معرفی سیستم تهویه مطبوع GHP (سرمایش و گرمایش)

سیستم تهویه مطبوع GHP (مخفف Gas Heat Pump) یک سیستم سرمایشی و گرمایشی است که بر پایه یک موتور احتراق داخلی گازسوز و سیکل تبرید تراکمی کار می کند. دستگاه GHP به همراه دستگاه EHP (مخفف Electric Heat Pump که قوای محرکه آن یک موتور الکتریکی است) در زیر مجموعه سیستم های VRF (مخفف Variable Refrigerant Flow) به معنی جریان متغیر مبرد قرار می گیرند. منظور از جریان متغیر مبرد این است که می توان مقدار جریان ورودی به هر یونیت داخلی را به مقدار دلخواه تنظیم کرد و در نتیجه این امکان را به هر یونیت داد که به طور جداگانه و مستقل ، دمای محیط اطراف خود را تنظیم نمایند.

GHP

اجزای اصلی سیستم تهویه جی اچ پی و طرز کار آن

۱ . یونیت خارجی Outdoor Unit (نصب در بیرون از ساختمان) : شامل موتور احتراق داخلی گازسوز (گاز شهری Natural Gas یا گاز مایع LNG) ، کمپرسور ، مجموعه کندانسور و فن ، شیر انبساط الکترونیکی ، بدنه و شاسی و …

۲ . یونیت های داخلی Indoor Units (نصب داخل ساختمان) : شامل کویل و مجموعه موتور فن (اواپراتور) و در انواع مختلف زمینی ، دیواری و سقفی

۳ . لوله کشی مسی : لوله های مسی منتقل کننده مبرد بین یونیت های داخلی و یونیت خارجی به همراه عایق کاری آن

سیستم تهویه مطبوع مرکزی GHP با ظرفیت ۴۵ KW تا ۱۷۰ KW از یک واحد بیرونی و چندین واحد داخلی تشکیل شده (مطابق شکل زیر) که به صورت یک واحد کاملا یکپارچه می تواند تمامی نیازهای برودتی ، حرارتی یک ساختمان را برآورده کند. در این سیستم، دمای هر اتاق یا فضای داخلی ساختمان به بهترین شکل ممکن و به صورت کاملا هوشمند و مستقل از سایر اتاق ها و فضاها تنظیم می گردد.

طرز کار این سیستم نیز به این شکل است که موتور احتراق داخلی گازسوز (که درون یونیت بیرونی جاسازی می شود) کمپرسور را به چرخش در می آورد. کمپرسور نیز گاز مبرد (مثلا گاز R410 A) را متراکم کرده و به سمت کندانسور (کندانسور نیز درون یونیت بیرونی جاسازی شده است) ارسال می کند. مبرد در کندانسور به مایع تغییر فاز داده و پس از عبور از یک شیر انبساط، وارد اواپراتور می شود. اواپراتور درون یونیت های داخلی ساختمان (فن کویل ها) جاسازی شده و در فصل تابستان با گرفتن حرارت از هوای داخل ساختمان، آن را سرد و یا در فصل زمستان با دادن گرما به هوای داخل، آن را گرم می کند.

دستگاه GHP

در GHP از گاز استفاده می شود یا برق ؟

منبع تولید قدرت دستگاه GHP یک موتور احتراق داخلی گازسوز (گاز شهری) است. بنابرین در کل سال (چه در تابستان و چه در زمستان) هم برای سرمایش و هم گرمایش، گاز مصرف می شود. مصرف گاز برای سرمایش در تابستان، هزینه های سنگین مصرف برق در ساختمان را کاهش می دهد. بخاطر استفاده از گاز شهری و وجود منابع فراوان و قیمت ارزان آن در ایران ، GHP یکی از به صرفه ترین سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی گرمایشی در ایران به شمار می آید. در GHP به جای استفاده از موتور الکتریکی از موتور احتراق داخلی گازسوز به عنوان قوای محرکه (جهت چرخش کمپرسورها) استفاده می شود.

این در حالی است که در دستگاه های دیگر مانند چیلر و VRF از موتور الکتریکی به عنوان قوای محرکه (جهت چرخش کمپرسورها) استفاده می شود. البته در دستگاه GHP نیز برق مصرف می شود ولی مصرف برق آن اندک و فقط برای راه اندازی سیستم کنترلی و فن های کندانسور است.

سیستم تهویه مطبوع جی اچ پی و برطرف شدن مشکلات تامین برق

۱ . اگر در پروژه تهویه مطبوع ساختمان خود با مشکل تامین برق مواجه هستید، قطعا بهترین گزینه استفاده از سیستم تهویه مطبوع گازسوز (گاز شهری) GHP است، زیرا هم در حالت سرمایش و هم گرمایش با گاز شهری کار می کند.

۲ . بیشتر انرژی مصرفی سیستم GHP از طریق گاز طبیعی تامین می شود و تنها بخش کوچکی از آن نیازمند انرژی الکتریسیته است و با یک برق تک فاز تامین خواهد شد و بنابرین هزینه های خرید پست برق و گاز از بین می رود.

۳ . این سیستم منجر می شود که انرژی برق ساختمان صرف موارد دیگر شده و به این ترتیب بار الکتریسیته ساختمان را کاهش می دهد.

۴ . به شدت از مصرف انرژی الکتریسیته بخصوص در زمان اوج مصرف کاسته شده و به شبکه برق فشار وارد نمی شود.

مزایای GHP

۱ . قابلیت سرمایش و گرمایش در یک سیستم واحد به خاطر وجود شیر مخصوص چهار طرفه

۲ . عدم نیاز به وجود متعلقاتی چون موتورخانه ، دیگ بخار یا دیگ آبگرم ، برج خنک کن ، پست برق سه فاز و سایر تجهیزات موتورخانه ای و تاسیسات لوله کشی آب

۳ . جایگزین مناسب برای اسپلیت ، چیلرهای جذبی و تراکمی ، پکیج ، شوفاژ و …

۴ . قابلیت تبدیل سریع از سیستم خنک کاری به سیستم گرمادهی و بالعکس

۵ . متناسب با نوع انرژی مصرفی خانگی و فراوان (گاز شهری) و شرایط آب و هوایی ایران

۶ . قابلیت نصب در فضاهای غیر مفید مانند پشت بام و عدم اشغال فضاهای مفید ساختمان

۷ . عدم نیاز به وجود سیکل یخ زدایی (دیفراست) از کویل ها به علت استفاده از گرمای موتور احتراق داخلی به عنوان منبع گرمایش ثانویه و افزایش ضریب عملکرد COP کل سیستم

۸ . قابلیت کارکرد بدون افت راندمان در بازه دمایی ۲۵- درجه سانتی گراد تا ۵۴+ (به علت وجود موتور احتراق داخلی)

۹ . کارکرد بی صدا و بدون لرزش یونیت های داخلی یا همان فن کویل ها و کارکرد کم صدا و بدون لرزش یونیت های بیرون از ساختمان

۱۰ . عدم وابستگی به آب به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در GHP (حذف مصرف آب و گردش آن در داخل ساختمان یکی از مزایای کلی سیستم های DX محسوب می شود)

۱۱ . تنوع در پنل های داخلی

در حالت کلی سیستم تهویه مطبوع GHP از لحاظ تنوع پنل های داخلی در بالاترین سطح قرار دارد که با توجه به نیاز مشتری و طراحی داخلی قابلیت استفاده از انواع پنل ها وجود دارد.

داکت (پرفشار و کم فشار)

کاستی (۴ طرفه ، دو طرفه و یک طرفه)

دیواری ، زمینی و …

۱۲ . استفاده از کمپرسورهای دور متغیر اسکرال و کنترل مصرف انرژی با توجه به نیاز واحدهای مصرف کننده و در نتیجه بهینه سازی در مصرف انرژی

هر دستگاه دارای دو کمپرسور بوده و هر کمپرسور دارای دو مرحله است که با توجه به درخواست پنل های داخلی در مدار قرار می گیرد ، بدین ترتیب با مرحله ای بودن کمپرسور و قرارگیری آن در مدار بر اساس ظرفیت درخواستی ، مصرف انرژی به شدت کاهش می یابد.

۱۳ . حداکثر گاز شهری مصرفی برای ۲۰ تن تبرید ۴٫۶ متر مکعب در ساعت (معادل تقریبی یک دستگاه پکیج دیواری ۲۴ کیلووات)

۱۴ . کاهش هزینه های مربوط به مصرف گاز و برق (مصرف برق و گاز GHP بسیار کم است)

(در متن زیر محاسبات مربوط به هزینه گاز و برق یک نمونه جی اچ پی ۲۰ تن تبرید شرکت LG در سال ۱۳۹۳ آورده شده است)

هزینه مصرف برق : تعرفه قیمت برق مشاع خانگی در شهر تهران در ساعات کم باری ۲۷ تومان به ازای هر کیلووات ساعت ، در ساعات میان باری ۵۴ تومان به ازای هر کیلووات ساعت و در ساعات اوج مصرف ۱۰۹ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است، با توجه به اینکه مصرف برق این مدل حداکثر ۲٫۵ کیلووات ساعت بوده، بنابرین هزینه مصرف برق به طور متوسط در حالت میان باری با روزی ۱۰ ساعت کارکرد و به مدت یک ماه ۴۰۵۰۰ تومان خواهد بود (۵۴*۳۰*۱۰*۲٫۵=۴۰۵۰۰ تومان)، چنانچه این مدل برای سرمایش و گرمایش ۶ واحد آپارتمان ۱۲۰ متری استفاده گردد، هزینه برق ماهیانه هر واحد ۶۸۲۵ تومان خواهد بود. (۴۰۹۵۰/۶=۶۸۲۵ تومان)

هزینه مصرف گاز : تعرفه قیمت گاز مشاع خانگی در شهر تهران ۶۴ تومان به ازای هر متر مکعب مصرف گاز است که با توجه به اینکه مصرف گاز این مدل از GHP حداکثر ۴٫۶ متر مکعب بر ساعت بوده، بنابرین هزینه مصرف گاز به طور متوسط با روزی ۱۰ ساعت کارکرد و به مدت یک ماه ۸۸۳۲۰ تومان برای ۶ واحد خواهد بود (۴٫۶*۶۴*۱۰*۳۰=۸۸۳۲۰) که در این صورت کل هزینه بر ۶ واحد ۱۲۰ متری تقسیم شده (۸۸۳۲۰/۶=۱۴۷۲۰ تومان) و هزینه مصرف گاز هر واحد ۱۴۷۲۰ تومان می شود.

مجموع هزینه برق و گاز ۶۸۲۵+۱۴۷۲۰ برای هر واحد آپارتمان ۱۲۰ متری حدود ۲۱۵۴۵ تومان می شود.

۱۵ . داشتن بالاترین راندمان بین تمامی سیستم های سرمایشی و گرمایشی فعلی و قرار داشتن مصرف انرژی در بهینه ترین حالت خود

۱۶ . استفاده از سیستم تامین هوا به صورت مرکزی و ارسال آن به اتاق ها و سالن ها (با اتصال یک هواساز DX به یونیت بیرون از ساختمان)

۱۷ . عدم نیاز به اپراتور حرفه ای به دلیل ساده سازی نحوه استفاده از این سیستم نسبت به سیستم های مرکزی دیگر مانند چیلر و موتورخانه

۱۸ . هوشمند بودن سیستم

قابلیت کنترل دما به صورت مجزا برای هر پنل

قابلیت برنامه ریزی به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه

قابلیت کنترل از راه دور به وسیله اینترنت و IP

۱۹ . عیب یابی پیشرفته و اتوماتیک

عیب یابی کل سیستم به صورت Line Error بوده و از برترین تکنولوژی ها برای تشخیص نقص کمک می گیرد و به دلیل وجود همین تکنولوژی، خطاهای پیش آمده تا ۸۰ درصد توسط دفترچه راهنما قابل رفع می باشد.

۲۰ . دارای سیستم پشتیبان و کاهش قیمت سیستم UPS

در حالت کلی به دلیل هزینه های بالای خرید تجهیزات برای سایر سیستم های تهویه مطبوع ، سیستم UPS ( منبع تغذیه بدون وقفه Uninterruptible power supply) در آنها در نظر گرفته نمی شود. در سیستم تهویه مطبوع مرکزی GHP در صورت قطع گاز شهری فقط به یک سیلندر گاز مایع و در صورت قطع برق فقط به یک ژنراتور با قدرت تقریبی ۵ KW برای ۲۴ تن تبرید نیاز است. در نتیجه هزینه UPS به عنوان سیستم پشتیبان برای GHP تقریبا یک بیستم سایر سیستم های تهویه مطبوع می شود.

۲۱ . هزینه راه اندازی اولیه و هزینه های جاری کمتر نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع

همانگونه که در نمودار زیر مشاهده می شود هزینه های جاری سیستم تهویه GHP در طی ۵ سال پس از نصب، از همه سیستم های دیگر کمتر بوده و هزینه راه اندازی اولیه GHP فقط اندکی از سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت و پکیج بیشتر است که آن نیز در طول زمان به علت کاهش هزینه های جاری ، جبران خواهد شد.

مقایسه سیستم های تهویه مطبوع با GHP

کاربرد سیستم تهویه مطبوع GHP (تهویه صنعتی و خانگی – سرمایش و گرمایش)

تهویه مطبوع آپارتمان های مسکونی (از واحدهای کوچک گرفته تا ساختمان های چند ده طبقه)

تهویه مطبوع ساختمان های اداری (مقدار تهویه تمامی فضاها از جمله اتاق های اداری ، اتاق انتظار ، سالن کنفرانس و … متناسب با نیاز، قابل کنترل و تغییر است)

تهویه مطبوع مدارس و دانشگاه ها (کلاس های درس ، کتابخانه ها ، سلف ، سالن های کنفرانس ، راه روها و …)

تهویه مطبوع بیمارستان و درمانگاه (کنترل مقدار هوای ورودی به بخش های مختلف، تنظیم کیفیت هوا، تنظیم دقیق رطوبت هوای ورودی به میزان دلخواه، توانایی کارکرد ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته)

مراکز نگهداری افراد مانند خانه سالمندان (انجام طراحی و تنظیمات همانند بیمارستان)

سوپر مارکت ها و مراکز خرید کوچک و بزرگ (انجام عملیات خنک کاری ویژه بخش های حساس، تامین بیشتر هوا در محوطه جلویی)

هتل ها (طراحی های جداگانه تهویه مطبوع اتاق ها ، آشپزخانه ، استخر و عدم اشغال فضای اتاق ها)

شرکت ها و کارخانجات تولیدی (سالن ها و سوله های تولید و …)

ساختمان های تجاری

رستوران ها ، آشپزخانه های صنعتی

سالن سینما و تئاتر ، کتابخانه ها ، خوابگاه ها

تهویه مطبوع سالن های ورزشی

و …

تهویه مطبوع ماخ از جمله تامین کنندگان و فروشندگان اصلی دستگاه های GHP به طور مستقیم از برترین شرکت های تولید کننده آن در سطح جهان مانند LG ، Panasonic و Toyota و تحت ضمانت شرکت سازنده آن است. محصولات ما به علت حذف واسطه ها و فروش مستقیم از شرکت، با پایین ترین قیمت در پروژه های مختلف عرضه می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت دستگاه های GHP و نیز انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی و انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۲۷۶۷۵۱۱۷ – ۰۹۱۹۴۴۲۷۴۷۰

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : ۰۹۱۹۱۶۳۹۳۶۳

مطالعه ویژگی های هر یک از محصولات ما ⇓

LG

Panasonic

AISIN Toyota

مطالعه بیشتر ⇓

تهویه آپارتمان های مسکونی

تهویه ساختمان های اداری

تهویه مدارس و دانشگاه ها

تهویه بیمارستان و درمانگاه

تهویه مراکز نگهداری افراد مانند خانه سالمندان

تهویه سوپر مارکت ها و مراکز خرید کوچک و بزرگ

تهویه هتل ها

تهویه شرکت ها و کارخانجات تولیدی

تهویه ساختمان های تجاری

تهویه رستوران ها

تهویه آشپزخانه های صنعتی

تهویه سالن سینما و تئاتر

تهویه کتابخانه ها

تهویه خوابگاه ها

تهویه سالن های ورزشی

اشتراک گذاری :

4 دیدگاه در “GHP

 • دسامبر 3, 2018 در6:56 ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام و احترام ، آیا امکان داره جدول مقایسه ای هزینه ها طی یک دوره ۱۰ ساله ارایه بشه ، به نظر بنده موتور احتراق داخلی درون سوز در سال های پنجم به بعد هزینه نگهداری بالایی داره .

  پاسخ
  • دسامبر 4, 2018 در11:55 ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام و درود بر شما. این نمودار مربوط به هزینه های اولیه و جاری که به صورت ۵ ساله ارائه شده تنها منبع در دسترس ما بود که استفاده کردیم و برای دوره ۱۰ ساله نموداری از سوی شرکت های سازنده دستگاه GHP ارائه نشده. ولی طبق کاتالوگ شرکت AISIN Toyota ژاپن با توجه به اینکه موتور احتراقی این سیستم در دورهای بین ۶۰۰ تا حداکثر ۳۰۰۰ rpm (دور بر دقیقه) کار میکنه و همچنین توان هر موتور از ۲۵ اسب بخار بیشتر تجاوز نمیکنه، ذاتا این موتورها بسیار کم استهلاک هستند و مخصوص سیستم های تهویه طراحی شده اند. طبق کاتالوگ AISIN Toyota بازبینی روغن موتور ، تعویض فیلتر هوا ، تعویض تسمه های کمپرسور و نیز شمع ها هر ۱۰۰۰۰ ساعت کارکرد دستگاه یا هر ۵ سال یک بار باید انجام بشه و روغن موتور هم بعد از ۳۰۰۰۰ ساعت کارکرد دستگاه نیاز به تعویض داره.

   پاسخ
 • مارس 20, 2019 در10:02 ق.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام در سیستم GHP جهت آب گرم بهداشتی چه تمهیداتی شده ؟

  پاسخ
  • مارس 31, 2019 در12:33 ب.ظ
   پیوند یکتا

   در GHP برای تامین آبگرم بهداشتی از آبگرمکن یا بویلر (دیگ آبگرم) استفاده می شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =

error: