تهویه مطبوع فروشگاه های کوچک

سیستم تهویه مطبوع در فروشگاه های کوچک

در بسیاری از فروشگاه های کوچک ، مساحت ویترین شیشه های خارجی زیاد است و باعث افزایش بار گرمایش در زمستان و بار سرمایش در تابستان خواهد شد. در اینگونه کاربری ها غالبا مقدار حرارت محسوس بیشتر از حرارت نهان است. در مناطق سرد می توان در محل های ورودی به فروشگاه از گرمکن استفاده کرد. استفاده از چند دستگاه با ظرفیت کم برای تهویه مطبوع فروشگاه های کوچک مناسب تر است زیرا علاوه بر حذف کانال کشی ، در صورت از کار افتادن یک دستگاه ، شرایط آسایش نسبتا تامین خواهد شد. قبل از انتخاب باید شرایط طراحی در زمستان ، مقدار برق مصرفی و هزینه های بهره برداری این سیستم را با سایر سیستم های متداول مقایسه کرد.

تهویه مطبوع فروشگاه های کوچک

مسائل اساسی در طراحی و انتخاب سیستم تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی فروشگاه های کوچک

1 . مسئله توزیع هوا و تنظیم دما و رطوبت

در مناطق با رطوبت زیاد ، دستگاه انتخابی ضمن تنظیم درجه حرارت هوا باید بتواند رطوبت هوا را تا سطح آسایش مورد نیاز کاهش دهد. برای توازن جریان هوا در کانال ها باید به تعداد لازم دمپر در نظر گرفته شود. این دمپرها باید در مسیر کانال های هوای برگشت و هوای تازه نصب شوند تا بتوان مقدار هوای تازه و هوای برگشت را تنظیم کرد. برای اطمینان از صحت مقدار جریان هوا در درون کانال های انشعابی باید در محل انشعاب گیری ، دمپرهای تنظیم کننده حجم هوا نصب گردد.

2 . مسئله کنترل دستگاه

سیستم های کنترل در تهویه مطبوع فروشگاه های کوچک در عین کارا بودن ، تا حد امکان باید ساده باشند. بر روی دهانه مکش هوای تازه باید دمپر خودکار نصب شود تا در هنگام خاموش بودن فن ، هوای تازه وارد دستگاه نگردد. با استفاده از کنترل کننده های زمانی می توان از کارکردن دستگاه ها در ساعات بسته بودن مغازه ها جلوگیری و در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

3 . تعمیرات و نگهداری

باید حتی الامکان دستگاهی انتخاب شود که نگهداری آن ساده و به اپراتور نگه دار به صورت دوره ای نیازی نداشته باشد و مصرف کننده بتواند به راحتی به تجهیزات دسترسی و سرویس های ساده ای چون تعویض فیلتر ، پاکسازی و … را انجام دهد.

4 . کاهش هزینه های بهره برداری

در بسیاری از مناطق با استفاده از سیستم بازیافت انرژی می توان هزینه های بهره برداری را کاهش داد. عایق کردن سطوح خارجی ساختمان علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه های مصرف انرژی می شود موجب خواهد شد در برخی موارد اندازه ظرفیت تجهیزات تهویه مطبوع مورد نیاز نیز کاهش یابد.

انتخاب دستگاه مناسب

1 . کولر گازی (اسپلیت)

استفاده از کولرهای گازی در چنین اماکنی معمولا توصیه نمی شود زیرا با توجه به ابعاد سالن مورد نظر ، باید چندین دستگاه کولر گازی در قسمت های مختلف نصب شود که اولا هزینه مصرف برق آنها در تابستان مبلغ قابل توجهی خواهد بود و دوما برای استفاده جهت گرمایش بهینه نیستند و برای گرمایش باید سیستم جداگانه ای در نظر گرفته شود.

2 . داکت اسپلیت

داکت اسپلیت بسیار شبیه کولر گازی (اسپلیت) است و با این تفاوت که یک پنل زیر سقفی در داخل ساختمان به یک یونیت بیرون از ساختمان متصل می شود که هوا را با کانال کشی به همگی قسمت ها ارسال خواهد کرد و دمای هوای خروجی از همه دریچه ها یکسان خواهد بود. برای مثال اگر در قسمتی از فروشگاه به دمای کمتر نسبت به قسمت دیگر نیاز باشد ، نمی توان دمای هر یک را جداگانه تنظیم نمود و هوای خروجی از همه دریچه ها دمای یکسانی خواهند داشت.

ویژگی های مربوط به این دستگاه را می توانید در متن مزایا و معایب داکت اسپلیت مطالعه کنید.

3 . سیستم مینی چیلر ، پکیج گازسوز و فن کویل

سیستم مناسب برای تنظیم دما ، کاهش رطوبت هوا ، توزیع هوا به شکل مناسب و کنترل هر دستگاه فن کویل به طور جداگانه ، سیستم مینی چیلر ، پکیج گازسوز و فن کویل است. مینی چیلر دستگاهی برای سردسازی آب ، پکیج گازسوز دیواری یا زمینی دستگاهی برای گرم نمودن آب و فن کویل دستگاه دارای لوله های مخصوص آب سرد و گرم (کویل) و فن است که وقتی آب در لوله های آن جریان می یابد ، دمای سطح لوله های آن کاهش یا افزایش یافته و دمای هوای دمیده شده توسط فن با برخورد با سطح لوله های سرد یا داغ ، کاهش یا افزایش می یابد.

انواع فن کویل ها به تعداد زیاد در نقاط مختلف سالن مورد نظر نصب شده و همگی به یک مینی چیلر و پکیج متصل می شوند و می توان هر کدام را به طور جداگانه روشن و خاموش نمود و دمای هوای خروجی از هر کدام را جداگانه تنظیم کرد. ابن سیستم به تعمیرات و نگهداری کمی نیاز داشته و از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه است. از آنجایی که مینی چیلر از نوع هوا خنک است (دارای کندانسور هوا خنک) به برج خنک کننده و تجهیزات آن نیز نیازی نخواهد داشت. برای تامین هوای تازه نیز می توان از یک فن کویل کانالی در کنار سایر فن کویل ها یا یک دستگاه هواساز کوچک استفاده نمود.

مطالعه بیشتر ⇐ انواع فن کویل

وبژگی های مربوط به مینی چیلر در متن مینی چیلر چیست توضیح داده شده است.

مینی چیلر

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع دستگاه های گرمایشی و سرمایشی ، طراحی و انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع برای فروشگاه های کوچک و بزرگ و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مهندس احمدی (تهویه مطبوع ماخ) : 09127675117 – 09194427470

مهندس خورانی (تهویه مطبوع ماخ) : 09191639363

مطالعه بیشتر ⇓

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت

تهویه مطبوع سوپر مارکت ها

تهویه مطبوع فروشگاه های بزرگ

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × دو =

keyboard_arrow_up
مشاوره و استعلام قیمت