چیلر خانگی چیست ؟

چیلر خانگی چیست و کاربرد آن برای چه مساحتی پیشنهاد می شود؟

در پاسخ به سوال چیلر خانگی چیست به طور خلاصه می توان گفت که چیلر خانگی در واقع همان مینی چیلر آپارتمانی است که در محوطه بیرون از ساختمان (مانند حیاط یا پشت بام یا تراس) نصب شده و وظیفه آن ایجاد آب سرد و پمپاژ آن به لوله های (کویل های) دستگاه های توزیع کننده هوای سرد و گرم مانند فن کویل های خانگی است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ، چیلر خانگی یا همان مینی چیلر (مدل سایز کوچک دستگاه چیلر) با لوله کشی آب به تعدادی فن کویل متصل شده و آب سرد شده توسط آن با پمپ به کویل های درون فن کویل ها منتقل می شود. درون هر فن کویل یک کویل مسی و یک فن وجود دارد که فن هوا را از روی کویل سرد شده ، دمیده و دمای هوا را کاهش می دهد و در نتیجه منجر به سرمایش مطبوع در تابستان می شود. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده ، فن کویل ها در انواع سقفی ، زمینی ، دیواری و غیره موجود هستند. در ادامه به تشریح ساختار آن و نیز فن کویل ها ، مزایا و معایب ، اینکه برای چه مساحتی پیشنهاد می شود و قیمت آن خواهیم پرداخت.

چیلر خانگی

در شکل زیر اجزای داخلی یک فن کویل نشان داده شده است که دستگاه در حال کار به صورت سرمایشی است. چونکه آب سرد چیلر خانگی درون مجاری کویل دستگاه فن کویل به جریان افتاده و دمای کویل را تا چند درجه بالای صفر کاهش داده است و اگر بخواهیم همین دستگاه به صورت گرمایشی کار کند باید آب سرد ورودی به فن کویل ها را قطع کرد و در عوض آن آب گرم به مجاری داخلی کویل فرستاد.

سرمایش هوا با فن کویل

مطالعه بیشتر درباره انواع فن کویل ها و طرز کار آنها در این متن ⇐ فن کویل

برای حالت گرمایش ، درون کویل های فن کویل ، آبگرم ارسالی از طرف پکیج گازسوز (دیواری یا زمینی) یا بویلر گازسوز (موتورخانه) جریان پیدا کرده و با عبور هوا از اطراف کویل ها ، هوا گرم شده و در محیط توزیع می شود. بنابرین این سیستم یک سیستم کامل سرمایشی و گرمایشی مستقل است.

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

در ادامه بررسی خواهیم کرد که کاربرد این دستگاه بیشتر برای چه مساحتی پیشنهاد می شود. همانطور که می دانید برای سرمایش و گرمایش ساختمان های کم متراژ (مثل خانه مسکونی) تعداد زیادی گزینه مختلف و با قیمت های متفاوت وجود دارد که بهتر است با مزایا و معایب آنها به خوبی آشنا شوید تا انتخاب درستی داشته باشید.

کاربرد و استفاده از این سیستم در چه مساحتی (متراژی) توصیه می شود؟

چیلر خانگی در واقع شبیه چیلر هوا خنک با ابعاد و ظرفیت کمتر از آن است که پمپ و منبع انبساط نیز در داخل آن جاسازی می شود. چیلر خانگی در واحدهایی با مساحت بیشتر از 150 متر معمولا استفاده می شود (از مساحت 150 تا 300 متر مربع به صورت مینی چیلر و از 300 متر مربع به بالا به صورت چیلر مرکزی) و مزیت آن نسبت به دستگاه داکت اسپلیت این است که چندین فن کویل (هر اتاق و سالن یک فن کویل مجزا) به یک چیلر خانگی متصل شده و دمای هوای خروجی از هر فن کویل را می توان به صورت جداگانه و مستقل از سایر فن کویل ها کنترل نمود. ولی در داکت اسپلیت یک هواساز مرکزی در سقف کاذب جاسازی می شود که با کانال کشی ، هوای سرد یا گرم را به اتاق ها و سالن ها ارسال می کند و عیب آن این است که سیستم تهویه همه اتاق ها و سالن های متصل به یک داکت اسپلیت با هم روشن و خاموش شده و دمای یکسانی خواهند داشت.

بدین ترتیب در سیستم داکت اسپلیت ضمن عدم وجود آسایش حرارتی و برودتی برای تمام ساکنان ، شاهد افزایش مصرف انرژی به خاطر افزایش اتلافات نیز خواهیم بود. چونکه ممکن است در همه زمان ها و در تمامی اتاق ها همواره افراد حضور نداشته باشند و بدین ترتیب با روشن شدن سیستم سرمایشی همه اتاق ها همزمان با هم خنک شده و در اتاق هایی که سکنین در آن حضور ندارند در واقع سیستم در حال اتلاف انرژی است ولی در فن کویل ها شاهد چنین چیزی نیستیم و فقط کافیست که فن کویل هر اتاقی که از آن استفاده ای نمی شود را خاموش کرد و سیستم چیلر خانگی و فن کویل ها دقیقا به همان میزان که نیاز است انرژی مصرف می کنند.

مطابق شکل زیر وقتی داکت اسپلیت روشن می شود همزمان تمام بخش ها با هم تهویه شده و دمایی برابر خواهند داشت :

تهویه هوای همه اتاق ها با دمای یکسان در داکت اسپلیت

مطابق شکل زیر وقتی چیلر خانگی برای سرمایش یا پکیج برای گرمایش روشن می شود می توان فن کویل هر بخش را (درون هر اتاق یک فن کویل نصب شده است) بدون اثرگذاری بر عملکرد سایر فن کویل ها روشن یا خاموش کرد و در ضمن در دمایی مورد دلخواه قرار داد :

تنظیم دما در فن کویل ها

پر کاربرد ترین رقیب دستگاه چیلر خانگی برای مساحت های بین 100 تا 150 متر مربع همین دستگاه داکت اسپلیت است. در متراژهای بیشتر از 150 متر مربع تقریبا مینی چیلر و چیلر بی رقیب هستند و بیشترین کاربرد را به عنوان سیستم تهویه یک ساختمان (به همراه فن کویل ها و پکیج آبگرم یا دیگ آبگرم موتورخانه) دارند. در مساحت های کمتر از 100 متر مربع بیشتر استفاده از کولرهای آبی و گازی به همراه پکیج و رادیاتورها یا بخاری برای تامین هوای سرد و گرم مورد نیاز پیشنهاد می شود.

مقایسه قیمت آن

از معایب چیلر خانگی و فن کویل هایی که باید برای آن تهیه شود می توان به قیمت بالاتر آنها نسبت به داکت اسپلیت اشاره کرد و از مزایای آن هم همانطور که گفتیم می توان بر روی کار فن کویل ها مدیریت داشت. در مواقعی که تعداد واحدهای کم متراژ زیاد باشد (برای مثال یک آپارتمان مسکونی چند واحدی) بهترین کار از نظر اقتصادی (صرفه جویی در خرید دستگاه ها) این است که به جای خرید یک چیلر خانگی برای هر واحد ، نیاز برودتی مجموع واحدها با هم جمع شده و یک چیلر به شکل مرکزی برای تمام آنها در نظر گرفته شود و در هر واحد هم تعدادی فن کویل نصب شود و همه آنها به چیلر مرکزی متصل شوند. با انجام چنین کاری حتی قیمت تمام شده یک چیلر مرکزی به علاوه فن کویل ها از قیمت چند داکت اسپلیت هم کمتر خواهد شد.

شناخت بیشتر در مورد سیستم داکت اسپلیت ، مزایا ، معایب و قیمت آن در این صفحه ⇐ دستگاه داکت اسپلیت

در شکل زیر اعداد مربوط به دما بر حسب درجه فارنهایت بیان شده است.

فن کویل و داکت اسپلیت

منظور از هوا خنک بودن چیلر خانگی چیست ؟

چیلر برای خانه یا همان مینی چیلر خانگی معمولا از نوع هوا خنک است. منظور از هوا خنک بودن آنها این است که کندانسور آن (کندانسور یک مبدل حرارتی است که درون مینی چیلر جاسازی می شود) از نوع هوا خنک بوده و توسط هوای دمیده شده از فن خنک می شود. اگر کندانسور از نوع آب خنک باشد به تجهیزات برج خنک کننده نیز نیاز خواهد بود. در شکل زیر نمونه هایی از انواع مینی چیلرهای ساخته شده در شرکت ما نشان داده شده است که فن کندانسور در بالای آن قرار گرفته و کندانسور آن توسط هوای دمیده شده فن ، خنک می شود و بنابرین به برج خنک کننده نیازی ندارد.

نمونه مینی چیلرهای ساخته شده در کارخانه شرکت ما :

انواع مینی چیلر

برای شناخت اجزای داخلی و نیز نحوه کار چیلرهای تراکمی هوا خنک این صفحه را مطالعه بفرمایید ⇐ چیلر هوا خنک

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع چیلر و مینی چیلر (چیلر خانگی) و سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است. محصولات ما مطابق با استانداردهای روز صنعت تهویه و متناسب با درخواست ها و نیازهای هر مشتری طراحی و ساخته شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع چیلر و مینی چیلر ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

طرز کار چیلر تراکمی

چیلر و هواساز

مینی چیلر آپارتمانی

هواساز خانگی

آیا برای واحدهای کوچک تر از 100 متر مربع هم چیلر پیشنهاد می شود؟

شرکت ما برای واحدهای کمتر از 100 متر مربع به هیچ وجه دستگاه چیلر خانگی (به همراه فن کویل ها) را پیشنهاد نمی دهد و برای واحدهای 100 تا 150 متر مربع هم با اما و اگرهایی ممکن است که این سیستم را پیشنهاد دهد ولی برای واحدهای بزرگتر از این عدد بهترین سیستم همین سیستم خواهد بود و پیشنهاد قطعی مهندسان ما است. البته اگر تعداد واحدهای کوچکتر از 150 متر زیاد باشد، مهندسان ما استفاده از یک چیلر مرکزی برای کلیه واحدها (به جای استفاده از یک مینی چیلر برای هر واحد) را پیشنهاد می دهند.

آیا می توان هر فن کویل متصل به چیلر خانگی را جداگانه خاموش و روشن کرد؟

بله دقیقا و این مورد یکی از بزرگترین مزایای این سیستم است. اگر هر فرد بتواند فن کویل اتاق خود را خاموش و روشن کند (بدون اینکه اثری بر عملکرد سایر فن کویل ها داشته باشد) فقط در اتاق هایی سیستم سرمایشی کار می کند که ساکنین به سرمایش نیاز داشته باشند و بدین ترتیب به آب سرد به مقدار محدودتری نیاز بوده و در نهایت مصرف برق چیلر برای تامین آب سرد کمتر می شود. حتی با کنترل می توان دمای هر اتاق را به دلخواه تنظیم کرد.

تناژ چیلر مورد نیاز برای هر خانه (هر واحد از ساختمان) چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه تناژ اسمی و واقعی چیلرها با در نظر گرفتن مساحت، ارتفاع سقف، شهر محل قرارگیری دستگاه و دیگر پارامترهای خاص ساختمان انجام می شود که توصیه می کنیم حتما این کار را به افراد متخصص و با تجربه واگذار کنید تا مناسب ترین حالت ممکن برای واحد شما در نظر گرفته شود.

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 54 میانگین: 4.1]
اشتراک گذاری :

15 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ممنون از راهنمایی هاتون

  پاسخ
 • سلام برای منزلی با زیر بنای 90 متر، دو اتاق و یک سالن، آیا چیلر خانگی پیشنهاد میکنید؟ در صورت امکان قیمت هم بفرمایید.

  پاسخ
  • makh-co.com admin
   ژوئن 8, 2019 10:02 ق.ظ

   سلام و درود بر شما. خیر برای زیر بنای 90 متر پیشنهاد نمیشه و بهتره که حداقل متراژتون 120 متر باشه.

   پاسخ
 • محمد بطالبلویی
  نوامبر 14, 2019 8:33 ق.ظ

  سلام صبح شما بخیر از بجنورد خراسان شمالی مزاحم شما می شوم سال 93 واحد 140 متری چیلر نصب کردم از اون وقت تا حالا کار کرده حالا می خوام مینی چیلر نصب کنم. میشه راهنمایی کنید چیلر قبلی از یک شرکت مشهدی خریدم دست ساز هست اکنون جدید اتومات می خوام چند هزینه اش است و چیلر قبلی را کسی میخره یا نه ممنونم میشم جواب بدید.

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما. مینی چیلر همان نمونه کوچک چیلر هستش و ساختاری تقریبا مشابه دارند و با این تفاوت که پمپ و مخزن هم بر روی مینی چیلر وجود دارد. لطفا با مهندسان ما تماس بگیرید تا به طور کامل راهنماییتون کنن و قیمت رو هم خدمتتون اعلام کنن.

   پاسخ
 • علی هلالیان
  آوریل 13, 2023 11:25 ب.ظ

  سلام ارادت برای استان خوزستان شهر دزفول با دمای تابستان نزدیک به ۶۰ درجه آیا پیشنهادی دارید؟
  برای واحد های ۱۶۵ متری؟
  ممنون

  پاسخ
  • درود بر شما. مناسب ترین سیستمی که می توانید استفاده کنید (با توجه به شرایط آب و هوایی استان خوزستان ، متراژی که فرمودید و نیز مسکونی بودن پروژه) یا سیستم چیلر مرکزی و موتورخانه و فن کویل ها است یا سیستم مینی چیلر (به ازای هر واحد یک دستگاه مینی چیلر) ، پکیج و فن کویل ها. نکته اینکه در حالت مرکزی (چیلر مرکزی به علاوه موتورخانه آبگرم) هزینه مصرف انرژی سیستم سرمایشی و گرمایشی به صورت مشاع بین واحدها خواهد بود ولی در نوع مستقل (مینی چیلر و پکیج) هزینه مصرف انرژی هر واحد به صورت مستقل محاسبه می شود ولی اگر چیلر مرکزی استفاده کنید قیمت آن از مجموع چند مینی چیلر کمتر خواهد شد. نکته مهم اینکه حتما چیلری که تهیه می فرمایید از نوع حاره ای باشد و مخصوص مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب طراحی و ساخته شده باشد.

   پاسخ
  • سلام از اطراف شیراز هستم، خانه‌ها ویلای هستند بالای 150 متر، تا 300 متر و پول برق کولر گازی زیاد میاد. برق سه فاز هم منازل بالای 180 میدن، آیا تایید میکنید که از سیستم‌های شما استفاده شود

   پاسخ
   • درود بر شما. اگر در منزل شما الان کولر گازی نصب است بهتر است که از همین کولرهای گازی استفاده کنید و سیستم تهویه را تغییر ندهید و فقط بر مصرف مدیریت داشته باشید تا هزینه مصرف برق کاهش یابد. اگر هنوز کولر گازی تهیه نکرده اید و لوله کشی های مسی آن انجام شده است بهتر است که کولر گازی های اینورتر اصلی و با کیفیت بالا که کم مصرف باشند تهیه کنید و اگر هنوز در ساختمان شما سیستم سرمایشی تعبیه نشده است برای متراژ بالاتر از 200 متر پیشنهاد ما مینی چیلر و فن کویل ها است. از لحاظ مصرف برق چیلرها نیز همانند کولرهای گازی دارای کمپرسور هستند و فقط تفاوت در اینجاست که شما به جای داشتن چند دستگاه کولر گازی با چند کمپرسور ، یک دستگاه مینی چیلر با یک یا دو کمپرسور خواهید داشت که تعداد روشن و خاموش شدن کمپرسورها کاهش می یابد و لوله کشی ها کم هزینه تر خواهد بود.

    پاسخ
 • سلام برای قهوه خانه ۱۱۰ متری در اهواز که چهارتا کولر گازی ۳۶ هزار جوابگوشه چی میشه جایگزین کنم

  پاسخ
  • درود بر شما. از همان 4 دستگاه کولر گازی استفاده کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که دستگاهی که تهیه می کنید مخصوص مناطق حاره ای (گرم و مرطوب) باشد. دستگاهی که مخصوص مناطق حاره ای باشد طول عمر بالایی در این شرایط آب و هوایی داشته و راندمان بیشتری نیز دارد.

   پاسخ
 • درود
  آرزومندسلامتی،شادکامی و موفقیت برای شما و همکاران شما.
  سپاسگزار مطالب مفید و پاسخ های صادقانه شما هستم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  برای آپارتمان 180 متری در تهران با ارتفاع سقف 2.8 متر، دستگاه مینی چیلر چند تن مناسب هست.

  پاسخ
  • درود بر شما. برای این متراژی که فرمودید با توجه به آب و هوای شهر تهران یک دستگاه 5 یا 6 تن تبرید اسمی نیاز است. برای برآورد دقیق تر و نیز استعلام قیمت دستگاه با مهندسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − 17 =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت