مزایای سیستم GHP

معرفی سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP

قبل از اینکه مهمترین مزایای سیستم GHP را بررسی کنیم بهتر است که یک معرفی کلی راجع به این سیستم داشته باشیم. سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP انرژی گاز شهری را با استفاده از یک موتور احتراق داخلی به قدرت مکانیکی که محرک سیکل تبرید تراکمی است تبدیل می کند. سیستم تهویه GHP مقدار زیادی از حرارت را بین ساختمان و هوای بیرون منتقل می کند. این تبادل حرارت بین یونیت های داخلی نصب شده در داخل اتاق های ساختمان (فن کویل ها) و یونیت بیرونی نصب شده در فضای بیرون ساختمان صورت می گیرد. انتقال حرارت از طریق مبدل های حرارتی نصب شده در یونیت بیرونی و به هوای آزاد صورت گرفته و به منابع دیگر حرارتی و برودتی نیازی نیست. در ادامه 11 مورد از مزایای سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP (شامل 5 مورد از مزیت های اصلی این سیستم و 6 مورد از مزیت های استفاده از گاز شهری برای سرمایش و گرمایش) را بررسی می کنیم.

فن کویل های متصل به VRF و GHP

سیکل سرمایشی GHP :

سیکل سرمایشی ghp

سیکل گرمایشی GHP :

سیکل گرمایشی ghp

تنها تفاوت دستگاه الکتریکی VRF با دستگاه گازسوز GHP در این است که در GHP به جای استفاده از موتور الکتریکی یا الکتروموتور برای چرخاندن کمپرسور ، از موتور احتراق داخلی جهت چرخاندن آن استفاده می شود. موتور احتراق داخلی GHP از تکنولوژی احتراق رقیق و کم مصرف گاز شهری بهره می برد که ترکیبی از راندمان بالا و قابلیت اطمینان را عرضه می کند. سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP خنک کاری و گرمادهی اقتصادی و راندمان بالا را برای اماکن و ساختمان هایی که از گاز شهری بهره می برند فراهم می سازد.

مطالعه بیشتر درباره VRF ها در متن ⇐ VRF

مزایای GHP

1 . سیستم کامل چهار فصلی با دما و آسایش پایدار

کاربرد دستگاه GHP به همراه فن کویل ها و هواسازهای داخل ساختمان ، یک سیستم کامل سرمایشی ، گرمایشی ، تنظیم کننده دقیق رطوبت ، فیلتراسیون و سیرکولاسیون هوا را به وجود می آورد. فن کویل های متصل به یونیت های مستقر در خارج از ساختمان در فصل تابستان باعث سرمایش هوا و در فصل زمستان باعث گرمایش هوا می شوند و دیگر به طراحی و تعبیه سیستم گرمایشی مکمل و جداگانه نیازی نیست. دمای هوای خروجی از هر فن کویل را می توان به دلخواه و بدون تاثیر بر دمای کاری سایر فن کویل ها ، تنظیم نمود.

2 . عدم نیاز به خرید پست برق

به خاطر اینکه کمپرسور توسط موتور احتراق داخلی به گردش در می آید ، فقط فن ها و تجهیزات کنترلی انرژی الکتریکی مصرف می کنند و بنابرین نیاز به استفاده از تجهیزات تامین برق ( مانند پست برق سه فاز ) از بین می رود. میزان مصرف برق فن ها و تجهیزات جانبی تنها به اندازه یک دهم کل مصرف برق سیستم های تهویه الکتریکی (VRF) است.

3 . کاهش هزینه های جاری

استفاده از گاز شهری ارزان قیمت به عنوان منبع اصلی تامین انرژی موتور ، هزینه های این سیستم را نسبت به هزینه های سیستم تهویه مطبوع الکتریکی کاهش می دهد. در ضمن سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP با تنظیم دور موتور احتراقی ، میزان سرمایش و گرمایش تولیدی را به اندازه نیاز بار یونیت های داخلی تامین کرده و یک سیستم اقتصادی ، راحت و راندمان بالا را به وجود می آورد. مطابق نمودار زیر (برگرفته شده از کاتالوگ شرکت YANMAR) سیستم GHP (سیستم Gas Heat Pump) فقط به اندازه 10 درصد سیستم EHP (سیستم Electric Heat Pump یا همان VRF) انرژی الکتریکی مصرف می کند و هزینه های جاری مصرف انرژی آن (مجموع هزینه های برق و گاز GHP) حدودا 30 درصد کمتر از هزینه مصرف برق سیستم EHP یا همان VRF است. در کشور ما که هزینه مصرف برق در برابر گاز اختلاف قیمت بالاتری دارد ، مجموع هزینه های گاز و برق کمتر هم می شود که از جمله مزایای GHP در ایران محسوب می شود.

کاهش هزینه های جاری و مصرف برق در ghp

4 . حذف مصرف آب در سیستم تهویه GHP

بر خلاف سیستم های تهویه ای که از برج های خنک کننده آبی (مانند چیلر تراکمی آب خنک یا چیلر جذبی) استفاده می کنند ، سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP به منابع آبی جهت خنک کاری نیازی نداشته و بنابرین مصرف آب را در یک ساختمان بزرگ متعارف تا 20 درصد کاهش می دهد. نکته اینکه در چیلرهای تراکمی هوا خنک هم مصرف آب نداریم.

5 . دوستدار محیط زیست

موتور احتراقی گازسوز مقادیر کمتری از NOx , SOx و CO2 را نسبت به موتورهای بنزینی و دیزلی تولید می کند. در ضمن در سیستم تهویه مطبوع GHP از مبرد R410A استفاده می شود که پتانسیل تخریب لایه ازن آن صفر است و به لایه ازن هیچ آسیبی نمی رساند و علاوه بر عدم تخریب لایه ازن ، راندمان کاری سیستم تهویه را نیز افزایش می دهد.

سیستم سرمایشی و گرمایشی Yanmar GHP

مزایای استفاده از گاز به عنوان منبع اصلی تامین انرژی دستگاه GHP :

1 . هزینه های جاری (مجموع مصرف گاز و برق) کمتر نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع مانند سیستم چیلر و بویلر یا سیستم VRF

2 . عدم وجود مشکل تامین برق و عدم خرید تجهیزات گران قیمت پست برق (زیرا فقط به اندازه 10 درصد سیستم های تهویه الکتریکی برق مصرف می کند)

3 . کاهش بارهای الکتریکی اضافی که به شبکه برق رسانی اعمال می شود.

4 . حرکت در جهت پایداری و یکنواختی استفاده از برق و گاز در تمام طول سال که به علت استفاده از گاز شهری برای ایجاد سرمایش ، مبالغ سنگین قبض های برق در تابستان حذف می گردد.

5 . از آنجایی که گرمای موتور قابل بازیافت بوده و قابلیت استفاده از این حرارت بازیافتی در سیکل تبرید وجود دارد ، این سیستم علاوه بر توانایی در تامین سرمایش ، توانایی گرمایشی بسیار بالا ، حتی در درجه حرارت های بسیار پایین (25- درجه سانتی گراد) را دارد. همچنین در این سیستم دیگر به سیکل دیفراست (یخ زدایی از کویل ها) نیازی نیست و به جای آن از گرمای موتور برای دیفراست استفاده می شود.

6 . با وجود طیف وسیعی از یونیت های داخلی (فن کویل ها و هواسازها) ، سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP توانایی کنترل دمایی و رطوبتی دقیق و اختصاصی هر قسمت از ساختمان را دارد. یونیت های بیرونی (خارجی) این سیستم نسبت به سیستم های دیگر ، فضای کمتری را اشغال کرده و امکان بهره برداری بهینه تر از فضای صرفه جویی شده را فراهم می کنند.

کاربرد سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP :

ساختمان های مسکونی

ساختمان های اداری و تجاری

تهویه مطبوع رستوران

تهویه مطبوع سینما

تهویه مطبوع سوپر مارکت ها و فروشگاه ها

ساختمان های آموزشی مدارس و دانشگاه ها

کارخانجات و سوله ها

باشگاه های ورزشی

مراکز نگهداری سالمندان و کودکان

بیمارستان و …

کاربرد سیستم سرمایشی و گرمایشی ghp

تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی ، آموزشی و رستوران

محصولات GHP و VRF شرکت های معتبر جهانی LG ، Panasonic و … مستقیما از شرکت ما و تحت گارانتی شرکت سازنده و با قیمت مناسب به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

شناخت بیشتر مزایای GHP و آشنایی بیشتر با نحوه کارکرد آن در متن ⇐ سیستم تهویه مطبوع GHP

مطالعه بیشتر ⇓

هیت پمپ یا پمپ حرارتی گازسوز GHP

لوله کشی پمپ حرارتی GHP

نصب و راه اندازی سیستم تهویه مطبوع GHP

چرا در GHP به تجهیزات گرمایشی مثل دیگ آبگرم نیازی نیست؟

چونکه این دستگاه در تمام روزهای سال با مصرف گاز شهری (و اندکی انرژی الکتریسیته) هم می تواند سرمایش و هم گرمایش را به شکل مطبوع فراهم آورد. در واقع یک مکانیزم ساده در یونیت بیرونی این دستگاه وجود دارد که بلافاصله می تواند وضعیت کاری دستگاه را از حالت سرمایشی به گرمایشی و بالعکس تبدیل کند و در هر دو حالت ، دستگاه با مصرف گاز شهری کار می کند و این مورد از مهمترین مزایای سیستم GHP محسوب می شود.

چرا از GHP با وجود مزایای فراوانی که دارد به طور گسترده استفاده نمی شود؟

علاوه بر مزایای فراوانی که این دستگاه دارد ، محدودیت هایی هم بر سر راه آن وجود دارد که مهمترین آن وارداتی بودن دستگاه و قیمت تمام شده آن است که مخصوصا در سال هایی که کشورمان تحریم است ، واردات و خدمات پس از فروش آن دچار مشکل شده و دستگاه با قیمت بالایی به دست مصرف کننده می رسد و همین هزینه اولیه دستگاه عاملی شده که کارفرماها به سمت استفاده از دستگاه های با قیمت پایین تر متمایل شوند.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 6 میانگین: 4]
اشتراک گذاری :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • جمشید رحیمی
  نوامبر 10, 2019 6:06 ب.ظ

  برای یک محیط 1000 متر مربع به چه دستگاهی نیاز است و هزینه اش چقدر می شود ؟

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید و مشخصات مکان مورد نظر برای تهویه را اعلام بفرمایید تا مناسب ترین دستگاه رو بهتون پیشنهاد بدن و قیمت رو خدمتتون اعلام کنن

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × یک =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت