اجزای فن کویل برقی

ما در این صفحه می خواهیم به تشریح ساختار فن کویل برقی بپردازیم و مهمترین اجزای آن ، طرز کار ، ویژگی ها و مشخصات فنی آنها را ذکر کنیم و در ضمن به نکات مهم مربوط به فروش و قیمت آن بپردازیم.

مهمترین اجزای فن کویل ها کدام اند ؟

اجزای تشکیل دهنده فن کویل های برقی ( برای نمونه فن کویل سقفی توکار ) شامل بیش از 30 قطعه ریز و درشت می شود که مهمترین آنها مطابق تصویر زیر عبارتند از :

1 . دریچه خروجی هوا از دستگاه

2 . پنل بالایی (قسمتی از بدنه)

3 . کویل (چند ردیف لوله مسی احاطه شده با پره های آلومینیومی)

4 . موتور الکتریکی (از نوع دور ثابت یا دور متغیر)

5 . فن از نوع گریز از مرکز

6 . پنل قابل جدا شدن برای پاکسازی و تعمیرات احتمالی دستگاه

7 . پنل های جانبی (قسمتی از بدنه)

8 . جعبه تقسیم و سیستم کنترل کننده

9 . سینی درین جهت جمع آوری قطرات آب تقطیر شده ناشی از رطوبت هوا

10 . پیچ و لوله تخلیه آب برای هواگیری

11 . فیلتر قابل شستشو و قابل تعویض

اجزای تشکیل دهنده فن کویل

تصویر بالا بیشتر اجزای ریز و درشت دستگاه را نشان می دهد و در تصویر زیر مهمترین اجزای فن کویل و طرز کار آن در هنگام سرمایش نشان داده شده است. در هنگام گرمایش نیز کافیست به جای اینکه آب سرد ارسالی از طرف چیلر یا مینی چیلر در کویل جریان داشته باشد ، آب گرم ارسالی از طرف دیگ موتورخانه یا پکیج در آن جریان یافته و کویل داغ شود تا در اثر تماس هوا با کویل ، هوا گرم شود. نکته اینکه هنگام خرید فن کویل ها باید قیمت چیلر یا مینی چیلر و نیز قیمت دیگ موتورخانه یا پکیج نیز به لیست قیمت سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی افزوده شود.

سرمایش هوا با فن کویل

مهمترین نکاتی که در خصوص اجزای فن کویل ها و مشخصات فنی آن باید بدانید عبارتند از :

1 . اولین نکته مهم درباره اجزای این دستگاه و مشخصات فنی آن اینکه موتور الکتريکی جاسازی شده در فن کويل ساخت کدام شرکت است ، ميزان مصرف انرژی آن چه مقدار بوده و اينکه درجه حفاظتی آن چقدر است. به اين خاطر درجه حفاظتی (که با حروف IP و دو عدد مشخص می شود. برای مثال موتور الکتريکی با درجه حفاظتی IP54) اهميت دارد که درون فن کويل ها آب جريان داشته و در صورت نشتی آب ، موتور الکتريکی باید در برابر نفوذ آب مقاومت داشته باشد. همچنين دسترسی آسان به موتور الکتريکی برای سرويس ، تعمير يا تعويض بسيار اهميت دارد که فن کويلی انتخاب شود که دسترسی به اجزای داخلی آن سهل و آسان باشد. قیمت موتور فن اینورتر از نوع دور ثابت آن بیشتر است ولی در فن کویل ها معمولا استفاده از یک موتور فن سه سرعته به جای اینورتر هم از نظر قیمت به صرفه تر بوده و هم به اندازه کافی پاسخگوی نیازها است. به خاطر الکتریکی بودن موتور به آن فن کویل برقی گفته می شود.

موتور الکتريکی فن کویل

2 . قبل از ورود هوا به فن از يک فيلتر پلاستيکی (توری های چند لايه پلاستيکی) يا آلومينيومی برای گرفتن اجسام و ذرات درشت موجود در هوا استفاده می شود که هر چه تعداد لايه ها بيشتر و قطر منافذ عبور هوا کوچکتر باشد راندمان فيلتراسيون بالاتر رفته ولی افت فشار بيشتری در هوا ايجاد می شود. هر چه از فیلترهای بیشتر و با کیفیت تری استفاده شود طبیعتا قیمت فن کویل برقی بیشتر می شود.

فیلتر فن کویل

3 . اتصال فين های آلومينيومی به لوله های مسی کويل با دستگاه های تمام اتوماتيک و با تکنولوژی بالا انجام شده باشد تا هيچ فاصله ای بين فين و لوله ايجاد نگردد که در غير اينصورت و در اثر ايجاد فاصله بين فين و لوله ، راندمان انتقال حرارت کاهش می يابد.

فن کویل برقی چیست و طرز کار آن چگونه است ؟

منظور از فن کویل برقی در اصل نوع منبع انرژی مورد مصرف در آن است که با جریان برق (الکتریسیته به عنوان نیروی محرک موتور الکتریکی فن) کار می کند. تمامی انواع موجود در بازار از نوع برقی هستند.

شیوه و طرز کار آنها به این صورت است که فن توسط یک موتور الکتریکی به گردش درآمده و هوا را به داخل دستگاه کشیده و پس از گذراندن هوا از روی سطح لوله های (کویل) حاوی آب گرم یا آب سرد یا مبرد (مانند گاز مبرد R134a یا همان گاز فریون) اقدام به بالا بردن یا پایین آوردن درجه حرارت هوا می کند. هوا از فیلتر نیز عبور می کند تا ذرات گرد و غبار و آلاینده ها از آن گرفته شود. برای مثال در شکل زیر یک فن کویل برقی نوع زمینی و ایستاده را به همراه اجزای داخلی آنها مشاهده می کنید و طرز کار آن در مد سرمادهی نیز نشان داده شده که چطور فن هوای گرم را از زیر دستگاه کشیده و پس از خنک کردن (بر اثر تماس هوا با سطح سرد کویلی که آب سرد چیلر در آن جریان دارد) از قسمت بالای دستگاه بیرون می دهد.

طرز کار فن کویل زمینی و ایستاده

آب سرد توسط دستگاه دیگری تحت عنوان چیلر ( چیلر اسکرو یا چیلر اسکرال یا مینی چیلر ) و آب گرم نیز توسط دستگاه دیگری به نام دیگ بخار یا دیگ آب گرم موتورخانه و یا پکیج های گازسوز باید تامین شده و به لوله های فن کویل برقی (در انواع فن کویل دیواری طرح اسپلیت ، زمینی و سقفی) ارسال گردد. برای مثال در شکل زیر نحوه اتصال اجزای فن کویل ها به دستگاه چیلر و بویلر  و طرز کار آنها در یک ساختمان نشان داده شده است.

موتورخانه فن کویل

مطالعه بیشتر درباره ساختار ، قیمت و مزایای چیلرهای اسکرو در این مقاله ⇐ چیلر اسکرو

مطالعه بیشتر درباره اجزا ، طرز کار و قیمت چیلرهای اسکرال در این مقاله ⇐ چیلر اسکرال

مطالعه بیشتر درباره ساختار ، مشخصات فنی ، قیمت و ویژگی های مینی چیلرها در این مقاله ⇐ مینی چیلر

در طرحی دیگر به جای اینکه آب سرد و گرم به فن کویل ها ارسال شود، ماده مبرد مستقیما با لوله کشی مسی به سمت فن کویل ها هدایت می شود. در این طرح از دستگاه های VRF و GHP استفاده می شود. دستگاه VRF یا GHP در بیرون از ساختمان نصب شده و در تمامی فصول مبرد را به فن کویل ها ارسال می کند تا عمل سرمایش و گرمایش هوا در این واحدها صورت بگیرد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، تعدادی فن کویل برقی طرح اسپلیت ، کاستی و سقفی توکار به یک دستگاه VRF (که معمولا روی بام یا فضای آزاد نصب می شود) متصل شده اند. نکته اینکه دستگاه های VRF و GHP قیمت به مراتب بالاتری نسبت به چیلر دارند.

فن کویل های متصل به VRF و GHP

فن کویل برقی

مطالعه بیشتر درباره طرز کار و اجزای دستگاه VRF ، قیمت ، مشخصات فنی و مزایای آن در این مقاله ⇐ دستگاه VRF

آشنایی بیشتر با مشخصات فنی VRF های شرکت LG موسوم به مولتی وی در این مقاله ⇐ سیستم مولتی وی چیست ؟

برجسته ترین خصوصیات و مشخصات فنی فن کویل های شرکت ما

1 . صرفه جویی در اشغال فضا به علت ارتفاع کم

2 . تنظیم سرعت جریان خروجی فن کویل دیواری ، سقفی و زمینی با سه سرعت متفاوت

3 . امکان اینورتر (سرعت متغیر) نمودن موتور فن

4 . محافظت از سینی جمع آوری آب با پوششی محافظ در برابر آب

5 . تا حد امکان استفاده از مواد مستحکم و سبک غیر فلزی به جای فلز برای کاهش وزن آن

6 . کم صدا بودن فن با طراحی آن بر اساس اصول آئرودینامیک و در نتیجه افزایش دبی هوا و کاهش صدای فن

7 . دارای میکرو کنترلر هوشمند و تغییر دور فن به طور اتوماتیک بر اساس دمای هوای داخل ساختمان و در نتیجه کاهش میزان مصرف انرژی

8 . دارای نمایشگر سرعت فن، نمایش حالت کارکرد (اتوماتیک، خنک کننده، خشک، فن، گرم کننده) و درجه حرارت

تولید ، فروش و استعلام قیمت

تهویه مطبوع ماخ طراح ، تولید کننده انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی از جمله چیلر ، مینی چیلر ، ایرواشر ، هواساز و غیره و فروشنده انواع فن کویل دیواری طرح اسپلیت ، زمینی ، سقفی و غیره با سابقه چندین ساله در ایران است. محصولات ما به علت فروش مستقیم از کارخانه، همواره با قیمتی مناسب عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی و طرز کار آنها ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام مشخصات فنی و قیمت انواع فن کویل برقی در طرح های متفاوت و نیز سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی : 09191639363

آشنایی بیشتر با مشخصات فنی و قیمت نوع کاستی در این صفحه ⇐ فن کویل کاستی

آشنایی بیشتر با خصوصیات و کاتالوگ نوع زمینی در این صفحه ⇐ فن کویل زمینی

آشنایی بیشتر با طرز کار و قیمت نوع سقفی در این صفحه ⇐ فن کویل سقفی

مطالعه بیشتر درباره دستگاه پکیج یونیت سرمایشی و گرمایشی در این مقاله ⇐ پکیج یونیت پشت بامی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × 4 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت