نسل ۴ LG

کمپرسورهای اینورتر (دور متغیر) ال جی با فرکانس های مختلف از ۱۵ تا ۱۵۰ هرتز قابلیت کار دارند که منجر به ایجاد مزایای فراوانی در آنها می شود که مهمترین این مزایا عبارتند از :

۳ . ۱ . قابلیت پاسخ سریع سیستم به تغییرات دمایی مورد نیاز از سوی کاربر

۳ . ۲ . طراحی با ابعاد کوچک و فشرده (Compact Design)

۳ . ۳ . بهبود راندمان دستگاه در حالت بار کم تهویه (دستگاه های سرمایشی و گرمایشی معمولا در ۹۰ درصد از طول عمر خود در حالت کم باری کار می کنند)

۳ . ۴ . مجهز به سوپاپ های ۶ انشعابی که منجر به افزایش قابلیت اعتماد سیستم و جلوگیری از آسیب کمپرسور می شود.

شرکت LG در نسل های جدیدتر سیستم های خود از کمپرسورهای با راندمان بالاتر و سطح صدای پایین تر (نسبت به سری های قبلی) تحت عنوان R1 بهره می برد که تکنولوژی های به کار رفته در آن سبب شده تا سطح صدای کارکرد آن ۴ دسیبل کاهش یابد.

تکنولوژی کمپرسور R1 دستگاه Mini Multi V

۴ . بهبود راندمان شاخص های EER و COP

مطابق کاتالوگ مینی مولتی وی ال جی ، این سیستم نسبت به مینی VRF های سایر شرکت ها از نظر شاخص های راندمانی EER (برای حالت سرمایش) و COP (برای حالت گرمایش) بهینه تر است و مطابق کاتالوگ مینی مولتی وی ال جی ، راندمان آن در حالت سرمایش ۱۰ درصد و در حالت گرمایش ۱۲ درصد نسبت به محصولات سایر شرکت ها بیشتر است که در نهایت منجر به کاهش مصرف انرژی می گردد.

بهبود راندمان شاخص های EER و COP

۵ . کنترل هوشمند

دستگاه مینی مولتی وی LG دما و رطوبت بخش های مختلف داخل ساختمان و نیز خارج ساختمان را اندازه گیری کرده و متناسب با آن و به صورت هوشمند دمای هوای داخل را تغییر می دهد تا منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی گردد و سطح آسایش مطلوب را افزایش دهد. 

۶ . مجهز به موتور فن های BLDC

موتور فن های BLDC راندمان بیشتری نسبت به انواع موتورهای AC دارند و مطابق کاتالوگ مینی مولتی وی ال جی باعث صرفه جویی ۴۰ درصدی انرژی در سرعت های کم و ۲۰ درصدی انرژی در سرعت های زیاد می شوند.

موتور فن های BLDC در مینی مولتی وی

۷ . مجهز به تکنولوژی جدید در طراحی فن های کندانسور (تکنولوژی BIOMIMETIC Fan)

یک تکنولوژی جدید در طراحی فن های کندانسور (فن های یونیت خارج از ساختمان) نسل جدید مینی مولتی وی های شرکت ال جی LG وجود دارد که طبق اعلام این شرکت باعث شده تا وزن یونیت خارجی نسبت به مدل های قبلی این شرکت ۲۳ درصد و ارتفاع آن نیز ۵۴۶ میلی متر کاهش یابد. اسم این تکنولوژی BIOMIMETIC Fan است که در طراحی تیغه های فن به کار رفته و می تواند جریان هوای ایجاد شده توسط فن کندانسور را ۳۳ درصد افزایش و صدای کار آن را ۳ دسیبل نسبت به مدل های قبل از آن کاهش دهد.

تکنولوژی جدید در طراحی فن های کندانسور مینی مولتی وی ال جی

فروش و قیمت LG Multi V S

تهویه مطبوع ماخ طراح و سازنده انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی مانند چیلر ، مینی چیلر ، روف تاپ پکیج ، هواساز و … است و نیز عاملیت فروش مستقیم محصولات تهویه مطبوع شرکت های معتبر جهانی مانند LG و پاناسونیک از جمله دستگاه های VRF ، GHP و داکت اسپلیت را بر عهده دارد. محصولات مولتی وی ما به صورت مستقیم و با قیمت مناسب و متناسب با نیاز هر پروژه ای به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی و نیز استعلام قیمت مینی مولتی وی ال جی و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

ما در این مقاله سعی کردیم به طور مختصر به سوال مهم دستگاه مینی مولتی وی شرکت ال جی LG چیست و اینکه چه تکنولوژی هایی دارد پاسخ دهیم. یکی دیگر از دستگاه های محبوب و جدید که از نظر ساختار یک نوع سیستم VRF است و از گاز شهری به عنوان منبع انرژی بهره می برد، سیستم تهویه مطبوع GHP است که برای آشنایی با آن پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره دستگاه مدرن تهویه مطبوع گازسوز (گاز شهری) به نام GHP در مقاله ⇐ سیستم تهویه مطبوع GHP

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست